Równina w płomieniach

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
El llano en llamas
aspazja

Juan Rulfo uważany jest za jednego najwybitniejszych przedstawicieli średniego pokolenia pisarzy meksykańskich. Urodzony (w 1918 r.) i wychowany na wsi, w stanie Jalisco, zna dokładnie życie prowincji meksykańskiej – jej zwyczaje, krajobrazy, życie Indian – i te motywy wykorzystuje w swoich zwartych i oszczędnych opowiadaniach. Ogłosił dotąd dwie książki: przetłumaczoną na język polski mikropowieść „Pedro Páramo” oraz tom opowiadań „Równina w płomieniach” („El llano en llamas”), obydwie dyskutowane i analizowane obrosły już w bibliotekę rozpraw i doczekały się tłumaczeń na wiele języków. W samym Meksyku „Równina w płomieniach” miała od chwili ukazania się (w 1953 r.) siedem wydań.

Ten właśnie tom składający się z piętnastu krótkich opowiadań ustalił pozycję Juana Rulfa jako jednego z najwybitniejszych autorów posługujących się opowiadaniem jako formą artystycznej wypowiedzi.

Tematyka opowiadań to meksykańska prowincja, ale ukazana przy pomocy monologu wewnętrznego, symultaniczności planów, introspekcji i powolnego „obiektywistycznego” opisu. Oszczędność, konkretność w połączeniu z plastycznością języka, sięganiem do jego korzeni dialektycznych, mistrzostwem kompozycji, podejmowaniem tematów bardzo trudnych, odsłaniających elementarne akcydensy ludzkiej egzystencji sprawiają, że opowiadania Rulfa dorastają do poziomu najwybitniejszych osiągnięć prozy światowej w tym zakresie.

źródło opisu: Wydawnictwo literackie, 1971

źródło okładki: antykwariat.tezeusz.pl

bnch | 2014-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Ponoć, kiedy Marquez przeczytał "Pedro Paramo" Juana Rulfo, to zamiast iść spać, przeczytał tę książkę raz jeszcze. Rulfo w swoim niemal 70-letnim życiu napisał (z prozy) 2 krótkie powieści i zbiór opowiadań. To nie zmienia faktu, że jest uznawany za pisarza bardzo znaczącego w Ameryce Łacińskiej.

"Pedro Paramo" jest świetną książką, ale "Równina w płomieniach" jest lepsza. To zbiór krótkich, często lakonicznych opowiadań zlokalizowanych w konkretnym miejscu (meksykańskie, pustynne peryferia) oraz czasie (moment kolejnych rewolucji meksykańskich i po nich). Perspektywa pisarza jest mocno społeczna i lewicowa, a tematem jest głównie przemoc i śmierć, ale także uczucia, silne relacje pomiędzy ludźmi, bieda, głód, surowe warunki egzystencji. Niektóre opowiadania (o partyzantach walczących z wojskami rządowymi i ucieczkach przez pustynię) kojarzyły mi się z McCarthym i jego "Krwawym południkiem" - przemoc, błąkanina po nieprzyjaznej ziemi, desperacja, śmierć, itd. Ciekaw jestem, czy...

Arek_Szpak | 2016-08-05
Sylwia | 2016-03-04