Opowieść o miłości i mroku

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Wydawnictwo: Muza
7,85 (158 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
10
18
9
38
8
44
7
36
6
13
5
5
4
2
3
0
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Sipur al ahawa we-choszech
data wydania
ISBN
8373197974
liczba stron
600
słowa kluczowe
powiesc autobiograficzna
język
polski
dodał
Coco

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza (ur.1939) to historia kilku pokolen jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny.Tlem sagi jest dramatyczny okres w historii narodu zydowskiego:druga wojna swiatowa, mandat brytyjski nad Palestyna, narodziny panstwa Izrael.Przede wszystkim jednak jest to opowiesc o latach dziecinstwa, ktore autor spedzil wraz z rodzicami na...

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza (ur.1939) to historia kilku pokolen jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny.Tlem sagi jest dramatyczny okres w historii narodu zydowskiego:druga wojna swiatowa, mandat brytyjski nad Palestyna, narodziny panstwa Izrael.Przede wszystkim jednak jest to opowiesc o latach dziecinstwa, ktore autor spedzil wraz z rodzicami na przedmiesciach Jerozolimy.
Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, sentymentalna matka stanowili nie najlepiej dobrana pare.Milosc rodzicow ginela w mroku wzajemnych rozczarowan i frustracji, nostalgii za Europa, z ktora wiazaly ich rownie silne , co ambiwaletne uczucia.
To opowiesc-wyznanie.Amoz Oz po raz pierwszy odslania niezablizniona rane, jaka bylo dla niego samobojstwo matki, ktore popelnila, gdy mial dwanascie lat.
To takze opowiesc o zyciu w kibucu:tam uksztaltowal sie swiatopoglad pisarza, tam podejmowal pierwsze proby literackie, zdobywal pierwsze doswiadczenia erotyczne i poznal swoja przyszla zone.
Jest to jedna z najwazniejszych i najbardziej cenionych ksiazek Amosa Oza, klucz do zrozumienia calej jego tworczosci.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2008

źródło okładki: www.tezeusz.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1940)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1673
_fantasquemagorie_ | 2016-03-31
Przeczytana: 30 marca 2016

Melancholijna, nostalgiczna, sentymentalna podróż w czasie. Lektura raczej do niespiesznego sączenia niż łapczywego połknięcia kilkoma haustami.

Poetycka opowieść o rodzinie, nadziei, rozpaczy, samotności, wściekłości, przemianie, konfrontacji, burzeniu i budowaniu na gruzach. Przepełniona tęsknotą za czymś nieuchwytnym, czymś minionym, czymś być może nigdy nie istniejącym, ale też czymś co nie ma szans na zaistnienie, za miejscem, "którego nie ma na ziemi".

Barwna biografia rodziny Klausnerów i Mussmanów; kolekcja opowieści rodzinnych przytaszczonych do Palestyny wraz z całym bagażem traum, niechęci, lęków, niczym nie uzasadnionych aspiracji z "wspaniałej i zabójczej zarazem" Europy.

I tak poznajemy dwie babcie. Jedna z nich - na zdjęciach zawsze "wyszykowana jak okręt wojenny" - po przybyciu do Palestyny, ogarnięta obsesją "lewantyńskich epidemii", tyfusu, egzemy, infekcji, mikrobów całymi latami dręczy dziadka "bezdusznym ostrzem miecza higieny". Druga - nie wiadomo po...

książek: 838
Jolanta | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Niezwykła, wzruszająca i nastrojowa wg mnie, powieść autobiograficzna.
Amoz Oz - pisarz izraelski, piszący w języku hebrajskim, urodził się w 1939r. Jego rodzice wyemigrowali w latach 30-tych: ojciec z Wilna, matka z Równego. Oboje wykształceni: "ojciec mój potrafił czytać w szesnastu czy siedemnastu językach, a mówić jedenastoma (zawsze z rosyjskim akcentem). Matka mówiła czterema czy pięcioma językami, a czytała w siedmiu czy ośmiu. Kiedy nie chcieli, żebym rozumiał, a przeważnie nie chcieli, rozmawiali między sobą po rosyjsku albo po polsku".
Autor opowiada nie tylko historię swojego dzieciństwa i młodości. Dużo uwagi poświęca życiu swoich rodziców, dziadków. Wplata wątki historii wschodnioeuropejskich Żydów od XVIII do XXw, ich przemieszczanie się. Opisuje sytuację w Palestynie w okresach sprawowania władzy przez Brytyjczyków (30 lat) oraz najważniejsze zdarzenie dla narodu żydowskiego - powstanie Państwa Izraelskiego w 1948r.
Główny osobisty wątek powieści to historia matki...

