Augustus
83-06-02912-7
Rzym, pryncypat

Wyczerpująca biografia niezwykłej postaci, wraz z dokładną analizą tła historyczno-gospodarczego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Oktawian August, pierwszy princeps, to z pewnością jedna z bardziej znanych postaci świata starożytnego. Przy okazji zaś jedna z bardziej kontrowersyjnych. Czy był odnowicielem dawnych tradycji czy raczej zabójcą Republiki? Na takie i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej monografii Pat Southern. Poszczególne etapy życia Oktawiana: od dzieciństwa, poprzez okres wojen domowych, stabilizację władzy aż po schyłek rządów, są dość szczegółowo omówione. Autorka wyraźnie skupia się na polityce Augusta. To jest główny obiekt jej zainteresowań: ustawodawstwo, tytulatura, elita władzy. Rzeczywiście zagadnienia te zostały przedstawione comme il faut. Szkoda jednak, że Autorka zaledwie wspomniała o wielu innych aspektach rządów tego cesarza. Niewiele miejsca poświęcono zagadnieniom stricte militarnym, numizmatyce, a także patronatowi kulturalnemu Augusta. Myślę, że stało się to ze szkodą dla książki, gdyż dokładniejsza analiza tych aspektów pozwoliłaby spojrzeć na tytułowego bohatera w...

grumpy_rabbit | 2016-05-07
edan | 2016-01-21