Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz

Okładka książki Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz
Elżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2011-04-05
2011-04-05
978-83-60577-51-6
alkohol alkoholizm dzieci i młodzieży

Gdy dowiedziałam się, że książka trafi w moje ręce pomyślałam, że to będzie kolejny poradnik. A tu niespodzianka!

Ta książka przypomina mi trochę zeszyt ćwiczeń z podstawówki. Wewnątrz znajdziemy różne rysunki, ćwiczenia, polecenia, trochę tekstu do czytania... Jest sporo miejsca, gdzie należy opowiedzieć na poszczególne pytania, opisać coś lub narysować.

Całość podzielona jest na 3 części. W pierwszej zawarte są najważniejsze informacje o alkoholu i uzależnieniu. W niej czytelnik dowie się, wszystkiego o osobach z problemem alkoholowym, a także o jego otoczeniu. Druga część mówi o różnego rodzaju uczuciach. Zarówno tych, które odczuwa osoba chora jak i osób z jego otoczenia. Trzecia o zachowaniu. Na przykład czy można zmusić kogoś, by przestał pić, jakie prawa i obowiązki ma dziecko osoby uzależnionej itp.

W książce autorka porusza bardzo ważny temat. Według mnie tego typu publikacja powinna pojawić się na rynku już jakieś 10 lat temu albo i wcześniej. Bo są w niej w bardzo fajny sposób ujęte sprawy, o których zazwyczaj się nie mówi lub się ich po prostu nie dostrzega. W domach gdzie nikt nie jest uzależniony od alkoholu rodzice uważają, że kształcenie dzieci w tym kierunku jest nie potrzebne. Natomiast w rodzinach, gdzie choć jedna osoba jest dotknięta chorobą alkoholową jest to po prostu temat tabu.

Poszczególne punkty w książce prowadzą dziecko przez wszystkie zagadnienia sprawiając, że temat alkoholu i alkoholizmu staje się dla niego jasny. Książka pomaga zrozumieć chorego człowieka, stara się wyjaśnić nastolatkowi uczucia, które często są dla niego problemem, a z którymi nie potrafi sobie poradzić. A dodatkowo jeszcze uczy jak sobie z tym wszystkim radzić.

Każde dziecko powinno mieć z tą lektura kontakt, by dowiedzieć się, jak alkohol wpływa na myślenie, uczucia i zachowanie osoby pijącej. Powinno dowiedzieć się co to jest uzależnienie i w jaki sposób do niego dochodzi zanim sięgnie po pierwszy kieliszek. Dziecko powinno wiedzieć jaki ma wpływ osoba pijąca na rodzinę, i jak ciężko jest z tą chorobą walczyć.

Dzieci, które żyją w rodzinach z problemami alkoholowymi często czują się zagubione, a nawet skrzywdzone. Zazwyczaj mają o sobie gorsze zdanie, nie doceniają siebie i swoich możliwości.

Według mnie to bardzo wartościowa książka. Problem tylko w tym, jak dotrzeć z nią do dzieci.. Uważam, że ta lektura powinna zagościć w każdej szkole, a wychowawcy bądź psychologowie powinni zadbać, by uczniowie mięli możliwość ją przerobić krok po kroku.

Całość...

• Psychologia, pedagogika, poradniki
  • Kupić
  • Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Przeczytane 2016
  • Przeczytane w 2022 roku
  • Rok 2019
  • Biblioteczka Nikolki

Dodaj cytat z książki Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz