Orchid

Cykl: Futuristic World of St. Helen (tom 3)
Wydawnictwo: Pocket Books
karmazyna

New York Times bestselling author JAYNE CASTLEThe wildly popular alter ego of bestselling author Jayne Ann Krentz creates “delectably entertaining paranormal romantic suspense” (Booklist) in the “unique, synergistic world of St. Helen’s” (Library Journal ), the not-so-distant space colony where hearts and minds are gloriously in sync!Atop psychic for exclusive Psynergy Inc., Orchid Adams has her hands full with a baffling murder—which doesn’t exactly allow time for husband hunting. Is it even possible there’s a man on St. Helen’s who measures up to her dreams of wedded bliss? Take her new client, Rafe Stonebraker: primitive and elemental, an unlicensed P.I. with some serious secrets, Rafe is hardly marriage material. So why does his powerful presence have Orchid imagining the most outrageous affair? Rafe is embroiled in solving a strange theft while thwarting a hostile takeover of Stonebraker Shipping; he needs a wife—and fast—to salvage his credibility. Orchid Adams doesn’t fit the profile he had in mind, but she fits in his arms. Will their electrifying connection end up getting them burned?

źródło opisu: Pocket Books, 2010

jasnastrona | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Miła przyjemna lektura z nutą fantastyki i kosmosu, która w niczym nie przeszkadza, a czasami bawi.

asia | 2013-11-06
Przeczytana: 2013 rok

Sięgnęłam po książkę skuszona gatunkiem, z którym wcześniej nie miałam do czynienia: futuristic romance (nie jestem znawczynią temamatu, więc nie wiem, jaka nazwa funkcjonuje po polsku)...
Klasyczna mieszanka romansu i kryminału, osadzona w raczej mało klasycznych realiach. A te realia przedstawione całkiem przyzwoicie (to zdaje się część większej serii). Raczej dla fanów gatunku.

Willowy | 2016-10-15
Przeczytana: 23 października 2016