Między nimi zwierzętami

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
zwierzęta
flora i fauna
Bastet

Czy gołębie są troskliwymi rodzicami, a jeżeli tak, to dlaczego? Czemu rysie nie żyją gromadnie, a flamingi samotniczo? Kiedy małpy jeżdżą wierzchem na antylopach i po co? Dlaczego słabe kurczę musi zginąć? Czy jaja ptaków mogą się porozumiewać? Do czego jeleniom służą rogi? Czym wyróżnia się prowodyr stada? Jak polują likaony? Czy zebry są mądre i „szlachetne"? Co to są „okresy krytyczne" w rozwoju zwierzęcia i jakie mają znaczenie? Co dzieje się z osieroconymi małpiętami? W jaki sposób porozumiewają się zwierzęta? Czemu szczurza matka kradnie szczurzęta innej matce? Jak rozumieć terytorializm u zwierząt? Czy zawsze się wie, co się widzi? Natura jest okrutna czy tylko bezwzględna? Jak walczą zwierzęta jednego gatunku, a jak ludzie?.

Może się Wam wydawać, ze przytoczone pytania są powiązane wyłącznie tym, że dotyczą zwierząt. Łączy je jednak bliższy związek: wszystkie dotyczą wewnątrzgatunkowych i międzygatunkowych powiązań między zwierzętami kręgowymi, a ściślej — wzajemnych ich stosunków i kontaktów. Napotkacie tu jednak nie tylko ich opis, ale będą też omówione podstawowe mechanizmy rządzące ich wzajemnymi stosunkami, przyczyny ich przyjaźni, obojętności lub wrogości. Dowiecie się też, jakimi sposobami zwierzęta przekazują sobie wzajemnie informacje, jak ujawniają uczucia i nastroje, skąd wywodzą się skłonności do skupiania się w gromady, wreszcie — gdzie leżą przyczyny nieporozumień między nimi. Znajdziecie tu także informacje o mechanizmach i źródłach rodzicielskiej opiekuńczości zwierząt, a także o korzyściach wynikających ze współbytowania zwierząt stadnych oraz innych czynnikach regulujących stosunki między nimi.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie użytkownika meteor2017