W cieniu krematorium

Wydawnictwo: Śląsk
literatura faktu
Bastet

Franciszek Stryj urodził się dnia 5 stycznia 1912 r. w Rudzie Śląskiej, w rodzinie powstańca śląskiego. Uczęszczał do miejscowego gimnazjum, kończąc naukę w 1934 r. Studiował filozofię w Krakowie, następnie rozpoczął naukę w Instytucie Administracyjno-Handlowym. W okresie II wojny światowej jest czynny w ruchu konspiracyjnym. Aresztowany -przez gestapo, skazany na pobyt w obozie koncentracyjnym, gdzie po dwu latach udręki odrzuca proponowane przyjęcie volkslisty, która by mu dała natychmiastową wolność. Wyzwolony 9 maja 1945 r. przez Armię Radziecką w Litomierzycach, które są jego dziesiątym obozem koncentracyjnym, wraca do Polski, do Rudy. Książka W cieniu krematorium jest niejako skrótem autentycznych przeżyć i wspomnień obozowych Autora.

źródło opisu: Wtdawnictwo Śląsk, 1965

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

diolenka | 2015-09-21
Przeczytana: 09 lipca 2004

Znaleziona na wsi u Dziadków na półce zapomnianych książek. Przeczytałam ją 11 lat temu, dzisiaj dodaję ją tutaj do biblioteczki. Pamiętam treść jakbym czytała to wczoraj - towarzyszące wzruszenie, trwoga i smutek. Polecam w deszczowe jesienne dni!

Maciej Enen | 2016-11-15
iwamar77 | 2016-10-23