Pieśń o Kacerskich Grodów Dobywaniu czyli jako katarską plagę poskromiono

Canso de la Crosada
978-83-62173-70-9
historia
Filip

„Canco de la Crozada”, czyli „Pieśń o kacerskich grodów dobywaniu” to średniowieczny poemat śpiewany. Najstarsza zachowana kopia utworu pochodzi z roku 1275. Powstała ona w Tuluzie i była niegdyś własnością Mazarine’a. Papież Innocenty III był mocno zatroskany. Herezja krzewiła się w Langwedocji z niebywałą wprost siłą. Neomanichejska doktryna pozyskiwała sobie zarówno ludowe masy, jak i możnych oraz duchowieństwo. Fenomen ów sprawił, że „dobrzy ludzie” - bo takim mianem określali się kacerze - byli właściwie wszędzie. Wicehrabia Fenouillet zmarł pogrążony w heretyckich błędach, zaś hrabiego de Foix musiano przekazać w ręce Inkwizycji.

źródło opisu: Wydawnictwo ARMORYKA, 2008

źródło okładki: http://armoryka.home.pl/product_info.php?products_id=40