Niebo bez ptaków

Wydawnictwo: MON
831106427X
literatura faktu
Bastet

"więźniowie zabierają kotły i zaczynają rozgrzebywać śnieg. Skórki spleśniałego chleba i inne odrażające resztki błyskawicznie znikają w ich żołądkach. Patrzymy przerażone, zbijamy się w gromadę, radzimy. Po chwili wynosimy resztki zapasów - chleb, czosnek i cebulę. Pasiaki rzucają się na jedzenie, z ust cieknie im gęsta ślina, łapczywie łykają, krztusząc się. Świst pejcza. To kapo wali po plecach i głowach biedaków. Bat przecina nie zagojone na twarzy rany, rozjątrza ręce pokryte wrzodami. Więźniowie nie rzucają jedzenia. Zaciskam zęby, aby nie wyć z rozpaczy. Za mną któraś szlocha, inna, wymiotując, opiera się o barak. Spostrzega to jeden z więźniów, biegnie i rękoma zbiera wymioty"

Książka „Niebo bez ptaków”, była powodem dla którego w 1971 rząd USA powołał autorkę na bezpośredniego świadka w procesie o deportację zbrodniarki wojennej Hermine Braunsteiner-Ryan.

źródło opisu: MON,

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MoniS | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Nie znajduje w sobie slow zeby wyrazic jak wielki szacunek i podziw czuje dla Danusi i jej wspoltowarzyszek za to z jaka godnoscia i wzajemna miloscia przeszly przez oboz pelen smierci i smrodu palacych sie cial.
Jak nie poddawaly sie, w kazdej chwili dnia probujac znalezc sens i chec do zycia.
Piekna, piekna postawa.
Klaniam sie wszystkim tym, ktorzy mimo swojego ogromnego cierpienia potrafili dostrzec cierpienie innych i pochylic sie nad nimi, by pomoc.
Niech Bog da im wszystkim wieczny odpoczynek.

książek: 2081
Karmel | 2011-10-05
Przeczytana: maj 1987

Bardzo dawno przeczytane, a tkwi we mnie do dziś. Niesamowicie napisana. Podziwiam autorkę, pisząc musiała przeżyć to ponownie.

Marzycielka | 2015-01-04

Ciężko mi ocenić tę książkę, bo jest to właściwie spis wspomnień, ciężkich, makabrycznych wspomnień z obozu koncentracyjnego. Mogę powiedzieć tylko tyle, że autorka ma świetne pióro i potrafi wszystko pokazać w sposób realistyczny, a jednocześnie barwny. Od razu przenosimy się do jej świata i możemy odczuć wszystko tak jak ona.
Niewątpliwie ciekawa pozycja, dzięki której poznajemy realia pracy w obozach i pogłębiamy swoją wiedzę.

MasterBooks | 2016-06-11

Książka bardzo dobrze opisuje obraz getta i kto by pomyślał do czego człowiek jest zdolny ale w takich czasach nie zapomnieli o człowieczeństwie

Sa_Binka | 2016-10-31
Magdalena | 2016-04-17