Sąsiad

Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Cykl: Detektyw D.D. Warren (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Neighbour
ZuzAnka

Ta sprawa gwarantowała szum medialny – młoda atrakcyjna żona i matka znika bez śladu ze swego domu w Bostonie. Czteroletnia córeczka to jedyny świadek, a przystojny, tajemniczy mąż staje się głównym podejrzanym. Kiedy do niewielkiego, przytulnego domu rodziny Jones przybywa sierżant D. D. Warren, od razu wyczuwa coś niepokojącego w pozorach normalności, które para tak bardzo starała się...

Kiedy do niewielkiego, przytulnego domu rodziny Jones przybywa sierżant D. D. Warren, od razu wyczuwa coś niepokojącego w pozorach normalności, które para tak bardzo starała się stworzyć.
Zegar tyka nieubłaganie, tymczasem Jason Jones zdaje się bardziej zaabsorbowany niszczeniem dowodów i izolowaniem swej córki niż poszukiwaniem „ukochanej” żony. Czy ten idealny mąż próbuje coś ukryć? I czy jedyny świadek zbrodni stanie się następną ofiarą zabójcy?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Skrywana przeszłość...

Lisa Gardner to znana amerykańska pisarka, której książki długo utrzymują się na listach bestsellerów. Przyznam szczerze, że ja nie znałam Pani Gardner, w ogóle o Niej nawet nie słyszałam. To był mój błąd! Mojej uwadze umknęła zdecydowanie bardzo utalentowana pisarka, której faktycznie należą się duże brawa.
„Sąsiad” - najnowszy thriller Lisy Gardner, okrzyknięty został książką roku według National Thriller Writers. Nagroda jak najbardziej słuszna, bez najmniejszego ale.

Wyobraźcie sobie najzwyklejszą ze zwykłych rodzin: Mama Sandy – młoda kobieta, która w przeszłości dostała od życia w kość, Tata Jason – nieco starszy, też z dość „ciekawą” przeszłością i słodziutka mała córeczka Ree. Prowadzą bardzo ustabilizowane życie skupione przede wszystkim wokół córeczki, która stanowi dla rodziców największe szczęście. Jednak niespodziewanie rodzinne szczęście kończy się – w niewyjaśnionych okolicznościach znika Sandy. Całe zajście jest bardzo tajemnicze, zważywszy na fakt, że nie ma śladów zbrodni, uprowadzenia, szamotaniny itp. Oczywiście natychmiast w domu pojawia się policja i rozpoczyna się koszmar związany z dochodzeniem prawdy i faktów …. Głównym podejrzanym staje się Jason, a mała Ree przez kompletny przypadek przybiera rolę świadka, który jako ostatni widział żywą Sandy.

Dotychczasowe życie rodziny nagle zamienia się w istne piekło. Policja zaczyna kręcić się po domu szukając dowodów lub chociażby śladów zbrodni. Ojciec w tym czasie próbuje funkcjonować spokojnie mając na uwadze swoje własne dziecko, a przy tym wszystkim stara się nie zwariować… bo przecież jest głównym podejrzanym.
Wszyscy próbują wygrać z czasem, który staje się wrogiem Jasona i małej Ree. Ciągle nowe fakty, ciągle nowe podejrzenia i… tajemnice z przeszłości coraz bardziej pogrążają w rozpaczy i bezradności głównego bohatera.

„Sąsiad” jest niesamowicie wciągającą książką o zdumiewająco dobrze rozwiniętej fabule. Autorka w mistrzowski sposób prowadzi akcję, odkrywając przed czytelnikiem coraz to nowe tajemnice, zasiewając kolejne ziarna zwątpienia, a przy tym nasuwając kolejny trop, który za każdym razem wydaje się być tym prawdziwym i doskonałym … aż tu nagle! Znów to samo! Niesamowite uczucie, jakby autorka drwiła sobie z „wyczucia” czytelnika i po raz kolejny wodziła go za nos.

