Struktura mitów

7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60490-81-5
religioznawstwo, mit, mitoznawstwo
Altariel

"Struktura mitów należy pod wieloma względami di książek wyjątkowych. Imponuje nie tylko rozmiarami, olbrzymim i wartościowym zapleczem bibliograficznym, w tym w dużym zakresie obcojęzycznym, licznymi tabelami i bogatymi reprezentacjami modelowymi przedstawianych kwestii, precyzyjną konstrukcją obszernego materiału badawczego, ale też mistrzowskim opanowaniem metodologii i teorii, które autor wykorzystuje do szczegółowych analiz i interpretacji konkretnych kulturowych przykładów światopoglądu mitologicznego.
Z recenzji prof. Anny Grzegorczyk

Dokonawszy rewolucyjnego, choć wielokrotnie anonsowanego przez mitoznawców przewrotu w semiotyce badań nad mitem, autor następnie sprawnie rekonstruuje podstawowe terminy strukturalnej analizy mitów, by przedstawić je w nowym świetle tezy o wszechobecności metonimii. Praca oparta na terminach i teoriach niesłychanie skomplikowanych, jest napisana językiem zrozumiałym, dalekim od hermetycznego żargonu u wyposażona w liczne schematy ilustrujące tok rozumowania. Mamy do czynienia z dziełem ważnym, stanowiącym istotny wkład do współczesnych badań nad mitem w skali światowej.
Z recenzji prof. Andrzeja Szyjewskiego

źródło opisu: Zakład Wydawniczy NOMOS, 2009

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/153/p/279

książek: 1939
welesxxi | 2012-01-31

Od czego zacząć? Chyba od tego, że przywoływane przez Wydawcę słowa recenzji A. Szyjewskiego "praca, mimo że oparta na terminach i teoriach niesłychanie skomplikowanych, jest napisana językiem zrozumiałym, dalekim od hermetycznego żargonu" to g... prawda. Na moją ocenę książki to nie wpływa, ale trzeba bez ogródek zaznaczyć dla jakiego czytelnika jest to książka - wyrobionego. Jeśli kogoś odrzucają zdania jak "Metamorfoza obok porównania i metafory stanowi funkcjonalną klasę tropów predykatywnych, będących opozycją metonimii rozumianej jako element referencjalny" niech do tej publikacji nie podchodzi bliżej niż na trzy kroki.

Początek jest klasyczny - Czeremski zarysowuje historię teorii mitu w antropologii. Ze względu na obrany temat, szczególnie wiele miejsca poświęca strukturalistom (szczegółowo rozważa tutaj najdrobniejsze elementy mitu i sposób ich układu przywołując mi na myśl podręcznik do logiki). Następnie, i to jest najważniejszy myk tej pracy, tłumaczy dlaczego...

primitivemind | 2015-02-09
Kamasz | 2014-06-02