Panna z mokrą głową

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6,43 (1208 ocen i 39 opinii)

Inne wydania

Tytułowa bohaterka darzy sympatią wielu ludzi. Urzeka wdziękiem, radością życia i temperamentem. Dzięki tym przymiotom zmienia największych ponuraków w osoby pogodne, otwarte na świat.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Sekret Sonji
  • 450 stron
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Powrót do Daringham Hall
  • Inna dusza
  • Nie ma nieba
  • Złączeni
  • Oddam ci słońce
  • Podziemny labirynt
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Nie tacy oni straszni
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
450 stron
Patrycja Gryciuk

8,14 (7 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

8,73 (15 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Evik | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Nie jest to książka przygodowa. W tej książce niewiele się dzieje. Mimo to urzekł mnie język, jakim została napisana.
Główną bohaterką książki jest Irena Borowska, nazywana "panną z mokra głową".
Mieszka z ciotkami, ojcem i bratem w niewielkim majątku. Interesy jej ojca źle idą. Zmuszony jest odprawić nauczyciela Irenki - pana Podkówkę. Gdy ojciec umiera przygnieciony przez drzewo w lesie - rodzina jest zmuszona wyprowadzić się do dużo skromniejszego domu.
Troska o rodzinę - brata, chorą matkę i ciotki spada w dużej mierze na Irenkę. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem.
Aby pomóc rodzinie Irenka decyduje się wyruszyć na poszukiwanie bogatej, skłóconej z rodziną ciotecznej babki - hrabiny Opolskiej.

Co z tego wynikło oraz o innych przygodach i ciekawych pomysłach Irenki można dowiedzieć się z książki.

Moja ukochana powieść Makuszyńskiego. Pouczająca, wzruszająca i zabawna.

Ah ten sentyment.

Justyna | 2015-03-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Panna z mokrą głową to opowieść o 13 letniej Irence Bzowskiej pełnej szalonych pomysłów, pogodnej i fajnej dziewczynce.
Ciepła, urocza książka moja ulubiona z dzieciństwa.

Gustawsonek | 2015-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Książkę czytałam w zupełnie innym wydaniu z fotosami filmu, scenariuszem, piosenkami i wypowiedziami aktorów i reżysera. Szkoda, że jej tutaj nie ma. Ale przejdźmy do opinii.
"Panna z mokrą głową" nie jest do końca opowieścią wesołą, i dobrze, ponieważ książka nie jest sztuczna. Ponieważ jest na świecie coś takiego jak śmierć, problemy finansowe czy utrata. A w książce niestety utrat było bardzo wiele. Szczególnie żal mi było pieska Draba, który spłonął w pożarze. Szkoda, że Irenka nie miała drugiego pieska.

Na pewno nie utożsamiałam się z Irenką, jednak przy jej szalonych wybrykach często zanosiłam się od śmiechu... i oczywiście od niespotykanego tupetu.

Duży plus: wszystkie postacie są bardzo życiowe, każda jest inna, każda ma swoje wady i zalety, śmieszne zachowania.

buziaczek197 | 2014-12-28
Przeczytana: grudzień 2014

Rewelacyjna książka o przygodach panny Irenki. Kocham książki z dzieciństwa. Zawsze jednak były to filmy. Teraz jako dorosła mogłam kupić książki. Nie żałuję żadnej złotówki wydanej. Kornel Makuszyński wiedział co pisze i dla kogo pisze :) Są to książki również dla dorosłych. Jest to moja książka nr jeden tego autora. Nie będę opisywać treści, ale panna z mokrą głową daje nam do myślenia m.in. jak pomagać innym. POLECAM!!!

ewel70 | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Cieszę się, że przeczytałam tą książkę. Mimo smutku w niej zawartego była bardzo optymistyczna.

Bohaterowie bardzo zróżnicowani, mający swoje wady i zalety. Tytułowa "panna z mokrą głową" czyli Irenka Borowska to altruistka, która myśli przede wszystkim o rodzinie i to bardzo chwyta za serce.

Zabawne postacie takie jak babcia, doktór Lipień :)

Troszkę denerwowała mnie wszechobecna pomoc dla rodziny Irenki. Same pozytywne postacie- pani Milewska, pani Opolska, pan Podkówka i ten wesoły doktór. Brakowało mi tych negatywnych bohaterów, którzy mogliby np. gardzić, okazywać niechęć.

Nie wiem dlaczego ale Irenka strasznie przypominała mi Anię Shirley choć mają inne charaktery to tak jak bohaterka Zielonego Wzgórza nie dało się jej nie polubić.

Polecam.

Bacha85 | 2013-08-09
Przeczytana: sierpień 2013

Ciepła i pełna humoru opowieść, przywracająca wiarę w dobrych ludzi. Nie sposób nie polubić szczerej i prostodusznej panny Irenki, która dla każdego znajdzie dobre słowo. Historia może nieco naiwna, jednak pozwala wierzyć, że gdy dzielisz się dobrem, to ono wraca z nawiązką.

Tania | 2014-05-30

Sympatyczny, storoświecki styl :-)

Nikola | 2014-07-21

Język jakim pisze Kornel Makuszyński trzeba lubić. Mi nie za bardzo podchodzi. Jest ,,ciężki''. Sama historia świetna. Na wsi w ubogiej rodzinie rodzi się Irenka. Wszyscy mówili że będzie z niej niezłe ziółko. Zapoznała księdza, który nazwał ją Panną z mokrą głową. Wszędzie jej było pełno. Podczas spaceru z nią ksiądz umiera. Przyjechały jej ciotki i tylko narzekały że jest źle wychowana itp. Ojciec zatrudnia nauczyciela pana Podkówkę. Zostaje jej następnym przyjacielem. Zaczyna brakować pieniędzy. Po jakimś czasie znowu traci bratnią duszę. Ojcu grozi bankructwo. Jednak odnajduje testament w którym ksiądz (pierwszy przyjaciel) zapisuje jej swoje pieniądze. Jakoś się ratują. Ale niedługo w lesie ginie jej ojciec. Wyprowadzają się. Po drodze dzieje się jeszcze bardzo wiele. Ale kończy się na tym, że nadal mieszkają szczęśliwie w swoim pierwszym domu... A jak do tego doszło przeczytajcie.

Monika19942 | 2014-10-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka opowiada o stracie kochanego ojca ,pokazuję determinację i walkę o lepsze życie Irenki która pragnie by mamie i bratu niczego nie brakowało po śmierci ojca .Irenka jest tak uroczą osobą że każdy ją lubi ciotka którą prosiła o pomoc nie tylko jej pomaga ale i również odzyskuje gospodarstwo które należało do ojca Irenki.Polecam książę wszystkim nastolatką i nie tylko