Księga humoru PRL

978-83-931892-8-1
PRL, humor
satyra
jagarkar

Humor dotyczący różnych okresów Polski Ludowej. W książce są przedstawione dowcipy o "przejściowych trudnościach" czasów stalinowskich, socjalistycznych, 100-leciu urodzin Lenina, Związku Radzieckim, Biurze Politycznym KC, towarzyszach Gierku, Gomułce, Babiuchu, Breżniewie. Ponadto o Trybunie Ludu, PZPR, NRD, ZOMO, ORMO, Pewexach i delegacjach. Cała plejada znanych, historycznych postaci. Śmiech był próbą odreagowania "dusznych" czasów. Tak jak w tym dowcipie:
- Jak się u was żyje?
- No, zaraz po przyjściu czerwonych było bardzo trudno.
- A pózniej?
- A później przywykliśmy.
***
Do sklepu papierniczego przychodzi brudny, niechlujnie ubrany klient:
– Czy są portrety Lenina? – pyta sprzedawcę.
– Są.
– A portrety Stalina?
– Także są.
– To poproszę po 10 sztuk.
Po paru dniach ten sam klient wraca do sklepu papierniczego. Wygląda już nieco schludniej.
– Proszę 20 portretów Lenina i 20 portretów Stalina.
Minęło znowu kilka dni i sytuacja się powtarza. Tyle, że tym razem klient ubrany jest w elegancki garnitur i prosi 50 portretów i Lenina i Stalina. Kiedy następnym razem ten sam człowiek podjechał pod sklep własnym samochodem i poprosił o 100 portretów jednego i drugiego wodza Związku Radzieckiego, sprzedawca nie wytrzymał i pyta:
– Panie, o co chodzi z tymi portretami? I jak pan dorobił się samochodu? Jeszcze niedawno nie miał pan w czym chodzić...
– Otworzyłem strzelnicę za miastem.
Magdalena Żmuda

źródło opisu: Wydawnictwo Ad Oculos, 2011