Okładka książki Panna z mokrą głową

Panna z mokrą głową

Autor:
wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6.39 (1085 ocen i 33 opinie)

Opis książki

Tytułowa bohaterka darzy sympatią wielu ludzi. Urzeka wdziękiem, radością życia i temperamentem. Dzięki tym przymiotom zmienia największych ponuraków w osoby pogodne, otwarte na świat.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2003

Opinie czytelników
Evik | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Nie jest to książka przygodowa. W tej książce niewiele się dzieje. Mimo to urzekł mnie język, jakim została napisana.
Główną bohaterką książki jest Irena Borowska, nazywana "panną z mokra głową".
Mieszka z ciotkami, ojcem i bratem w niewielkim majątku. Interesy jej ojca źle idą. Zmuszony jest odprawić nauczyciela Irenki - pana Podkówkę. Gdy ojciec umiera przygnieciony przez drzewo w lesie - rodzina jest zmuszona wyprowadzić się do dużo skromniejszego domu.
Troska o rodzinę - brata, chorą matkę i ciotki spada w dużej mierze na Irenkę. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem.
Aby pomóc rodzinie Irenka decyduje się wyruszyć na poszukiwanie bogatej, skłóconej z rodziną ciotecznej babki - hrabiny Opolskiej.

Co z tego wynikło oraz o innych przygodach i ciekawych pomysłach Irenki można dowiedzieć się z książki.

Moja ukochana powieść Makuszyńskiego. Pouczająca, wzruszająca i zabawna.

Ah ten sentyment.

Bacha85 | 2013-08-09
Przeczytana: sierpień 2013

Ciepła i pełna humoru opowieść, przywracająca wiarę w dobrych ludzi. Nie sposób nie polubić szczerej i prostodusznej panny Irenki, która dla każdego znajdzie dobre słowo. Historia może nieco naiwna, jednak pozwala wierzyć, że gdy dzielisz się dobrem, to ono wraca z nawiązką.

Nikola | 2014-07-21

Język jakim pisze Kornel Makuszyński trzeba lubić. Mi nie za bardzo podchodzi. Jest ,,ciężki''. Sama historia świetna. Na wsi w ubogiej rodzinie rodzi się Irenka. Wszyscy mówili że będzie z niej niezłe ziółko. Zapoznała księdza, który nazwał ją Panną z mokrą głową. Wszędzie jej było pełno. Podczas spaceru z nią ksiądz umiera. Przyjechały jej ciotki i tylko narzekały że jest źle wychowana itp. Ojciec zatrudnia nauczyciela pana Podkówkę. Zostaje jej następnym przyjacielem. Zaczyna brakować pieniędzy. Po jakimś czasie znowu traci bratnią duszę. Ojcu grozi bankructwo. Jednak odnajduje testament w którym ksiądz (pierwszy przyjaciel) zapisuje jej swoje pieniądze. Jakoś się ratują. Ale niedługo w lesie ginie jej ojciec. Wyprowadzają się. Po drodze dzieje się jeszcze bardzo wiele. Ale kończy się na tym, że nadal mieszkają szczęśliwie w swoim pierwszym domu... A jak do tego doszło przeczytajcie.

Onilom | 2013-10-27

Makuszyński? Marka sama w sobie. A tytułowa panna to istna wariatka, jak wiele jego bohaterek. Cudowne wspomnienia z nastoletniego okresu.

Tania | 2014-05-30

Sympatyczny, storoświecki styl :-)

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Kornel Makuszyński przeniósł mnie we wspaniały świat odważnej i silnej dziewczynki borykającej się z losem.

nauznyka | 2011-05-27

Bardzo dobra książka dla dzieci. Polecam.

Tara | 2012-11-02

Miło ją wspominam.