5 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
EL garabato
83-08-01865-3
verbo

"Łamigłówka" to czwarta powieść meksykańskiego pisarza, autora między innymi "Murarzy". Wydana w 1967 roku, jest twórczą kontynuacją francuskiej nowej powieści."Łamigłówka" jest powieścią z estetycznym morałem. Jej przesłanie daje się streścić następująco: nie jest w stanie pisać powieści ten, kto nie daje się unieść ich lekturze, kto pragnie maksymalnie zracjonalizować i oddalić bezinteresowność przeeżycia estetycznego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1988

verbo | 2011-07-05
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Przypadkowa lektura. Tymczasowo zdany jestem na budowaną w latach 80-tych biblioteczkę, znajdującą się w mieszkaniu mojego kolegi. Wybór padł na jedną z pozycji popularnego cyklu wydawniczego “proza iberoamerykańska” autorstwa nieznanego mi Vicente Lenero o intrygującym tytule “Łamigłówka”. Dodatkową zachętą, była przeczytana w opisie informacja, że na strukturę powieści miał wpływ francuski nouveau roman,
którym wiele lat temu zainteresowałem się dzięki lekturze Robbe-Grilleta, najbardziej znanego autora tego gatunku.
Niestety ,zachęcająca “łamigłówka” nie oferuje wiele.
Zagmatwaną strukturę powieści w powieści. Sensacyjna historia, która jest treścią pierwszej książki niejakiego Mendizabala, przeplata się z oczekującą na publikację powieścią “Łamigłówka” uznanego krytyka literackiego, w której zawarty jest również krytyczny do niej komentarz. Istotę zabiegu literackiego, wyjaśnia zdanie. “Zwróciło moją uwagę, że oryginał Mendizabala pisany był czcionką identyczną jak w...

Barbasia | 2015-10-26
| 2012-03-03