To, o czym przeczytałam jest nie tylko wspaniałym thrillerem, jest także przestrogą i nauczką …. Kłamstwa, tajemnice, ukrywanie własnej przeszłości w obecnych czasach wydają się być czymś oczywistym, naturalnym, bo przecież możemy zmienić telefon, adres zamieszkania, nawet nazwisko i nr karty kredytowej, ale zapominamy o tym, że przez przypadek możemy tymi swoimi „czystymi intencjami” skrzywdzić tych, na których najbardziej nam zależy. Poza tym, w szalonej dobie komputeryzacji umyka nam oczywisty fakt, że „komputer jest jak nieczyste sumienie. Pamięta wszystko i nigdy nie wiadomo, kiedy może zacząć mówić:”*

Znakomita książka, którą mogę polecić wszystkim bez względu na płeć, wiek czy też rodzaj ulubionej literatury. Jestem przekonana, że każdy będzie zachwycony.

Iwona Zaczek

* Lisa Gardner, „Sąsiad”, wyd. Sonia Draga 2011, s. 319.

yaola | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bardzo lubię Lisę Gardner, ponieważ jestem fanką thrillerów, a ona jest naprawdę w tym świetna. Jednocześnie mam wrażenie, że każda kolejna przeczytana przeze mnie jej książka jest coraz lepsza.
Niesamowity suspens, który trzyma w napięciu do samego końca. Niby już wiesz przed końcem, że wiesz;-), a tu niespodzianka. A szczególnie ciekawe są dla mnie te historie, w których z pozoru nic nadzwyczajnego się nie dzieje, a za chwilę czujemy, że coś za moment musi się wydarzyć. No bo co może się stać w zwyczajnej przykładnej rodzinie z uroczą maleńką córeczką i najwspanialszymi rodzicami, a jednak... Polecam

Joanna | 2012-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść uznana została za książkę roku według National Thriller Writers 2009 roku. Kiedy pewnej nocy w nieznanych okolicznościach znika Sandra Jones , a jej mąż powiadamia po kilku godzinach o tym fakcie policję , życie kilku osób ulega zmianie. Policja szuka winnego, dzieli osoby z najbliższego otoczenia zaginionej na mniej i bardziej podejrzewanych , typuje winnego na podstawie wcześniejszego konfliktu z prawem. Taką ofiarą jest Aidan, zarejestrowany przestępca seksualny mieszkający na tej samej ulicy , który odbył już karę więzienia, ale do końca życia będzie ponosił konsekwencje związania się z nieletnią ( siedemnastolatką) , zgłaszając się w ramach programu resocjalizacji co tydzień do kuratora sądowego i odbywając sesje w grupie wsparcia. Zdarzenie zaginięcia osoby znanej mu z widzenia sprawi, że zostanie napiętnowany przez środowisko, zwolniony z pracy, uwikłany w śledztwo jako pedofil.
Podejrzewanym o dokonanie czynu przestępczego jest też mąż, który zdaniem detektywów...

deana | 2015-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Każde małżeństwo jest w pewien sposób podobne. Dwoje obcych osób spotyka się i postanawia razem dzielić codzienność. Zazwyczaj podyktowane jest to miłością. A co by było gdyby nie uczucia stały za tą decyzją a pragnienie ucieczki i schronienia się?

Takim specyficznym małżeństwem są Sandra i Jason Jones. Z pozoru normalna, sympatyczna para wychowująca wspólnie córkę, Ree. Dopiero tajemnicze zniknięcie Sandry sprawi, że na jaw wyjdą skrzętnie skrywane tajemnice. W murze perfekcjonizmu zaczną pojawiać się wyłomy. Kochający mąż zamiast szukać żony utrudnia pracę policji izolując córkę, chowając dowody i rzucając fałszywe tropy. A i żona okazuje się nie być tak wspaniała jak chciałoby wierzyć otoczenie. Co sprawiło, że tych dwoje obcych sobie ludzi wzięło ślub? Dlaczego ona zniknęła? Czy żyje? Zaczyna się pasjonujący wyścig z czasem. Pojawiają się kolejne zamieszane w sprawę osoby, każda z własną teorią. Policjanci będą musieli przedzierać się przez wiele warstw kłamstw, półprawd aby...

