O stawaniu się osobą

Tłumaczenie: Maciej Karpiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
On Becoming a Person
83-7120-951-7

"O stawaniu się osobą" to zbiór esejów Carla R. Rogersa zebranych z wielu lat pracy terapeutycznej. Zdaniem autora wszystkie one odnoszą się do spraw życia osobistego w naszym pogmatwanym świecie i mogą się przyczynić do wzbudzenia odwagi i pewności siebie, do zrozumienia osobistych trudności tych, którzy będą je czytać. Zbiór ten skierowany jest zarówno do specjalistów: psychologów,...

Zbiór ten skierowany jest zarówno do specjalistów: psychologów, psychiatrów, nauczycieli, osób zarządzających przedsiębiorstwami itp., jak i tych wszystkich, którzy poszukują dróg rozwoju osobistego. Elementem łączącym te eseje jest ciepły, entuzjastyczny, pełen przekonania i troski ton autora.

źródło opisu: REBIS, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

libertas | 2015-01-31
Przeczytana: grudzień 2014

W mojej opinii bardzo poruszająca książka.Mimo iż autor akademicko zaliczany jest do nurtu humanistycznego, to jego doświadczenia są transwersalne i ponad podziałowe i każda osoba pracująca z ludźmi wyniesie z niej jakąś wartość dla siebie. Uważam, że jest jedną z obowiązkowych pozycji dla terapeutów, pacjentów a także osób zainteresowanych psychoterapią. Rogers odnosi się do czytelnika bardzo ciepło i zakreśla swoje podejście pierw w subiektywny, a potem przez badania naukowe (a zatem obiektywny) obraz swojego podejścia. Przyciąga uwagę czytelnika ciekawymi przykładami opatrzonymi mądrymi spostrzeżeniami. Przez badania statystyczne swoich terapii wskazuje na to jak działają terapie i w jaki sposób zmieniają pacjenta.

Łukasz | 2017-02-11

To co zawarte jest w tej książce nie jest utopią ale szansą na realną zmianę i (moim zdaniem) największym zagrożeniem dla porządku autorytarnego na świecie, przy czym jego kształt po zmianie i tak jest nieprzewidywalny. Każdy może skorzystać, pytanie czy każdy chce? Z pewnością każdy (w głębi serca) pragnie tego najbardziej na świecie, nie ma człowieka który nie chciałby być zrozumiany dokładnie tak, jak sam siebie rozumie. Jest wielu takich którzy uważają i głoszą (albo tylko głoszą) że "wszyscy psychologowie to manipulatorzy i w ogóle nie warto się psychologią zajmować" i za wszelką cenę będą obstawać przy swoim. Rogers też miał z nimi do czynienia, zdaje się nawet, że był przez nich zwalczany, pomimo, że jego koncepcje są czyste jak łza i nie ma w nich mowy o narzucaniu czegokolwiek, komukolwiek. W każdym razie, ma to sens dopóki rozmawiamy.

serwis085 | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Hmmm... Zawiodłem się, bo jako nie-terapeuta, gdy przeczytałem opis książki "O stawaniu się osobą to zbiór esejów Carla R. Rogersa zebranych z wielu lat pracy terapeutycznej. Zdaniem autora wszystkie one odnoszą się do spraw życia osobistego w naszym pogmatwanym świecie i mogą się przyczynić do wzbudzenia odwagi i pewności siebie, do zrozumienia osobistych trudności tych, którzy będą je czytać" Nie znalazłem tam nic co by mogło wzbudzić moje poczucie pewności siebie i pomóc mi w jakikolwiek sposób. Autor raczej pisze tam do terepeutów. Odnosi się do naukowych badań i empirycznych. W sumie temat między rozdziałami krąży wokół tego, że terapia nastawiona na klienta wzbudza w nim(kliencie) empatie do swoich uczuć a także do innych.Lepiej rozumie świat i swoje uczucia.Tak więc jeśli szukasz pomocy - nie znajdziesz jej. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć jak taka terapia powinna wyglądać to jest to dobra pozycja.

Monika Kramarczyk | 2017-03-14
Przeczytana: 13 marca 2017