Psychologia. Kluczowe koncepcje. T. 4 Psychologia osobowości

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria - Psychologia. Kluczowe koncepcje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Psychology: Core Concepts
978-83-01-16396-9
psychologia, osobowość
malta31

Psychologia osobowości to prezentacja kolejnych trzech ważnych obszarów psychologii: teorii osobowości, zaburzeń psychicznych i ich terapii. Autorzy, przedstawiając kilka teoretycznych ujęć osobowości pokazują, że niektóre teorie kładą większy nacisk na naturę, inne na wychowanie lub są lepiej dostosowane do rozwiązywania określonych problemów. Zgłębiając osobowość, zaczęli od przeglądu...

Autorzy, przedstawiając kilka teoretycznych ujęć osobowości pokazują, że niektóre teorie kładą większy nacisk na naturę, inne na wychowanie lub są lepiej dostosowane do rozwiązywania określonych problemów. Zgłębiając osobowość, zaczęli od przeglądu czynników, które wszystkich nas ukształtowały. Autorzy przeanalizowali również sposób definiowania zaburzeń psychicznych i przedstawili sposoby ich diagnozy. Pokazali także, w jaki sposób oddziaływania terapeutyczne podlegają wpływom historii i kultury. Ponadto przyjrzeli się medycznym formom leczenia zaburzeń psychicznych, w tym farmakoterapii, hospitalizacji, psychochirurgii oraz „terapii wstrząsowej”. Pomagają czytelnikowi spojrzeć krytycznie na nierozstrzygnięty dylemat w obszarze terapii: „leki czy psychoterapia?” oraz stwarzający podziały problem ograniczania terapii do technik o potwierdzonej skuteczności.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/37883/psychologia...»

Shino11 | 2016-10-27

Na pewno do nauki psychologii dobry podręcznik. Oczywiście traktuje wiedzę powierzchownie, bo gdyby tak nie traktował- zapewne liczyłby zdecydowanie więcej stron. W kilku momentach miałam wrażenie, że brakuje kluczowych informacji z zakresu biologii lub pojęcia były nieprawidłowo użyte. Struktura książki bardzo wygodna, fajnie, że są podsumowania rozdziałów, polecenia do wykonania, pytania do przemyślenia. Język prosty, także zrozumie każdy, kto psychologią się nie zajmuje, a po prostu chce czegoś dowiedzieć się o życiu. Brakowało mi w tej części więcej wytłumaczenia charakteru i osobowości, przykładów, przytoczonych badań, np. na bliźniętach jednojajowych. Słowo "osobowość" w tytule mnie zachęciło do przeczytania książki, a oczekiwania wobec niej rozminęły mi się z jej stanem realnym.

Esther | 2016-10-28

Pisana prostym, łatwym do zrozumienia językiem. Bardzo wygodnie się po niej porusza. Niestety, uboga w treść. Zaburzenia osobowości zostały potraktowane naprawdę lakonicznie, niektóre nie zostały nawet omówione. Pozycja zdecydowanie średnia, raczej na odświeżenie pamięci.

Veturna | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Psychologia, Przeczytane