Muzułman wraca do domu i inne pamiętniki więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-00655-X
Bastet

1/ Karolina Głąb-Wiszniewska: „Detronizacja Królowej” 2/ Stanisława Schöneman-Łuniewska: „Kobiety z całej Europy” 3/ Zbigniew Wlazłowski: „Tak było w Gusen” 4/ Kazimierz Wdzięczny: „Pod skrzydłami SS-anioła” 5/ Zbigniew Okoń: „Nastolatek w Ostlagrze” 6/ Jan Kosiński: „Wędrówka przez obozy” 7/ Czesław Skoraczyński: „Komando Strassenbau” 8/ Leon Bochenek: „Majdanek, Gross-Rosen” 9/...

1/ Karolina Głąb-Wiszniewska: „Detronizacja Królowej”
2/ Stanisława Schöneman-Łuniewska: „Kobiety z całej Europy”
3/ Zbigniew Wlazłowski: „Tak było w Gusen”
4/ Kazimierz Wdzięczny: „Pod skrzydłami SS-anioła”
5/ Zbigniew Okoń: „Nastolatek w Ostlagrze”
6/ Jan Kosiński: „Wędrówka przez obozy”
7/ Czesław Skoraczyński: „Komando Strassenbau”
8/ Leon Bochenek: „Majdanek, Gross-Rosen”
9/ Czesław Grądzki: „Muzułman wraca do domu”

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1985

źródło okładki: Krajowa Agencja Wydawnicza

chrispu | 2015-09-06
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Zbiorek 9, niektórych dosyć długich opowiadań/pamiętników różnych autorów dotyczący tematyki obozów koncentracyjnych. Jedne z nich są przekrojowe, obejmują dosyć długi okres czasu, inne skupiają się na opisie konkretnych wydarzeń. Różna jest też ich forma - część z nich przypomina styl pisarski/narratorski Stanisława Grzesiuka z książki "Pięć lat kacetu" a część jest bardziej poważna. I właśnie przez tę różnorodność czyta się ten zbiorek dosyć dobrze. Chociaż w opowiadaniach obozy się powtarzają to każdy z autorów odbiera/przekazuje nam opis wydarzeń we własny, subiektywny sposób i opisuje różne aspekty życia obozowego.
Nie jest to książka łatwa, raczej nie da się przeczytać jednym tchem, zmusza do refleksji. Ale nie jest też dołująca - pokazuje hart ducha i silną wolę przetrwania w tych okropnych warunkach.
Na końcu książeczki są krótkie notki o opisywanych obozach oraz słowniczek gwary obozowej i specyficznego nazewnictwa.

Karol | 2016-07-18
Aryaaa | 2016-04-13