Polityka karmienia piersią. Ideologia, biznes i szemrane interesy

Tłumaczenie: Anna Rogozińska
Wydawnictwo: Mamania
The Politics of Breastfeeding: When Breasts are Bad for Business
978-83-62829-28-6
karmienie piersią
biznes, finanse
Hafija

Inspirująca jak "NO LOGO" i poruszająca jak "Fast Food Nation", "Polityka karmienia piersią" ujawnia fundamentalne znaczenie karmienia niemowląt dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Co 30 sekund na świecie umiera dziecko, które zachorowało, ponieważ nie było karmione piersią, lecz otrzymywało z butelki mleko w proszku lub inny produkt, stwarzający ryzyko dla zdrowia. W swojej świetnie...

W swojej świetnie udokumentowanej książce Gabrielle Palmer opisuje wyrafinowane techniki, które stosują wielkie korporacje w celu przekonania rodziców, by odwrócili się od karmienia piersią. Żądza zysku firm produkujących żywność dla niemowląt w sposób systematyczny podważa pewność siebie matek i ich wiarę w zdolność wykarmienia piersią swoich dzieci.

"Polityka karmienia piersią" prezentuje radykalnie nowe spojrzenie na sprawę, która dotyczy nie tylko matek, lecz wszystkich członków naszego społeczeństwa: mężczyzn i kobiet, rodziców i bezdzietnych, starych i młodych.

źródło opisu: Wydawnictwo mamania, 2011

źródło okładki: http://www.mamania.pl/ksiazki/polityka-karmienia-p...»

gajewana | 2013-09-13

Bulwersująca, poruszająca i straszna. Ale nie ze względu na nieprofesjonalizm, jak chce Boisfarine, tylko ze względu na prezentowane fakty.

Wbrew temu, co pisze wspomniana autorka recenzji, Gabrielle Palmer nie jest przeciwko kobietom, które nie mogą albo nie chcą karmić piersią, ale przeciwko koncernom spożywczym, które wmawiają mamom, że butelka jest najlepszym wyborem dla ich dzieci.

Co do zarzutu dotyczącego żelaza: "[Palmer] najpierw pisze jaką głupotą jest wzbogacanie mieszanek dla niemowląt żelazem opisując skutki jego nadmiaru by kilkanaście stron później pisać ile to dzieci choruje i umiera z powodu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. I tak źle, i tak niedobrze?" Oczywiście, że i tak źle, i tak nie dobrze. O tym, jak ważne jest optymalne (zapobiegające niedoborowi i nadmiarowi) dawkowanie składników mineralnych, wie każdy, kto kiedykolwiek przeczytał dołączoną do witamin ulotkę. Tylko że z niemowlętami jest taki problem, że ich zapotrzebowanie jest płynne i...

ewkaatje | 2014-12-23
Przeczytana: 18 października 2014

Jak dla mnie obowiązkowa lektura dla kobiet w ciąży. Można wierzyć/nie wierzyć ale warto poznać tą książkę, by decyzję o karmieniu dziecka podjąć świadomie.
Każdy kto uświadomi sobie jak niewiele kobiet karmi obecnie piersią i jak wiele emocji budzi ten temat, ile mitów narosło w zakresie karmienia piersią, zastanowi się, skąd tyle problemów i dylematów dotyczących karmienia u przedstawicieli gatunku zaliczającego się do ssaków - grupy zwierząt, których nazwa bierze się stąd że charakterystyczne jest to, że młode ssą mleko mamy.

Boisfarine | 2012-06-20

Na początek napiszę, że jestem w 100% zwolenniczką karmienia piersią i uświadamiania kobiet jak ważne jest to dla ich dzieci i dla nich samych.
Ale ta książka jest straszna. Zupełnie nieprofesjonalna, pełna nieprawdziwych informacji i bardzo łatwo oceniająca kobiety.
Czy się to autorce podoba, czy nie, są kobiety, które karmić nie mogą albo nie chcą i nie nam to oceniać. A autorka określa takie kobiety niemalże zabójczyniami swoich dzieci.
Czytając tę książkę robiłam sobie notatki wytykające błędy ale jest ich tyle, że nie jestem w stanie tego tu wypisać. Więc może tylko jeden przykład niekonsekwencji autorki - najpierw pisze jaką głupotą jest wzbogacanie mieszanek dla niemowląt żelazem opisując skutki jego nadmiaru by kilkanaście stron później pisać ile to dzieci choruje i umiera z powodu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. I tak źle, i tak niedobrze? Takich "kwiatków" jest w tej książce kilkadziesiąt jeśli nie więcej.
Nie zachęcam do karmienia mlekiem modyfikowanym...

Renata | 2012-11-14
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Cegła. Ale bardzo ciekawa. Szczególnie dla matek, lecz nie tylko. Autorka odkrywa prawdziwe oblicze tzw. mleka modyfikowanego. Pozycja warta dla tych, którzy wątpią w sensowność karmienia piersią długo i w ogóle.

G.P. porusza masę problemów, które bezpośrednio łączą się z karmieniem piersią. Niesamowite jaki wpływ na życie, społeczeństwo, ekonomię i politykę ma taka, prozaiczna wydawać by się mogło, rzecz jak karmienie niemowląt.

Rzeczywiście inspirująca jak NO LOGO.

kachori | 2016-10-26
kotekwpaski | 2016-06-05