Ciemno

Wydawnictwo: Radwan
978-83-89938-68-8
Noelle

Anastazja jest na pozór zwykłą nastolatką, borykającą się z chorobą swojego najlepszego przyjaciela. Kiedy na jej drodze staje tajemniczy Wiktor i składa jej propozycję nie do odrzucenia, życie dziewczyny zostaje wywrócone do góry nogami. Wyrusza z nim w niebezpieczną podróż, by pomóc mu w wykonaniu bardzo ważnego dla niego zadania.Gdy okazuje się, że Wiktor nie jest do końca człowiekiem, Anastazja musi zmierzy si z szokującą prawdą o sobie i swojej rodzinie. Czy poradzi sobie z tą prawdą? Czy zdoła pomóc Wiktorowi? Czy da szansę uczuciu, jakie zaczyna się między nimi rodzić?

źródło opisu: Wydawnictwo Radwan, 2010

źródło okładki: http://www.radwan.pl/index.php?option=com_virtuema...»

Wiła | 2014-06-05
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

„Ciemno” Kamili Całki to książka, z którą dziwnym trafem się zaprzyjaźniłam.

Główna bohaterka – Anastazja jest nastolatką, która boryka się z chorobą swojego przyjaciela Adriana i wiedzie tak normalne życie jak tylko jest to możliwe. Pewnego razu jej drogi łączą się z tajemniczym Wiktorem, który okazuje się być wampirem (ostatnim) i któremu potrzebna jest pomoc. Pomoc może mu udzielić oczywiście jedynie Anastazja, ponieważ w jej żyłach płynie pradawna krew. Dziewczyna jest jednak inteligenta i postanawia postawić warunek. Wiktor ma pomóc odzyskać zdrowie Adrianowi. Nasz wampir, który już wyczuwa potencjalnego rywala, zgadza się niechętnie. Tak rozpoczyna się niezwykła podróż, w którą zamieszany jest naszyjnik, łowca wampirów i stary pamiętnik wampirzycy.

Powieść na pozór napisana bardzo prostym językiem jednak z bardzo ciekawą historią. Fakt, że historia odgrywa się w Polsce spodobał mi się jeszcze bardziej, ponieważ czułam się bliżej bohaterów niż gdybym czytała książkę...

lacerta | 2013-03-02
Przeczytana: 02 marca 2013

Tyle już było książek z wątkiem wampiryzmu, że wydaje się, że już wszystko się czytało. Autorce, jednak, udało się stworzyć zupełnie coś nowego i świeżego. Postacie są bardzo realistyczne, czytając nie nawiedzają myśli, że postać jest zupełnie przerysowana. Postacie stworzone są naprawdę świetnie. Najbardziej polubiłam Wiktora, bardzo dobrze się o nim czytało, a jego historia sprawia, że nawet ja chciałam mu pomóc.
Książkę czyta się bardzo szybko i mimo, że w pewnym momencie narzuciło mi się skojarzenie z sagą "Zmierzch" to i tak czytałam dalej z takim samym zainteresowaniem.
Autorka posiada bardzo ważną cechę pisania: od książki nie można się wręcz oderwać.
No i coś co zachwyca mnie za każdym razem, czyli okładka. Okładka jest zachwycająca.

Nana | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Ostatnio nie mam za dużo czasu na czytanie książek, które nie są lekturami, postanowiłam jednak zrobić sobie małą przerwę między "Szkicami węglem" a "Chłopami" i sięgnęłam po pewną pozycję, która zainteresowała mnie już w chwili, gdy ją otrzymałam :) Historia, która wiąże się z samym otrzymaniem tej książki jest dosyć... Interesująca:D ale nie tutaj o tym:) Powiem tylko tyle, że po prostu MUSIAŁAM napisać kilka słów o tej pozycji:)
W dużym skrócie myślowym "Ciemno" to nasz polski odpowiednik literatury zagranicznej, która nie tak dawno temu była bardzo modna. Książa zaczyna się wizytą młodej Anastazji w szpitalu, co daje nam mylne wrażenie, że fabuła będzie dosyć smutna i przewidywalna. "Niestety" taka nie jest. :) Osobiście lektura tej książki, dała mi dużo przyjemności. Fabuła może nie jest zbyt rozbudowana, ale "Ciemno" czyta się bardzo szybko, zdania są logiczne i nieurozmaicone niepotrzebnymi dodatkami. Prawdopodobne dzięki brakowi tych wszystkich "niepotrzebnych dodatków" -...

