Recenzje, szkice, rozprawy literackie 1947-1956. Dzieła zebrane tom 2, część 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane i wybory utworów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04487-2

Część pierwsza tomu drugiego wydania krytycznego Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji „Kultury” paryskiej, autora wielkich świadectw minionego wieku: Innego Świata oraz Dziennika pisanego nocą. Książka zawiera rozproszone artykuły opublikowane przez pisarza podczas pobytu w Anglii, głównie w tygodniku „Wiadomości” oraz w miesięczniku „Kultura”, a także innych pismach, np. „Lwów i Wilno”.

Gustaw Herling-Grudziński pisze krytycznie m.in. o Kwiatach polskich Tuwima, Murach Jerycha Brezy i Matce Joannie od Aniołów Iwaszkiewicza, rozplątuje gordyjskie Węzły życia Nałkowskiej, prowadzi rozważania na temat twórczości Orwella, Conrada i Miłosza, komentuje bieżące wydarzenia i sytuację polityczną w kraju oraz na emigracji. Do tej pory w ramach Dzieł zebranych pisarza, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazał się tom Recenzje, szkice, rozprawy literackie 1935-1946. W przygotowaniu jest druga część tomu drugiego, zawierająca artykuły, szkice i wystąpienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z lat 1957-2000 oraz niepublikowane dotąd felietony pisarza wygłaszane w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (1953-1968).

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2162

polskajaponka | 2016-03-18
Przeczytana: styczeń 2016

Lektura dla koneserów. Ambitna, trudna, wciągająca, a nade wszystko mądra. Nie da się czytać "Recenzji i szkiców" tzw. ciurkiem. Trzeba je sobie dawkować, jak dobre czekoladki - po trochu, tak aby lepiej wczuć się w znaczenie każdego pięknego polskiego słowa.

ouLIPOgram | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Fantastyczne eseje, literackie i historyczne analizy na poziomie maestrii, diamentowa polszczyzna oraz wiele, wiele innych... Świetna książka.

Ewelina Kędziora | 2015-07-25
| 2015-05-10