Podziemia

Wydawnictwo: Rebis
Underworld
daab

Zaczyna się od legendarnego meczu baseballu, jaki rozegrano w Nowym Jorku w 1951 roku. Radość ze wspaniałego wyniku mąci ponura wiadomość o próbnym wybuchu bomby atomowej, przeprowadzonym w ZSRR. Osią dalszego ciągu narracji jest pamiątkowa piłka baseballowa, którą kibice wyrywają sobie z rąk. Jej wątek wprowadza czytelnika w życie dawnych kochanków Nicka i Klary, a także we współczesną pamięć i duszę kultury amerykańskiej. Na kartach książki pojawiają się postaci-symbole - J. Edgar Hoover, Mick Jagger, - oraz kolejne, różnorodne wytwory kultury masowej - chevrolety, prezerwatywy, strony internetowe... Podziemia to porażająca rozmachem i ambicją powieść, ukazująca całą złożoność świata drugiej połowy XX wieku. Została uznana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć literatury amerykańskiej ostatnich lat

Novik | 2014-10-06
Przeczytana: 24 września 2014

W zasadzie wszystko z tą książką jest w porządku. Styl. Narracja. Język bez zarzutu. Miejscami jest nawet dowcipna. A jednak miałem przez prawie cały (nie krótki) czas jej czytania poczucie, że wcale jakoś specjalnie by jej nie zaszkodziło gdyby była chudsza o powiedzmy jakieś 400 stron. Wiem, wiem będą się zżymać fani wielkich, epickich powieści. Może też troszkę idzie o to, że prawdopodobnie aż tak entuzjastycznie nie kocham ludzi, aby znieść taki monstrualny ich tłum na kartach jednej książki. Ostatnią stronę powitałem zatem z ulgą.

panmrl | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Najdłuższy DeLillo to na pewno nie jest najlepszy DeLillo. Redaktor tu powinien wkroczyć i powiedzieć "Don, stary, słuchaj, ja wiem, że dobrze ci się pisało, ale może swoją wielką amerykańską powieść stworzysz następnym razem, a tu jednak dokonaj skrótów, bo te wątki niektóre to jakieś takie, eee, jakby ci to powiedzieć, no nie za ciekawe". Tego zabrakło.

Sebastian Kurzepa | 2016-05-10
Marcin | 2015-09-14
forlorn | 2015-04-06
Na półkach: Ameryka, Ulubione, Przeczytane
17 wielkich amerykańskich powieści

W Stanach trwa długi weekend – Amerykanie 4 lipca świętują Dzień Niepodległości. To daje nam dobry pretekst do tego, by celebrować literaturę piękną w wydaniu amerykańskim. To też dobry moment, by zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: czy istnieje jeszcze coś takiego jak wielka amerykańska powieść?

Jamajski przepis na sukces: Marlon James

Jego pierwszą powieść odrzucono 78 razy. Chciał się poddać i zarzucić pisanie. Wyrzucił rękopis, skasował tekst ze swojego laptopa, a nawet z komputerów przyjaciół. Na szczęście zmienił zdanie. Niedawno otrzymał Nagrodę Bookera. Przedstawiamy: Marlon James.