Krajobraz niewoli. Wspomnienia z Kazachstanu

Seria: Z nieludzkiej ziemi
Wydawnictwo: Norbertinum
sylvii7

"Krajobraz niewoli" to dwugłos rodzeństwa, które w młodości doświadczyło losu zesłańców do Kazachstanu. 13 kwietnia 1940 roku zostali wraz z matką zmuszeni przez władze sowieckie do opuszczenia ich rodzinnego miasta, Sokala, i deportowani w głąb ZSRR. Jako rodzina oficera Wojska Polskiego, ukrywającego się w Warszawie po ucieczce z oflagu, przeżyli gehennę zsyłki Polaków zamieszkałych na terenach Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. W relacjach Wandy i Witolda Smereczańskich uderza wyczulenie na specyfikę miejsc i ludzi- zesłańczego otoczenia. Świadectwo codziennego, heroicznego trudu przetrwania uzupełnione zostało cennymi obserwacjami zarówno obyczajów i zachowań miejscowej ludności, jak i przyrody w dużym stopniu współdecydującej o losie deportowanych.

"Losy matki i rodzeństwa Smereczańskich budzą dziś głęboki podziw. Wychowani w dostatku i dobrobycie, nieprzygotowani do fizycznej pracy i przeciwstawiania się niedogodnościom życia wykazali odporność fizyczną i psychiczną, zaradność i inwencję; byli heroiczni. Pozostawiają po sobie zapis przeżyć godny trwałej, narodowej pamięci".
(Zygmunt P. Mańkowski, fragm. Wstępu)

źródło opisu: Wydawnictwo Norbertinum, 2005

monishka90 | 2014-12-11

Książka jest zbiorem wspomnień rodzeństwa-zesłańców, którzy opisują trudne warunki z którymi musieli się zmierzyć w Kazachstanie. Ich ojciec był oficerem Wojska Polskiego, co doprowadziło do gehenny zsyłki. Opisują trudy życia codziennego, jak i atmosferę towarzyszącą informacji o możliwości powrotu do Polski.

sylvii7 | 2011-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2011