Pomruki Burzy

Tłumaczenie: Jan Karłowski
Cykl: Koło Czasu (tom 12)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Gathering Storm
Harashiken

Przed swoją przedwczesną śmiercią w 2007 roku Robert Jordan nie zdołał ukończyć ostatniego tomu "Koła czasu" zatytułowanego "Pamięć Światłości". Dlatego wydawnictwo Orbit w osobie Harriet McDougal – redaktorki i żony autora – zaproponowało innemu pisarzowi zwieńczenie monumentalnego cyklu. Zadanie to wziął na siebie Brandon Sanderson, autor trylogii "Z mgły zrodzony" odnotowanej na liście...

Dlatego wydawnictwo Orbit w osobie Harriet McDougal – redaktorki i żony autora – zaproponowało innemu pisarzowi zwieńczenie monumentalnego cyklu. Zadanie to wziął na siebie Brandon Sanderson, autor trylogii "Z mgły zrodzony" odnotowanej na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Tymczasem "Pamięć Światłości" okazała się przedsięwzięciem zakrojonym na tak szeroką skalę – literackich oraz fabularnych ambicji – że nie dało się go pomieścić w pojedynczej książce, dlatego też ukazują się "Pomruki burzy" - pierwszą księgę z trzech, w których czytelnik znajdzie długo wyczekiwane zakończenie, jakie Robert Jordan dał swemu dziełu: kalendarium Ostatniej Bitwy i walną rozprawę Randa al’Thora z Czarnym. Tym samym rozstrzygnięta zostanie odwieczna walka z Cieniem, a dla wielu czytelników podróż, którą rozpoczęli prawie dwadzieścia lat temu, sięgając po pierwszy tom "Koła czasu", jednej z największych fantastycznych epopei naszych czasów.

Wielkimi krokami zbliża się Tarmon Gai’don, Ostatnia Bitwa. A ludzkość nie jest gotowa.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

tril4 | 2011-09-23
Przeczytana: 21 września 2011

Skompensowane zalety wszystkiego, co fani Koła Czasu uwielbiali w sadze. Pod wieloma względami powrót do początków (nawiązania do Oka Świata, Wielkiego Polowania i Rogu Valere).

Najważniejsze wątki z poprzednich tomów doczekały się rozwiązania. Niektóre postaci, które z niewiadomych przyczyn straciły na znaczeniu (głównie Tom Merillin) lub zniknęły całkowicie, powróciły na prawowite miejsce.
Jeśli chodzi o zastrzeżenia, to moje wątpliwości wzbudził tylko fragment na Górze Smoka (ale to już kwestia osobistego gustu i oczekiwań).

Brak dłużyzn. Doskonałe tempo. Spójność. Gładka akcja.
Trudno orzec w jakim procencie powieść jest dziełem Sandersona, w których miejscach jego słowa przenikają słowa Jordana (to oczywiście zaleta, że nic nie odstaje), niemniej są momenty gdzie pisarz wniósł świeżość nowego spojrzenia; pewne detale (wcale nie potknięcia) - Nynaeve mówiąca "przepraszam" (!) :) , Rand zwracający się do swych doradców "przyjaciele", czy subtelna zmiana w relacjach Siuan -...

Łukasz | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Robert Jordan nie zdążył dokończyć swojego dzieła życia, na nasze szczęście w gronie autorów literatury fantasy pojawił się ktoś taki jak Brandon Sanderson. Do tej pory z książek przez niego napisanych miałem okazje przeczytać tylko "Elantris", które było jego pierwszą wydaną pozycją. Po lekturze "Elantris" wiedziałem, że sięgnę po kolejne pozycje autora, który teraz jest jednym z wyznaczników trendów w fantastyce.

Opatrzność musiała chyba czuwać nad "Kołem Czasu" bo Sanderson odwalił kawał ciężkiej i dobrej roboty. Jako czytelnik mogę sobie jedynie wyobrażać jak trudne dla pisarza jest przejęcie czyjejś wizji, a już tym bardziej takiego dzieła jakim jest "Koło Czasu", które z pewnością można określić jako dzieło życia Roberta Jordana. Brandon Sanderson doprowadził do tego, że wszystkie dotychczas przeczytane przeze mnie części serii bledną w porównaniu z tą.

Przede wszystkim dostosował w pewnym stopniu swój styl pisania do serii, zrobił to w sposób tak delikatny, że czasami...

magdam | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Książka jest bardzo dobra. Wcale nie odczuwa się zmiany autora, Brandon Sanderson doskonale dostosował się do stylu Roberta Jordana. Tempo akcji jest szybkie, nie ma dłużyzn, nareszcie wiele rzeczy zaczęło się wyjaśniać.
Szkoda tylko, że nie ma kolejnych tomów i nie wiadomo kiedy się ukażą. Wydawnictwo Zysk już wiele razy przekładało wydanie dwóch ostatnich książek.

Harashiken | 2012-03-16
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Posiadam