Wędrówka na Zachód

Okładka książki Wędrówka na Zachód Wu Czeng-en
Okładka książki Wędrówka na Zachód
Wu Czeng-en Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Si-ju-ki
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8307006333
Tłumacz:
Tadeusz Żbikowski
Tagi:
wędrówka literatura klasyczna Chiny literatura chińska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
121
108

Na półkach:

Audiobook w wersji angielskiej. Ta książka jest po prostu genialna! Wiele rankingów uznaje ją za "must read" za życia i podzielam ową opinię w 100%. Śmieszna, sarkastyczna, nieco filozoficzna, pełna akcji.. Nie dziwota, że jest to klasyk literatury Chińskiej, będący inspiracją w tamtej kulturze wielu butowników, włączając samego Mao. Jedna z niewielu książek, które przeczytam więcej niż 1x.

Audiobook w wersji angielskiej. Ta książka jest po prostu genialna! Wiele rankingów uznaje ją za "must read" za życia i podzielam ową opinię w 100%. Śmieszna, sarkastyczna, nieco filozoficzna, pełna akcji.. Nie dziwota, że jest to klasyk literatury Chińskiej, będący inspiracją w tamtej kulturze wielu butowników, włączając samego Mao. Jedna z niewielu książek, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1294
953

Na półkach:

Baśń tysiąca i jednej chińskiej wędrówki. Dziwy, potwory, czary i mary, specyficzna moralność, gdzie miarą najwyższej cnoty jest posłuszeństwo władzy, rodzicom, osobom wyżej w hierarchii społecznej, nawet jeżeli nie mają moralnej racji.
Czytało się jak halucynogenną fantasmagorię, świat przedstawiony przez jakichkolwiek barier fizycznych, psychicznych, metafizycznych, czas i przestrzeń naginane siłą woli Wielkich Bohaterów. Czytało się świetnie, coś zupełnie innego, szkoda że Tadeusz Żbikowski nie pokusił się o przekład całego eposu, z dziewięćdziesięciu dziewięciu rozdziałów ukazało się łącznie trzydzieści w dwóch powieściach, pierwsza ("Małpi bunt") opowiada głównie o cudownej, kamiennej małpie Sun-Wun-Kungu i kształtowaniu się misji i drużyny buddyjskiego mnicha, druga stanowi już li tylko wyciąg z mnogości przygód w wędrówce na zachód. Sama postać cudownej małpy to chyba najoryginalniejszy superbohater w dziejach literatury.
"Wędrówka na zachód" sprawdza się jako fantastyka przygodowa, baśń, ale także pozwala wejrzeć za kurtynę chińskiej moralności i obyczajowości, jakże odmiennej od chrześcijańskiej.

Baśń tysiąca i jednej chińskiej wędrówki. Dziwy, potwory, czary i mary, specyficzna moralność, gdzie miarą najwyższej cnoty jest posłuszeństwo władzy, rodzicom, osobom wyżej w hierarchii społecznej, nawet jeżeli nie mają moralnej racji.
Czytało się jak halucynogenną fantasmagorię, świat przedstawiony przez jakichkolwiek barier fizycznych, psychicznych, metafizycznych, czas...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
31

Na półkach: , ,

Czworo wędrownych mnichów wraz z oddanym wierzchowcem wyrusza w ogromną podróż na zachód w poszukiwaniu świętych ksiąg Buddy, poprzez malowniczo opisany zakątek świata. W trakcie ich wędrówki niejednokrotnie przeciwko nim stanie zło przybierające różną postać i chcące zakłócić im podróż lub wystawić podróżnych na próbę. Historia ta utrzymywała się w folklorze dalekiego wschodu od setek lat i stanowi do dzisiaj olbrzymią inspirację. Jej fragmenty doczekały się wielu adaptacji w pokazach, operze i filmie. Masa przygód w towarzystwie bardzo charyzmatycznych postaci niejednokrotnie postawi czytelnika przed polem do rozmyślań, ze względu na wielość mądrości i wartości przekazywanej treścią.

Czworo wędrownych mnichów wraz z oddanym wierzchowcem wyrusza w ogromną podróż na zachód w poszukiwaniu świętych ksiąg Buddy, poprzez malowniczo opisany zakątek świata. W trakcie ich wędrówki niejednokrotnie przeciwko nim stanie zło przybierające różną postać i chcące zakłócić im podróż lub wystawić podróżnych na próbę. Historia ta utrzymywała się w folklorze dalekiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
25

Na półkach:

Jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z kanonem klasyki literatury wschodniej (szczególnie chińskiej) to z całego serca polecam tę pozycję. Bardzo interesująca, momentami zabawna oraz pouczająca pozycja autorstwa Wu Cheng-ena to otwór, w którym można znaleźć wiele odniesień do mitologii, filozofii, religii i kultury wschodu- z pozoru dość płytki i raczej rozrywkowy, ale gdy zagłębimy się w interpretację, otworzy się przed nami zupełnie nowy świat!
Jako, że w Polsce wydano jedynie wybór najciekawszych fragmentów, myślę, że czytelnik nie zniechęci się, a jedynie zainteresuje i sięgnie po dalsze pozycje klasyki wschodniej. Ponadto wydanie z lat 80 jest wzbogacone pięknymi ilustracjami. Całość dzieła jest dostępna po angielsku w formie e-booka :)

Jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z kanonem klasyki literatury wschodniej (szczególnie chińskiej) to z całego serca polecam tę pozycję. Bardzo interesująca, momentami zabawna oraz pouczająca pozycja autorstwa Wu Cheng-ena to otwór, w którym można znaleźć wiele odniesień do mitologii, filozofii, religii i kultury wschodu- z pozoru dość płytki i raczej rozrywkowy, ale gdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
118
45

Na półkach:

Jedna z 4 wielkich powieści chińskich, reprezentująca nurt fantastyczno-mitologiczny.
👏🏼 Ogromnym plusem jest posłowie tłumacza --> polecam przeczytać je dwa razy: na początku i na końcu. Jest bardzo ciekawe i nadaje bogate tło dla lepszego zrozumienia kontekstów kulturowych i historycznych. A także wyjaśnia dlaczego ta powieść to wybór, a nie wszystkie rozdziały i dlaczego wydzielili "Małpi Bunt" - mnie te wyjaśnienia uspokoiły i zaciekawiły.
☝🏼Gdybym oceniała tylko przez pryzmat stylu i przyjemności czytania to szału nie ma - niektóre opisy czytało się bardzo mozolnie, wstawki poetyczne tym bardziej, choć jest ich więcej tylko na początku, Ale jednocześnie dialogi były zabawne, nawet jeśli zawierały raczej przestarzałe słownictwo to dodawało im zaskakującego absurdu.
✌🏼 Ale gdy mam oceniać pod względem fabuły i wpływu na kulturę chińską to co innego! Przygody bohaterów są szalone, poznajemy mnóstwo mitologicznych ciekawostek, a pompatyczne słownictwo zestawione z bardzo swobodnymi dialogami stanowi ciekawy kontrast.

Książka "Małpi Bunt" w oryginale jest po prostu pierwszą częścią powieści "Wędrówka na Zachód", w polskim wydaniu została jednak wydzielona.

Jedna z 4 wielkich powieści chińskich, reprezentująca nurt fantastyczno-mitologiczny.
👏🏼 Ogromnym plusem jest posłowie tłumacza --> polecam przeczytać je dwa razy: na początku i na końcu. Jest bardzo ciekawe i nadaje bogate tło dla lepszego zrozumienia kontekstów kulturowych i historycznych. A także wyjaśnia dlaczego ta powieść to wybór, a nie wszystkie rozdziały i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
366
182

Na półkach: ,

To tylko kilka wybranych rozdziałów szkoda że nie ma pełnego tłumaczenia. Żałuję że niema też nowszego wydania tylko to z lat 80-tych.

To tylko kilka wybranych rozdziałów szkoda że nie ma pełnego tłumaczenia. Żałuję że niema też nowszego wydania tylko to z lat 80-tych.

Pokaż mimo to

avatar
635
251

Na półkach: ,

Warto znać ze względu na pozycję, jaką w chińskim świecie ma ta książka, ale niestety była ona kompletnie nie dla mnie. Schematyczne wątki, niemal ciągle się powtarzające motywy, postaci i ich motywacje do mnie nie trafiały.

Warto znać ze względu na pozycję, jaką w chińskim świecie ma ta książka, ale niestety była ona kompletnie nie dla mnie. Schematyczne wątki, niemal ciągle się powtarzające motywy, postaci i ich motywacje do mnie nie trafiały.

Pokaż mimo to

avatar
74
29

Na półkach: , , , , , , ,

Trudno ocenic oryginal na podstawie skrotu. Schematyczne postacie, dowolnosc w przedstawianiu religii, nierownomiernosc watkow. Postac Sun Wu kunga jest najlepsza czescia tej historii. Opisy jego zmagan z przeciwnikami sa... fantastyczne, doslownie i w przenosni. Warto przeczytac, chocby ze wzgledu na kultowy status w Chinach i wciaz zywe odniesienia do tej powiesci w kulturze chinskiej.

Trudno ocenic oryginal na podstawie skrotu. Schematyczne postacie, dowolnosc w przedstawianiu religii, nierownomiernosc watkow. Postac Sun Wu kunga jest najlepsza czescia tej historii. Opisy jego zmagan z przeciwnikami sa... fantastyczne, doslownie i w przenosni. Warto przeczytac, chocby ze wzgledu na kultowy status w Chinach i wciaz zywe odniesienia do tej powiesci w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
3

Na półkach:

Moim zdaniem "Małpi król" jest dużo lepszą historią, ponieważ tytułowy bohater jest przedstawiony jako prawie niepokonany buntownik. W "Podróży na zachód" staje się mdły. Poza tym, książkę warto przeczytać. Spotykamy, więcej demonów, duchów i postacie z mitologii buddyjskiej i chińskiej. Oczywiście jak w większości opowieści tego typu, szczególną uwagę przykłada się do rysu fabularnego.

Moim zdaniem "Małpi król" jest dużo lepszą historią, ponieważ tytułowy bohater jest przedstawiony jako prawie niepokonany buntownik. W "Podróży na zachód" staje się mdły. Poza tym, książkę warto przeczytać. Spotykamy, więcej demonów, duchów i postacie z mitologii buddyjskiej i chińskiej. Oczywiście jak w większości opowieści tego typu, szczególną uwagę przykłada się do rysu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    167
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura chińska
    4
  • Ulubione
    3
  • Chiny
    3
  • Poszukuję
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Fantasy
    2

Cytaty

Więcej
Wu Czeng-en Wędrówka na Zachód Zobacz więcej
Wu Czeng-en Wędrówka na Zachód Zobacz więcej
Wu Czeng-en Wędrówka na Zachód Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także