Przez zbrodnie do gwiazd

Tłumaczenie: Anna Żukowska-Maziarska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Brunatna Seria. Narodziny Zła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Nazi Rocketeers: Dreams of Space and Crimes of War
83-11-09169-2

Hermann Oberth, Wernher von Braun, generał Wehrmachtu Walter Dornberger, Albert Speer, generał SS Hans Kammler... wszyscy oni odznaczali się nieprzeciętnymi zdolnościami, a jednocześnie marzyli o rakietach, podboju kosmosu oraz podróżach międzyplanetarnych. Marzenia te jednak przybrały zgoła nieoczekiwany kształt: oto ludzie ci konstruowali i produkowali dla Trzeciej Rzeszy najbardziej zaawansowane technicznie uzbrojenie. Po wojnie wielu z nich chętnie i skwapliwie współpracowało z Amerykanami; poszły w niepamięć ich przestępstwa wojenne. Książka znanego amerykańskiego pisarza, badacza i publicysty pokazuje dwa oblicza genialnych, lecz pozbawionych skrupułów nazistowskich rakietników.

źródło opisu: Bellona, 2000

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=204

Jale | 2014-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Książka w gładki, dość interesujący sposób podająca historię rozwoju niemieckiego programu budowy rakiet V-2, koncentrująca się jednak raczej na stronie biurokratycznej niż technicznej czy naukowej, w dodatku irytująca notorycznymi wtrętami z jednej strony o tym, że Albert Speer był uczciwy, miły i daleki od nazizmu, z drugiej zaś sugerującymi, że największą zbrodnią nazizmu było skandaliczne traktowanie przymusowych robotników w zespole fabrycznym Dora (na zasadzie - że owszem, Oświęcim był strasznym obozem, ale ta Dora...). Innymi słowy - nie do końca wiadomo, o czym konkretnie chciał pisać autor.

Pawel Kurach | 2015-10-10
Na półkach: Papier, Posiadam, Przeczytane