LadyBoleyn | 2011-08-08
Przeczytana: 31 lipca 2011

Ostatnimi czasy mam szczęście do natrafiania na książki o wampirach spod pióra polskich pisarzy. Krwiopijcy zawojowali już losem zagranicznych autorów, którzy chętnie piszą powieści o przygodach tychże istot, zdobywając uznanie lub gorzkie słowa krytyki wśród czytelników, pragnących zasmakowania ciekawych nowości. O wampirach powstało już wiele dzieł i niewątpliwie ciężko trafić na takie, które będzie wnosiło innowacje i które zauroczy spragnionego wrażeń odbiorcę. O książce Kamili Całki – dwudziestolatki pochodzącej z Chełmna – dowiedziałam się dzięki artykułowi, jaki został zamieszczony w lokalnej gazecie. Przyznam, że gdy „Ciemno” trafiło w moje ręce, bardzo entuzjastycznie podeszłam do tej lektury, nie wiedząc do końca, czego powinnam się spodziewać. I szczerze przyznam, że autorka pozytywnie mnie zaskoczyła swoimi pomysłami, jak i stylem.

Można byłoby rzec, że Anastazja nie wyróżniała się z tłumu. Główna bohaterka powieści to nastoletnia licealistka, którą aż za bardzo...

WampirkaJustynka | 2013-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Stasia, czyli Anastazja to siedemnastolatka, która zrobi wszystko by uratować swojego ciężko chorego przyjaciela. Zmuszona przez tajemniczego Wiktora wyrusza z nim w podróż, która odkryje przed nią prawdę o chłopaka, a także o swojej własnej rodzinie. W czasie tej niebezpiecznej wyprawy Stasia i Wiktor zbliżają się do siebie. Niestety ich tropem podążą mężczyzna pragnący uśmiercić chłopaka. Czy uda im się osiągnąć swój cel? Co zrobi Stasia gdy pozna prawdę o sobie i swojej rodzinie? I co będzie z rodzącym się uczuciem między Wiktorem a Anastazją? A odpowiedzi możemy poznać tylko czytając książkę.

Czytając pierwsze strony myślałam: "To chyba był błąd kupując książkę". A jednak nie. Z czasem książka okazała się bardzo wciągająca. Interesujący jest Wiktor i jego zmienne humorki. Jedynie smuci mnie zakończenie, aczkolwiek mam nadzieję, że będzie jakaś kontynuacja.

mój_diabeł_stróż | 2013-02-26
Przeczytana: 28 lutego 2013

„- Tak będzie lepiej. Nie możesz z nią być. - wmawiał sobie, lecz nie mógł się pozbyć kłucia w sercu - Muszę zacząć nowe życie. Z prędkością światła pognał przed siebie, a w jego głowie kołatała tylko jedna myśl: ogień pokochał wodę.”

Książka jest bardzo fajna, lekko się ją czyta, jednak ma dwa minusiki:
- Jest za krotka, jak na mój gust, ale skoro to pierwsza część trylogii to nie jest tak źle.
- Nałapałam się w niej powtórzeń: "powiedziała/odparła/[..] cichutko". Ciągle, gdzie nie spojrzałam, widziałam to "cichutko". Było to trochę wkurzające, szczególnie, że ja jestem wyczulona na powtórzenia.

shanna | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Książkowe wyzwanie 2015 - /napisał ktoś przed 30/ (Kamila Całka ur. 1991)

Nie należało "Ciemno" do zbyt wybitnych książek, nie przypadło mi do gustu.
Pomysł na fabułę mi się podobał, bohaterowie mi się podobali, lecz ogólne wykonanie już mi się tak niezbyt podobało.
Nie przepadam za polską twórczością, jednak opis tej książki i opinia koleżanki przekonały mnie do dania kolejnej szansy polskiej autorce. Nie powiem, że jestem rozczarowana, bo nie jestem (będąc bardzo szczerą nie liczyłam na nic porywającego), powieść przyjemna i jeśli ktoś ma świra na punkcie wampirów to polecam.