książek: 2455

Nie jest to łatwa i lekka literatura, ale bardzo ciekawa. Początki są trudne, gdyż autor powtarza te same rodzinne opowieści i czasami się fakty nie zgadzają. Opowiada historię swojej rodziny, która wyjechała z Europy do swojej ojczyzny aby tworzyć państwo Izrael. Z jednej strony wyjechali, gdyż w całej Europie przed II wojną światową coraz większe były nastroje antyżydowskie, z drugiej pragnęli nareszcie zamieszkać we własnej ojczyźnie. Jednak zderzenie z rzeczywistością w przyszłym Izraelu było trudne, większość nie znała hebrajskiego. W krajach skąd pochodzili prowadzili dość dostatnie życie, a tutaj trudno było przeżyć. Jak wspaniale potrafili opisywać miejsca w których żyli.Czy gdzieś tam daleko nie zostawili część duszy i serca? Jak ciężko im było się przystosować do nowych warunków? Każdy inaczej radził sobie z tym co zostawił i z rzeczywistością w której żył. Na to nakłada się osobista historia autora, który jest pierwszym pokoleniem urodzonym już w przyszłym Izraela i...

książek: 2635
beata | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

To jest Literatura!

Piękny język, prawdziwość, intymność, historia, emocje, refleksje… Lektura do niespiesznej wędrówki przez lata, kultury, wydarzenia. Do niespiesznego chłonięcia tego, co odeszło. Do analizy, z oddali czasowej, miejscowej i osobowej, postaw, zachowań, sądów, emocji… Do rodzących się powoli pytań i przebijających jeszcze wolniej odpowiedzi…

Opowieści z albumu pamięci członków rodziny autora. Te opowieści, pełne tęsknoty, marzeń, traum i lęków były niejednokrotnie jedynym, a często najważniejszym, bagażem Żydów przybywających do Palestyny. Ze strony ojca autora otrzymujemy historie dotyczące Odessy, Wilna i Ameryki. Ze strony rodziny mamy: Równego i okolic oraz Pragi. I mamy tu opowieść autora o sobie i swoich rodzicach, o samotności, rozpaczy, wściekłości, niezrozumieniu… O życiu, w którym „począwszy już od trzeciego albo czwartego roku życia, jeśli nie jeszcze wcześniej, jestem monodramem. Teatrem jednego aktora. Nieustannym przedstawieniem. Samotną gwiazdą,...

książek: 1452
vandenesse | 2015-08-14
Na półkach: Przeczytane, Biografie, BOK, 2015
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Wybór tej właśnie książki na moje pierwsze spotkanie z Amosem Ozem był strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze - niezwykły sposób na uchwycenie – dosłownie – kraju lat dziecinnych. Trochę miałam wrażenie bajkowości i jakiejś takiej nierzeczywistości w opisywanym przez autora dzieciństwie. Amos był dzieckiem wyjątkowym, hołubionym przez rodziców ale cała ta otoczka pięciolatka tak świadomego wrażenia, jakie wywiera na dorosłych wydały mi się trochę podkoloryzowane (co właściwie można przypisać na plus).
Po drugie tragiczna postać matki, która wywarła wpływ na całe życie autora. Mam wrażenie, że ta autobiografia to swoista terapia, sięgnięcie do korzeni, próba szczegółowej analizy i próba zrozumienia w którym momencie w życiu matki widać tę chorobę duszy, która doprowadziła do jej samobójstwa. Bo to "dusza jest najgorszym wrogiem ciała: nie daje mu żyć, nie pozwala mu zaznawać przyjemności, kiedy ono tego pragnie, ani odpocząć, kiedy błaga o wypoczynek". Amos Oz opisując matkę, nie...

książek: 0
| 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017

"Przekrój społeczny Jerozolimy: 20% normalnych, 20% uprzywilejowanych (uniwersytety itp.), 60% dziwnych (prowincja, średniowiecze itp.)


Nadzwyczajnie pięknie opowiedziana historia, aż chciałoby się ku pamięci przepisywać ustępy całymi stronami.
Można się co prawda potknąć o natłok informacji zbędnych z punktu widzenia laika, politycznie i narodowościowo niezrozumiałych i zagmatwanych. Nie przysłoni to jednak całości - wzruszającej i intymnej, takiego ołtarzyka stawianego całemu dzieciństwu, osobom je zaludniającym, trochę odrealnionym i wybielonym wspomnieniom. To taka tkliwa zaduma "nad pięknymi obrazami, któreśmy oglądali oczami duszy, a które teraz zostały wymazane." [str. 226]

Może nie jest już istotne, czy przetrwała prawdziwa wersja, jak faktycznie toczyły się koleje losu każdej ze wspomnianych osób czy wydarzeń, ważniejsze, co z tych wspomnień pozostało, jak się odcisnęło i jakie zostawiło ślady. Te wielkie miłości i mroczne sprawy dorosłych owite już na zawsze...

książek: 494
Pela | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

"Opowieść o miłości i mroku" to słodko-gorzka książka napisana w gawędziarskim stylu o życiu dziecka, nastolatka i w końcu dorosłego mężczyzny, który musi wreszcie zmierzyć się z niewyobrażalną tragedią jaką było samobójstwo jego matki. Przez pięćdziesiąt lat Amos Oz żył z poczuciem opuszczenia przez ukochaną i wrażliwą matkę ale też i z poczuciem winy, że nie zdołał ochronić matki przed śmiercią. Amos Oz, jak pisze, przez te pięćdziesiąt lat nigdy z nikim nie rozmawiał o matce, dopiero w "Opowieści" rozlicza się z przeszłością i wyzwala się z trwającej pół wieku traumy.

