Nie tylko „Piórka”. Fraszki, wiersze, bajki

Okładka książki Nie tylko „Piórka”. Fraszki, wiersze, bajki Jan Izydor Sztaudynger, Anna Sztaudynger-Kaliszewicz
Okładka książki Nie tylko „Piórka”. Fraszki, wiersze, bajki
Jan Izydor SztaudyngerAnna Sztaudynger-Kaliszewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie poezja
poezja
Wydawnictwo Łódzkie
1986-01-01
1986-01-01
wiersze fraszki bajki piórka wiórki

Podtytuł — "Fraszki, wiersze, bajki" — nieźle oddaje zawartość książki. To chyba wszystkie opublikowane utwory i utworki Autora, a do tego jeszcze garść z rękopisów, można więc uznać, że dostajemy dzieła zebrane Sztaudyngera. Powstawały przez całe dziesięciolecia — pierwsze wiersze pochodzą z tomu wydanego w 1925, a ostatnia datowana fraszka powstała w 1970 roku, dwa miesiące przed śmiercią. Krótka emerytura...

Książka podzielona jest na trzy części: Wiersze (a te z kolei na tomiki, w których były wydawane),Bajki oraz Fraszki (tu podział tematyczny, z grubsza odpowiadający chronologii). Najbardziej podobały mi się fraszki. Wiersze jak wiersze — obyło się bez wielkich zachwytów. Acz "Cykl łódzki" miło się czytało, bo rzadko spotykam rodzinne miasto w literaturze. Bajki również nie uwiodły. Za to fraszki!

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/10/nie-tylko-piorka-rymy-zebrane.html

Mówi się: tomik poezji. I nie bez powodu. Poezję powinno się przyjmować w małych dawkach, zwłaszcza krótkie formy. A to jest tomiszcze. Chyba wszystkie dzieła zebrane Sztaudyngera, chronologicznie. Wydanie z 1980 a więc kiepski papier, cienkie kartki w których druk i ilustracje przebijają na drugą stronę, bardzo mała czcionka. Czyta się z trudnością.
Wiersze mnie nie porwały: statyczne, archaiczne. Nie moja wrażliwość. Jednak Sztaudynger jest najbardziej znany z fraszek. Są tu zawarte różne: niektóre dowcipne, inne jakby pisane na siłę. Głównie dwuwersowe. Na różne tematy, niektóre błahe, niektóre liryczne, erotyczne lub nostalgiczne. Po przebrnięciu połowy tomu trafiłam na najlepsze- dowcipne, nadal aktualne. Nie mogę się powstrzymać przed zacytowaniem kilku (wybór subiektywny).
„Efekt czystek-
Wypłynął chłystek...”
Koryto
„Postaw świnię przy korycie,
A rozpłynie się w zachwycie”.
Kompas
„Zajmuje zawsze stanowiska
Blisko ołtarza, blisko półmiska”.
Reguły sitwy:
„Zero do zera
A będzie kariera.”
I coś la KRIS-a:
Samokrytyka plagiatora
„Wasze pomysły- to krowy moje!
I ja je doję."
Od tej pory czytałam z przyjemnością. A ostatnie fraszki autora- rozrachunek i pożegnanie z życiem- ze wzruszeniem.

Wiersze mnie nie...

Gdy chodzi o fraszki to Sztaudynger był istnym geniuszem. Nie wiem jak to wszystko wymyślał, ale humor i trafność jego kawałków do dziś rozbawia.

Sztaudynger to musiał być świetny gość :)

Sztaudynger to musiał być świetny gość :)

• Poezja
  • Dawno przeczytane
  • Klasyka
  • Poezja polska
  • FORMA: Poezja

Jan Izydor Sztaudynger Nie tylko „Piórka”. Fraszki, wiersze, bajki Zobacz więcej