Shemmer | 2014-04-09

"Ogień pokochał wodę." Brzmi znajomo? Jak diabli...

Chciałam dać tej książce szanse. Na początku motyw amuletu wydawał mi się bardzo ciekawy, to jest plus.
To w jaki sposób opisywany był Wiktor. Śmierdzi "Zmierzchem", a słowa "Wyglądał jak młody bóg" występowały na mój gust za często (mimo że jakieś cztery razy). Książka nic nie wniosła do mojego życia, może chyba tylko smutek i świadomość, że jeśli wampiry to z mocą. Ostre. Brutalne. Seksu… Ekhm, tak, potężne. Tak, tak. Tu muszę za to podziękować autorce. W pełni zrozumiałam, że przestały mnie pociągać miłujące pokój, sarnociągnące vampajery.
Autorka pisze dość dobrze, co jest na plus dla niej. Mimo wszystko historia tych wampirów i ogółem cały wampiryzm intrygująco ujęty. Właśnie tylko ujęty. Ani nierozwinięty, ani nierozłożony na czynniki pierwsze… Nie chwytałam tego niestety. Całość napisana tak sobie, potraktowana dość 'okrutnie'. Książka jest za krótka, żeby ujrzeć jakieś nie wiem, uczucia rodzące się między Wiktorem a...

Anastazja (zwana też Stasią) to zwykła nastolatka. Chodzi do szkoły, ma przyjaciół, dobrze się uczy. No prawie. Początkowo jedynym jej problemem jest nauczycielka języka polskiego, która "uwzięła" się na biedną Stasię. Nasza bohaterka ma kochających rodziców, dwójkę sióstr-bliźniaczek. Mocno trzyma się ziemi, nie wierzy w życie pozaziemnskie, istoty mitologiczne, wszelkie rzeczy paranormalne. Nie ma marzeń. Jej pokój znajduje się na poddaszu - o jej okno wielokrotnie uderzała w nocy gałąź pobliskiego drzewa. Gdy budzi się w nocy - nie jest w stanie ponownie zasnąć.

Jednak w pewnym momencie cały dotychczasowy jej świat po prostu runął.
Problem z nauczycielką zdaje się być pyłeczkiem z kurzu na Mount Everest, gdy jej przyjaciel Adrian, młody, piękny i wysportowany trafia na oddział onkologiczny w szpitalu, chory na raka. Umiera. Z dnia na dzień jest z nim coraz gorzej - żyje tylko dzięki codziennym wizytom Anastazji. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że go kocha - jest w stanie...

Reda | 2014-04-19

OFICJALNY KOMUNIKAT
Z ciężkim sercem muszę poinformować wszystkich czytelników "Ciemno", iż kolejne dwie części książki NIE zostaną wydane. Niestety moje wydawnictwo kompletnie nie wywiązało się z umowy, upada, jeśli już nie upadło, nie ma z nim żadnego kontaktu, więc nie ma szans na dalszą współpracę z nim, a co za tym idzie, nie widzę możliwości na opublikowanie kolejnych części w formie normalnej książki.
Nie znaczy to jednak, że pozostawię Was, drodzy Czytelnicy na lodzie. Nie ma takiej opcji! Jeśli dalej jesteście zainteresowani kontynuacją, zaglądajcie na ten fanpage:

W miarę możliwości będę starała się publikować tutaj kolejne rozdziały drugiej części pt. "Tonąc w mroku". Jeśli stęskniliście się za Wiktorem i Anastazją, to już wkrótce będziecie mogli odkryć na nowo ich przygody.