Jest to też historia rodzinna, wzajemne relacje rodziców autora, ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Szczególną uwagę autor poświęca swemu znanemu wujowi profesorowi Józefowi Klausnerowi, kandydatowi na pierwszego prezydenta Izraela.

"Opowieść o miłości i mroku" to też historia młodego państwa Izrael koncepcji politycznych, wojen, stosunków izraelsko-arabskich na szczeblu państwowym ale też stosunków...

książek: 821
Robert Frączek | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Gdy ujrzałem tę cegłę i usłyszałem, że mamy ją przeczytać na spotkanie DKK, to mnie trochę zmroziło - tyle innych rzeczy mam do lektury, a powieść Amosa Oza nie wyglądała na lekką i do szybkiego łyknięcia. Poszedłem więc trochę na łatwiznę - przecież minimum dwie godziny dziennie spędzam w drodze na przystanek, czekając, albo jadąc komunikacją - załadowałem więc tomiszcze na komórkę i postanowiłem w ten sposób przejść powieść. Bez dźwigania i pokusy by sięgnąć po coś innego (lżejszego nie tylko na ciężar).
O jak się bardzo myliłem...

Wyobraźcie sobie gawędę, snute wspomnienia przez jakąś starszą, znajomą osobę. Tu właśnie z tu mamy do czynienia, na dodatek opowiada to osoba z ogromną erudycją, darem słowa. To opowieść z mnóstwem miejsc, osób, wydarzeń, które dla nich wciąż są żywe, a Wam nic nie mówią. Z cudownymi anegdotami, ciekawostkami (ale aż strach pytać o bliższe szczegóły, żeby nie wybijać z rytmu opowiadania), dygresjami, które snują długimi minutami, a potem nagle...

książek: 455
Papusza | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Książka „Opowieść o miłości i mroku” Amosa Oza jest powieścią autobiograficzną. Opowiada o latach dziecięcych i wczesnych latach młodości które spędził w ciasnym mieszkaniu na przedmieściach Jerozolimy, o historii przodków rozsianych po świecie, których losy zaczęły się splatać w Palestynie. Jako dorosły człowiek, uznany pisarz, stara się w tej autobiografii uwolnić od trwającej ponad pół wieku traumy po śmierci matki. Ważnym elementem jest historia państwa izraelskiego, sprawowanie władzy przez Brytyjczyków, powstanie państwa Izrael, wojna z Arabami.

Amos Oz pochodził z rodziny w której rozmowy o światowej literaturze, wielkich uczonych, rozmowy o przyszłości narodu żydowskiego i wyzbyciu się postawy Żyda-tułacza były codziennością. Jako jedynak od małego chowany był na kogoś wyjątkowego, kogoś kto zajmie zaszczytne miejsce w nauce. Obraz rodzinnego domu mały Amos zapamiętał jako dom gdzie każde miejsce zajmowały książki, ojca wciąż studiującego dzieła naukowe i matkę zawsze z...

książek: 1902

Chyba się zakochałam w tej książce :-)
Czytałam, co prawda, bardzo wolno, ale z Amosem Ozem jest tak, że jego powieści to nie kryminały, aby w jeden dzień je 'pochłonąć', ale kawał rewelacyjnie napisanej prozy. I to sprawia, że chce się czytać pomalutku. A te wspomnienia... Ciekawy człowiek o ciekawym życiorysie i takim samym rodowodzie. Aż chce się brać za pióro i pisać.
Czas na inne pozycje autorstwa Amosa Oza.

zobacz kolejne z 1930 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Rok wśród książek

Ci, którzy dużo piszą, najczęściej są również osobami, które dużo czytają. Kogo więc prosić o czytelnicze rekomendacje jak nie pisarzy? Co czytali znani autorzy w mijającym roku? Oto wybrane książki, które towarzyszyły im w 2016 roku i które gorąco polecają.


więcej
„Opowieść o miłości i mroku” [KONKURS]

Ekranizacja bestsellerowej powieści Amosa Oza i debiut reżyserki Natalie Portman – film „Opowieść o miłości i mroku” - to przejmująca historia dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. 1 kwietnia wchodzi do polskich kin. Dziś rozdajemy wejściówki na przedpremierowe seanse w warszawskim i poznańskim kinie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd