Srebrny dzwoneczek

Super kryminał
OPI
2012-01-01
2012-01-01

Za dużo niepotrzebnej akcji głównego bohatera, przypomniał mi się Jack Orlando - detektyw w płaszczu pakujący się w kłopoty (ten miał więcej szczęścia niż bohater tej książki). Zauważyłam też błędy w druku - kolą w oczy.

Literówki, literówki, literówki... Na książkę Osborne’a chyba nawet nie spojrzał korektor. A szkoda.
Z przykrością muszę stwierdzić, że „Srebrny dzwoneczek” nie wyróżnia się niczym szczególnym. To jeden z wielu kryminałów, które czyta się szybko, a następnie o nich zapomina. Minął tydzień, odkąd przewróciłam ostatnią kartkę, a już z ledwością przypominam sobie zakończenie powieści.
Narracja również pozostawia wiele do życzenia - jest pierwszoosobowa, ale ma się wrażenie, iż główny bohater nic nie czuje, nic go nie obchodzi. Niby uczestniczy we wszystkich opisanych wydarzeniach, ale jakby go tam nie było...

Tym razem w serii Super Kryminał, mamy do czynienia z powieścią detektywistyczną.

Do Tima Osborne'a zgłasza się jego dawny znajomy- Monday Howard. Właśnie wyszedł z więzienia. Jest w posiadaniu pewnej umowy, którą podpisał znany i majętny człowiek. Bogaty tatuś chciał uratować syna- hulakę przed więzieniem i to Mandy odbył "w zastępstwie" zasądzoną karę. Teraz oczekuje na umówioną zapłatę.
Tim Osborn postanawia osobiście zająć się tą sprawą. Nie przypuszcza, że wkracza w sam środek niebezpiecznej intrygi. Nieoczekiwanie zostaje wplątany w poszukiwania zaginionego i drogocennego starodruku...Jak się zakończy ta historia? To już musicie przeczytać sami.

Tym razem akcja książki wciąga od pierwszych stron a to za sprawą samego detektywa Tima Osborna i tajemniczego starodruku. Autor na tyle pobudził moją ciekawość, że jak najszybciej starłam się dowiedzieć czym będzie to drogocenne znalezisko, gdzie zostało ukryte i kto pierwszy je odnajdzie. Kibicowałam oczywiście głównemu bohaterowi. Tim Osborne, to detektyw który zawsze działa w słusznej sprawie ale nie zawsze, wszystko wychodzi mu tak jak trzeba. Autor nie idealizuje go, Tim Osborne posiada wady. Przez to wydaje się bardzo realistyczny i prawdopodobny.

Pomysł na wątek z bogatym ojcem, który kupuje wolność syna też uważam za udany. Nie spotkałam się jeszcze z takim pomysłem.
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka ja najlepiej. Próbuje gon bronić w każdej sytuacji i ratuje z każdej opresji. To dla mnie zrozumiałe. Jednak wynajęcie osoby, która dobrowolnie pójdzie do więzienia a potem unikać zapłaty za wykonaną pracę, to już inna sprawa.
Wydaje mi się, że tam gdzie jest bogactwo i wiara we własną wyższość prowadzi właśnie do takich zachowań. A prędzej czy później przyjdzie czas odpokutować własną pychę.

Narracja "Srebrnego dzwoneczka" jest prowadzona w pierwszej osobie a więc obserwujemy wydarzenia z punktu widzenia prywatnego detektywa. Bardzo lubię przedstawienie fabuły właśnie w ten sposób, gdyż pozwala mi to bardziej wczuć się w opisywane sytuacje i czerpać więcej przyjemności z lektury.
Tym razem, z ulga wystawiam pozytywną opinię :)

• Książki 2022
  • Książki do wypożyczenia ;)
  • Super Kryminał
  • Thriller, kryminał
  • Dom
  • Własna biblioteczka

Dodaj cytat z książki Srebrny dzwoneczek