Miriada

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-179-2
beletrystyka, przygoda, młodzież
Kamila

Królestwo Maremontii atakują dwa ościenne Państwa: Wieczny Zachodni Horyzont oraz Gravana. Jego władca, Taumas Mężny, przegrywa wojnę, w której ginie, a kraj dostaje się pod niewolę wrogich armii. Monticola, najstarszy syn Taumasa, wraz z ojcowskim mieczem przejmuje na swoje barki odpowiedzialność za państwo. Organizuje drużynę, która ma za zadanie odbicie utraconych ziem. Rozpoczyna się...

Monticola, najstarszy syn Taumasa, wraz z ojcowskim mieczem przejmuje na swoje barki odpowiedzialność za państwo. Organizuje drużynę, która ma za zadanie odbicie utraconych ziem. Rozpoczyna się wielka przygoda. Czy bohaterom uda się wyjść z niej zwycięsko?

***

Nestor […] nachylił się nad blatem stołu i oparł dłonie na jego krawędzi.
— Musisz przygotować się na Wielki Dzień. Myślałem, że nastąpi on dzisiaj, ale się myliłem. Oddaję ci twoje dziedzictwo — tu podał Monticoli miecz. — Dowiedź sam sobie, ile jesteś wart i na co cię stać. Dokonaj tego, o czym boisz się marzyć, choć co noc ci się to śni. Sięgnij po to, co jest zawieszone wśród słońc i księżyców, sięgnij po to, co leży na dnie czarnego morza. Nie gniewaj się za te zagadki, ale słuchaj swojego serca i nigdy się nie cofaj. Zostań naszym królem i niech za życia okrzykną cię wspaniałym. Musisz wiele doświadczyć i wiele się nauczyć. Ale nie martw się: każda najdalsza i najuciążliwsza droga, jaką właśnie będzie twoje życie, zaczyna się od pierwszego kroku, a on jest już bliski.
— Ale... powiedz mi, dokąd mam ich wszystkich zabrać?
— Sam musisz zdecydować.

[...]

Sfinga odwróciła się do Monticoli, który patrzył na nią z powagą w oczach. Chłopiec wstrzymał oddech.
— A oto zagadka dla Króla Maremontii. Słuchaj uważ-
nie i noś ją w sercu.

Pierwszy w ataku, ostatni w odwrocie...

Monticola uśmiechnął się w duchu, rozpoznając cytat ze swojej ulubionej książki z dzieciństwa. Poczuł, że to dobry znak. Z uwagą słuchał dalej.

...Lecz nie jest królem, gdy giną zań krocie.
Rozsądek na wodzy utrzymać nie sztuka,
Lecz los się sroży, śmierć do piersi puka,
Za plecami dyszy, od przodu atakuje,
Gdy będziesz sam, nikt nie uratuje.
Przed orłem i wilkiem ona da ucieczkę.
Za pierwszym krokiem podnieś poprzeczkę.
Stoisz na drodze innych i swojej.
Teraz zdecyduj, czy na ciebie kolej.

źródło opisu: www.zaczytani.pl

źródło okładki: www.zaczytani.pl

nikadom | 2011-09-17

Barwni i nietuzinkowi bohaterowie oraz wartka akcja. Bardzo gorąco polecam!

asia2002 | 2011-10-04

Fantastyczne miejsca, barwni bohaterowie i dużo ciekawych przygód. Bardzo mi się ta książka podobała. Polecam!

MałaPisareczka | 2013-01-15
Przeczytana: styczeń 2013

Moja recenzja znajduje się również na blogu:
wymarzona-ksiazka.blogspot.com

Miriadę znalazłam pod etykietką "Literatura dla młodzieży". Mamy króla, mamy bajeczne królestwo, mamy konflikt, mamy FABUŁĘ! Czego by więcej trzeba?

Książkę chciałam skończyć po 50 stronach. Dlaczego? Ponieważ spodziewałam się naprawdę "Literatury dla młodzieży". A na pierwszych stronach znalazłam "Książkę dla dzieci". Właściwie mogłam się tego spodziewać, chociażby ze względu na wielkość liter, lecz przecież nie ocenia się książki, jeżeli choć trochę się jej nie "pozna".

Dalej: Bohaterowie.
Spodziewałam się minimum szesnastoletniego księcia z gromadą swoich poddanych. Kogo otrzymuję? Bodajże dziesięciolatka, może trzynastolatka (coś koło tego). W dodatku poddani, jego własna świta to dzieci. Jeszcze młodsze od niego.

Właśnie ze względu na te dwa wymienione elementy, odłożyłam powieść ze smutkiem patrząc na znajdującą się z tyłu cenę. Następnego dnia (chociażby ze względu na cenę!) wznowiłam czytanie....

karola220 | 2011-10-04

Książka bardzo podobała mi się. Monticola jest super.

annay | 2011-10-07

Fantastyczna książka, nieszablonowi bohaterowie, wciąga od pierwszej strony do samego końca, do tego pełna niezwykłych wydarzeń i pięknych miejsc. Absolutnie polecam!!

ola | 2011-10-10

Wciągająca akcja, ciekawi bohaterowie, niesamowite miejsca i istoty, a do tego, co rzadko się już teraz zdarza, piękne ilustracje

vert | 2014-05-04
szczuruburu | 2011-09-16