Nigdy dość

Wydawnictwo: W.A.B.
978-837414-917-4
Ewelina Karpiuk

Dalszy ciąg głośnych powieści Rzeczy nienasycone (finał nagrody NIKE 2000) i Cud w Esfahanie. Początek roku 1945, wojna dobiega końca. Andrzej wraz z grupą kilkunastu chłopców z Esfahanu przebywa drogę z Port Saidu do Edynburga. Celem podróży jest Anglia, ale tymczasem młodzieńców czeka kilkutygodniowy pobyt w Szkocji. W tamtejszej Szkole Morskiej i Szkole Podchorążych, wśród nowych kolegów,...

Początek roku 1945, wojna dobiega końca. Andrzej wraz z grupą kilkunastu chłopców z Esfahanu przebywa drogę z Port Saidu do Edynburga. Celem podróży jest Anglia, ale tymczasem młodzieńców czeka kilkutygodniowy pobyt w Szkocji. W tamtejszej Szkole Morskiej i Szkole Podchorążych, wśród nowych kolegów, dwóch pielęgniarek i mądrego jezuity, Andrzej coraz lepiej poznaje siebie. Staje się bardziej dojrzały i świadomy, jednak dalej ulega żywiołowi fantazji i nienasyconemu, rozbuchanemu Erosowi. Niemal fizycznie doświadcza chłopięctwa i dziewczęcości. Przeszłość nieustannie powraca pod postacią matki, a przyszłość przepowiada baśniowa, tajemnicza Morag.
W przededniu swoich szesnastych urodzin bohater przeżywa wielkie wtajemniczenie, a wkrótce potem płynie do Polski. Wraca do domu, do ojca, do rodziny. Kończy się przymusowe wygnanie. To powrót do „normalności".
Nigdy dość to zwieńczenie jednego z najbardziej niezwykłych cyklów powieściowych w polskiej literaturze.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B, 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Anezka | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Zwieńczenie dzieła.
Był moment zwątpienia, że aż nie chciało się czytać dalej, na szczęście szybko go przekartkowałam. Ostatni tom odpowiada na pytania które zadawałam od tomu pierwszego, więc jestem w 100% usatysfakcjonowana po tej lekturze. Wydanie w twardej oprawie oraz jego jakość, też przychyla się do większej satysfakcji.
Najlepszy cytat z książki to: "w życiu ważne jest tylko to: garść myśli, parę książek i kilka p.."
Czy tą trylogie warto polecić i komu? No cóż są gust i guściki, książki są poniekąd (w mojej opinii) skandaliczne, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Nie polecam osobom mało tolerancyjnym oraz mocno religijnym. Natomiast komuś komu się spodobała "Lolita" Nabokova, ta pozycja też przypadnie do gustu.

Tania | 2014-05-21

Zaskakująco słaba III część trylogii. Odstaje znacznie językowo i fabularnie od poprzednich tomów.

Anteros | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Najsłabsza część trylogii, choć ciągle intrygująca.

MrFuckinPerfect | 2018-01-21
creat55 | 2017-11-17