Tomek w Gran Chaco

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 8)
Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-288-0
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Dingo

Inne wydania

Nie warto tracić czasu na domysły. Musimy jak najprędzej wyruszyć z bronią i ekwipunkiem. Próbuję zorganizować wyprawę. Kampowie wprawdzie nie przetrząsali nam kieszeni, ale to, co posiadamy, nie wystarczy... Tomek Wilmowski spieszy na ratunek uwięzionym przyjaciołom, napotykając po drodze mnóstwo niecodziennych zdarzeń i niezwykłych ludzi.

ZARAZA | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Ciekawa i emocjonująca przygoda, a opisy przyrody sprawiają, że czytelnik może się poczuć, jakby naprawdę był z bohaterami powieści. Żałuje, że nie przeczytałam całej serii kilka lat wcześniej.

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 25 września 1996

Ciąg dalszy historii opowiedzianej w "Tomku u źródeł Amazonki". W opinii dotyczącej poprzedniego tomu wspomniałem, że wraz z "Tomkiem w Gran Chaco" tworzą one jedną całość rozdzieloną przez autora na dwie części, i zdanie to jak najbardziej podtrzymuję. Dodam tylko, że dzięki takiemu zabiegowi autora obie książki jedynie zyskują i stają się jeszcze ciekawsze.

Mam takie wrażenie, że coraz mniej jest książek polskich autorów opowiadających o prawdziwej przyjaźni i związanych z nią poświęceniach. Nie wiem, być może za mało czytam, ale takie jest moje zdanie. "Tomek w Gran Chaco" jest na szczęście książką o takiej właśnie tematyce. To piękny literacki pomnik wystawiony przyjaźni i związanych z nią wartościom. Gorąco polecam.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jan Smuga i Tadeusz Nowicki są uwięzieni w miasteczku Inków przez Kampów. Czas mija, a oni dalej nie mają sposobności do ucieczki. Za sześćdziesiąt dni mają stawić się na granicy brazylijsko-boliwijskiej by dołączyć do grupy ratunkowej, której dowodzić ma młody Tomek Wilmowski. Jednak pewnego dnia, gdy Tadek wraca z rozeznania w terenie, na które czasami się wybierał, udaje mu się zyskać przychylność miejscowego czarownika i jego młodszej żony. Delikatnie, ale za to stanowczo pomagają w ucieczce dwójki więźniów.
Dwaj przyjaciele przedzierają się przez niebezpieczną rzekę oraz dżunglę Ameryki Południowej. Autor z dokładnością opisuje to, z jakimi problemami muszą borykać się Polacy, którzy za wszelką cenę chcą się dostać na miejsce spotkania w wyznaczonym czasie. Działania ich utrudnia powstanie przeciwko ludziom białej rasy, które zorganizowali Kampowie. Pokonując wiele przeciwności losu brną dalej w nieznany las, który zazdrośnie strzeże swych tajemnic. Myślę, że w ciągu tej jak...

Kotkad | 2014-01-31

Moje pierwsze wyprawy w dalekie i nieznane kraje spędzałam właśnie z Tomkiem, do tej pory nie udało mi się być wszędzie tam gdzie on ale zamiłowanie do podróży i przygody mam zaszczepione właśnie dzięki tym lekturom. Nigdy nie rozumiałam podziału w szkole że dziewczynki jako lekturę czytają Anię z zielonego wzgórza a chłopcy Tomka Wilmowskiego, Ci którzy się zastosowali tyle stracili

Leżąc szpitalu jako dziecko, nie mogłem czytać, ale gdy czytała mi mama, bo miałem opatrunek na oczach, czułem, że przenoszę się do tej krainy, gdzie spotykasz małpiatki, barwne opisy i aż miało się wrażenie, ze odczuwasz zapach, jakie opisywał autor.

amazur83 | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Przedostatni tom przygód Tomka Wilmowskiego to kontynuacja "Tomka u źródeł Amazonki". Tomek wraz z przyjaciółmi wyrusza na niebezpieczną akcję ratunkową. Muszą odnaleźć Jana Smugę i kapitana Nowickiego, którzy przebywają gdzieś na pograniczu boliwijsko -brazylijskim. Trasa wędrówki wiedzie przez dzikie i niezbadane tereny Gran Chaco i Mato Grosso.
Przed lekturą tej książki przejrzałem opinie na jej temat. Wśród wielu pochlebnych były też i takie, które tą część oceniają jako najsłabszą. Po przeczytaniu muszę się z nimi zgodzić. "Tomek w Gran Chaco", mimo ciekawej fabuły, odstaje wyraźnie od reszty. Może te dwadzieścia lat przerwy między nią a poprzednią częścią "stępiły" pióro pana Szklarskiego? Walory edukacyjne książka ta posiada, jednak są one przekazane bardziej "brutalnie" niż w częściach poprzednich. Mogą również irytować dialogi, zwłaszcza rozmowy prowadzone przez Smugę i Nowickiego ("Jak myślisz, Janie? Co sądzisz, Tadku? Muszę przyznać, kapitanie...? itd). Dwóch...

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 1992 rok

Czekałem na tę książkę 20 lat. Od czasu przeczytania pierwszego Tomka, 'Tomek u źródeł Amazonki', w roku 1972. Czekałem, bo ten mój pierwszy Tomek był wtedy ostatni w serii. Czekałem, bo akcja 'Tomka u źródeł Amazonki' urywa się, kiedy kapitan Nowicki i Smuga zostają w niewoli u Kampów. I dlatego, że od tego 1972 w kolejnych wydaniach na ostatnich stronach znajdowała się notka - 'Tomek w Gran Chaco' - w przygotowaniu.
I się doczekałem.
Tylko, że ta książka jest to moim zdaniem jedną z najsłabszych w serii.
Ledwo przez nią przebrnąłem.
Być może jestem już na nią za stary...

neta | 2014-06-15

Książka bardzo fajna . Jest ciekawa dzięki niej mogłam przenieść się na Gran Chaco . Dzięki opisom przyrody zawartej w książce naprawdę czułam się tak jak bym tam była po prostu nie da się tego opisać . Strasznie przygodowa i co najważniejsze przy takich książkach nie jest przewidywalna .:> POLECAM !

Piratka | 2015-03-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dokończenie „Źródeł Amazonki”. Początek jak za dawnych, dobrych „Tomków”.
Bosman załatwia pumę ratując żonę szamana. Gołymi rękami, a że dziki kot się stawia, musi dołożyć nożem. Mało ekologiczne, ale co poradzić. "Spojrzał na nogę. Spod rozszarpanych spodni wyzierała podłużna, krwawiąca rana.
- Do stu zdechłych wielorybów! - mruknął. - A to mnie zwierzak urządził! Trzeba zatrzymać upływ krwi...
Ściągnął koszulę, nożem odciął rękawy, z których zrobił bandaże" jak "Rambo Pierwsza Krew". Indianka jest zdumiona.
"Czemu tak oczy na mnie wytrzeszczasz?! Nigdy nić widziałaś chłopa w podartych portkach?! Ha, może i nie widziałaś! Sami paradujecie na golasa, to i portki mogą być dla ciebie rarytasem!" Cały Bosman, Obrońca Uciśnionych. Conan Bez Miecza.
Zakończenie wywołało moje mieszane uczucia.
Szklarski pokazał galerię czarnych charakterów, których konsekwentnie uśmiercał.
W Krainie Kangurów - Carter herszt Buszrendżerzów (bushrangers)
Na Czarnym Lądzie - Czarne Oko handlarz ludzkim...

zyjemymarzeniami | 2014-08-12

ogólnie uważam całą serię za niezwykle ciekawą, niebanalną i wciągają, ale kłuje mnie w oczy ta przerażająca ilość historii. typowej szkolnej historii i długich opisów. może po prostu jestem na to wyczulona. ale książkę, jak i całą serie gorąco polecam.