Przezroczystość

Wydawnictwo: Znak
83-240-0073-9
poezja
krucheciastka

Wybór wierszy najbardziej popularnego polskiego poety, opracowany (i opatrzony posłowiem) przez Andrzeja Sulikowskiego, biografa i znawcę twórczości księdza Twardowskiego. Na rynku księgarskim pojawiają się wciąż nowe edycje dzieł tego autora, ponieważ poezja Księdza Jana nieustannie znajduje nowe pokolenia i zastępy admiratorów. Powodzenie można wróżyć również temu wyborowi, gdyż zawarte w...

Na rynku księgarskim pojawiają się wciąż nowe edycje dzieł tego autora, ponieważ poezja Księdza Jana nieustannie znajduje nowe pokolenia i zastępy admiratorów. Powodzenie można wróżyć również temu wyborowi, gdyż zawarte w nim wiersze układają się w swoisty poetycki autoportret.

Autor pisze w nich o sobie, swoim doświadczeniu kapłańskim, spotkaniach z bliźnimi i przyrodą, zachowując - jak zwykle - skromność i delikatność, urzekając pełną onieśmielenia szczerością, dystansem do samego siebie i poczuciem humoru.

źródło opisu: Znak, 2001

źródło okładki: www.znak.com.pl

JaneS | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

„SERCE TO JESZCZE ZA MAŁO ŻEBY KOCHAĆ”

Muszę przyznać, że nigdy nie przepadałam za poezją. Stanowiła ona dla mnie zawsze swoisty mur, który z dnia na dzień był rozbudowywany za sprawą coraz to nowszej cegiełki. Co za tym idzie w którymś momencie ten mur stał się dla mnie nie do przejścia.

Z wierszami ks. Jana Twardowskiego zapoznałam się głównie za sprawą lekcji języka polskiego. I nie powiem, urzekły mnie już od samego początku, ale tak wiele literackich pozycji mnie kusiło, że Jan Twardowski został gdzieś daleko, daleko w tyle, za horyzontem. Jednak gdy zauważyłam ten niesamowicie ciepły, przykuwający uwagę tomik na półce u mojego kuzyna, nagle wszystko spadło na drugi plan. Romanse, fantastyka, lektury z pozytywizmu- wszystkie moje wcześniejsze świąteczne plany.

„o moje życie długie i stale za krótkie
a to co na krótko może być na zawsze” (str. 180)

Cóż, jestem naprawdę zachwycona. Ksiądz Jan pisze głownie o sobie, o swoich życiowych, kapłańskich doświadczeniach, ale nie...

aura131 | 2013-01-31
Przeczytana: 21 września 2010