Marzin | 2014-03-02
Przeczytana: 01 marca 2014

Zaskakujący, nieprzewidywalny, psychologiczny thriller. Pod koniec nawiązujący do innej książki Lisy Gardner "Pożegnaj się". Poszukiwałam pilnie następczyni Tess Gerritsen i chyba ją znalazłam. Inne ale równie wciągające.

BagatElka | 2014-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2014

Istnieją książki,które czytamy powoli,delektując się każdym zdaniem a nawet słowem.
Istnieją też takie,które czyta się na jednym wdechu i nie da się ich odłożyć dopóki nie dotrze się do ostatniej strony.
Książki Lisy Gardner należą do tej drugiej grupy.
Kolejny raz mam czerwone z niewyspania oczy ale nigdy tego nie żałuję i wiem,że jeszcze sporo takich nocy i książek przede mną.I to znakomicie poprawia mój humor.
Na wakacje i na każdą inna porę roku,dla wielbicieli kryminałów i dla tych,którzy mają chęć na małą ucieczkę z otaczającej ich rzeczywistości.
Absolutnie zakazane nadętym mądralom ponieważ grozi im poluzowanie ściśle upakowanych klepek ;-)

Darek DTSG | 2013-09-02
Przeczytana: 2013 rok

Lisa Gardner jest bestsellerową amerykańską pisarką. Czytam z okładki książki,że każda jej powieść sprzedaje się doskonale i staje hitem na księgarnianych półkach.
Moje wrażenia po przeczytaniu ?
Dokładnie przemyślana mozaika wydarzeń , zabarwiona kłamstwami ...ślepymi uliczkami ... i dyskretnie podsuwanymi wskazówkami.
Świetnie prowadzi narrację. Zgadujemy do samego końca .
POLECAM

Nina | 2016-04-12
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Oficjalnie wpisuję Lisę Gardner na listę moich ulubionych autorów. Świetnie skonstruowany thriller, trzyma czytelnika w napięciu i niepewności do samego końca. Już wiesz na pewno, już przeczuwasz zakończenie a tu nagle BUM! Nie, nie masz racji. I tak autorka będzie Cię zwodzić niemal do końca. Lubię to :)

Madi | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Sąsiad?
Przez cały czas czytania zastanawiałam się nad rolą tytułowego sąsiada,jaką ciekawostką pod koniec książki autorka nas zaskoczy.
Owszem zaskoczenie,ale z innej beczki.
Jest to dobrze skonstruowany thriller,który w małych kroczkach odkrywał ciemne strony małżeństwa i ich tajemnice, a jednocześnie pojawiały się nowe postacie,które zwiększały grono podejrzanych.
Jeśli chodzi o zniknięcia głównej bohaterki,to miałam pewne przewidywania,brakowało mi tylko jednego puzzla -dlaczego?,ale i tak na koniec zostałam lekko zaskoczona i to lubię w thrillerach najbardziej.Niby wiesz,przeczuwasz,ale czytasz,bo musisz przekonać się o swojej trafnej diagnozie.

eMMali | 2014-07-22
Przeczytana: 09 maja 2014

Dobra zmyłka z tym tytułem, prawdę mówiąc zadziałał na mnie jak magnes, gdy decydowałam sie na zakup tej książki. Fajny thriller, jak zwykle przemyślany przez tą świetną autorkę, dopracowane szczegóły...
No żyje w końcu ta zaginiona żona czy nie? Jednym słowem niezłe z niej było ziółko. :)
Gorąco polecam tą książke. Warto zapoznać się z tą historią, choćby ze względu na to żeby po raz KOLEJNY przekonać się, że nie ma małżeństw idealnych...

Radek | 2016-07-09

Lisa Gardner po raz kolejny mnie nie zawiodła. Po prostu genialny krymniał , trzmający w napięciu do samego końca i nic do samego końca nie jest wiadome.

Naprawdę świetna robota w wykonaniu pani Gardner.