Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością

Wydawnictwo: M
Krzysiek W

Książka zawiera sześć opowiadań; "Przyszłość z o.o.","Pralnia, czyli czy może to być przypadek?", "Ostatni człowiek" "Kaukazinwest albo mężczyźni z Kaukazu", "Dom pod lasem", "Nietaktowna śmierć".
Treść książki wpisuje się w dyskusje i rozważania na temat etosu Solidarności, które towarzyszą trzydziestoleciu powstania tego społecznego ruchu.

źródło opisu: Wydawnictwo M

źródło okładki: http://mwydawnictwo.pl/index.php?page=shop.product...»

Witold Lisek | 2014-01-18

moch | 2012-08-14
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2012

Szkoda,że Wildsteinowi brakuje "iskry bożej" by pisać lekko i przystępnie. Może wtedy łatwiej byłoby się przebić do szerszego grona czytelniczego, a ze względu na treść warto by było. Pomimo upływu lat(już prawie 10-ciu) tekst wcale nie stracił na aktualności.

Krasnoludek Monika | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Dużo narzekamy. Na rząd, młodzież, dzieciaki hałasujące w autobusie i marzące po szybach, krzywy chodnik czy pogodę. Najczęściej po prostu na Polskę, którą sami tworzymy. Starsi marzą o powrocie do PRLu – może była wielka lipa w sklepach, można było dostać pałką przez łeb o byle co, ale wszystko trzymało się kupy. Młodzi często pragną wyrwać się w Świat – O! Takie Włochy, Norwegia czy USA, tam się rozwinę, z miejsca będzie bajka. Krzykacze komentują każdą wpadkę, cisi działają konsekwentnie, bez zbędnych uwag. Życie płynie, każdy myśli że ma najgorzej, że Polacy ród przeklęty jeszcze się za czerwoną kiecką chowa, choć już dawno jest pogryziona przez mole. Swojego czasu takie myślenie wydawało mi się historyjką utkaną na potrzeby danej kampanii wyborczej, usprawiedliwienia własnego lenistwa oraz pretekstem do plotek dla starszych panienek w moherowych beretach, co to nie jedno już w życiu widziały.

Jednakże im więcej człowiek czyta, tym bardziej mu się przejaśnia. Fakt, że chłonę...

Krzysiek W | 2012-01-30
Przeczytana: 15 marca 2012

Ciemniejsza, nadgniła, wstydliwa strona polskiej transformacji ustrojowej i przemian po Okrągłym Stole widziana nie z perspektywy decydentów i osób ze świecznika ale „szeregowców” antykomunistycznej opozycji czy po prostu zwykłych ludzi w ogóle nie zaangażowanych w politykę – tak najkrócej można podsumować ów tomik opowiadań. Motywem przewijającym się przez większość nowelek jest pojęcie kompromisu oraz pytanie gdzie kończy się kompromis a zaczyna konformizm. Oczywiście, jak to w zbiorach bywa, są tu utwory mniej i bardziej udane. Mi do gustu najbardziej przypadły te krótsze opowiastki; „Pralnia…” o zderzeniu przedwojennego inteligenta z wychowaną w PRL-u prostą dziewczyną, „Dom pod lasem” – obrazek z życia owładniętej marazmem, alkoholem i telewizyjnymi tasiemcami wiejskiej rodziny w dobie rodzącego się kapitalizmu oraz „Kaukazinwest…” – paralela postaw opozycjonistów polskich i czeczeńskich.

zoso | 2014-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2014

Bronisław Wildstein-obecnie reaktor naczelny TV Republika,publicysta,a także pisarz.Nie ukrywam,że jeśli chodzi o poglądy i obraz dzisiejszej Polski przedstawiony w publikacjach pana Wildsteina,to jest mi z nimi bardzo po drodze.Dotychczas znałem pana Wildsteina tylko z działalności dziennikarskiej.Nastąpił najwyższy czas na zapoznanie się z jego działalnością prozatorską,tym bardziej,że już dosyć trochę tego stworzył.Sięgnąłem więc po zbiór opowiadań "Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością".Akcja większości opowiadań toczy się w środowisku ludzi związanych kiedyś z działalnością opozycyjną,a obecnie,po roku 1989,próbujących się odnaleźć w "nowych" czasach.Są wśród nich osoby zawiedzione,rozczarowane "nową" rzeczywistością.Takich osób jest jednak niewiele.Większość to ludzie,którzy postanowili wykorzystać swoje życiowe "szanse".Wchodzą w różnego rodzaju podejrzane układy,pną się w górę po drabinie społecznej,rezygnując ze swoich dawnych idei i przyjaźni.Mamona i zajmowana...

wolf_girl | 2013-05-05

Książka świetna. Opisuje czasy pokomunistyczne. B.W. porusza niesamowicie ważne problemy. Trochę mi prypomina M. Hłaskę, ale robi bardziej szczegółowe opisy.

Waldemar | 2016-11-13
Na półkach: 2016, Przeczytane