Język. Wprowadzenie do badań nad mową

Tłumaczenie: Magdalena Buchta
Wydawnictwo: Universitas
Language. An Introduction to the Study of Speech
Radek

Po raz pierwszy wydana w 1921 roku, czyli przed niemal stu laty, książka Edwarda Sapira o oryginalnym tytule Language. An Introduction to the Study of Speech uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii językoznawstwa. Można się w niej doszukać nie tylko zalążków słynnej hipotezy Sapira-Whorfa o relatywizmie językowym, ale również źródeł inspiracji dla późniejszych wybitnych badaczy. Przede wszystkim jednak Language to książka fascynująca sama w sobie, zawierająca rozmaite, wciąż zaskakująco aktualne, obserwacje na temat natury języka i komunikacji międzyludzkiej, traktująca język przede wszystkim jako charakterystyczną dla ludzi umiejętność pozostającą w relacji z innymi przejawami człowieczeństwa.

źródło opisu: Wyd. Universitas, 2010

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

Emma | 2015-06-17

Ciężko mi ocenić na ile to siła oryginału a na ile kwestia świetnego tłumaczenia, ale książkę czyta się jednym tchem. Dla mnie była to najciekawsza lektura do egzaminu z językoznawstwa :) Zawiera dużo przykładów z różnych języków świata ilustrujących tezy autora, przez co wywód staje się jasny i uporządkowany. Dla osób zainteresowanych tematem, naprawdę polecam - bardzo ciekawa, wciągająca pozycja!

Luna | 2016-12-06
Przeczytana: 14 grudnia 2016