Wieża malowana. Wspomnienia i Wojciechu Siemionie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03297-0
wspomnienia, siemion
jagarkar

Wojciech Siemion (1928–2010) był aktorem filmowym i teatralnym (m.in. Teatru Polskiego w Szczecinie, teatrów Ateneum, Komedia, Teatru Narodowego i Teatru Powszechnego w Warszawie, legendarnego STS-u i kabaretu Pod Egidą), założycielem i wieloletnim dyrektorem teatru Stara Prochownia, którego spektakle, a szczególnie monodramy Siemiona – w tym niezapomniana Wieża malowana – przeszły do historii teatru. Wielki Sługa Poetów, znakomity interpretator Mickiewicza, Norwida, Gałczyńskiego, Białoszewskiego, Różewicza, dzielił się swoim umiłowaniem poezji w książkach poświęconych twórcom i sztuce recytacji (aktor do ostatnich swoich dni wykładał w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie na Wydziale Aktorstwa). Będąc przyjacielem wybitnych artystów plastyków i prawdziwym ich admiratorem (a także doskonałym popularyzatorem), w odrestaurowanym przez siebie dworze w Petrykozach stworzył niezwykle ciekawą kolekcję sztuki. Dwór Jadwigi i Wojciecha Siemionów stał się dzięki jego pasji domem artystów i miejscem niezapomnianych spotkań młodzieży ze sztuką i jej twórcami.
Wojciecha Siemiona wspominają m.in. Kira Gałczyńska, Alina Janowska, Ernest Bryll, Zbigniew Jerzyna, Franciszek Maśluszczak, Marian Konieczny, Jan Pietrzak, Daniel Olbrychski, Tadeusz Woźniak, Anna Chodakowska, Joanna Kasperska, Maria Szyszkowska oraz Józef Pless – przyjaciel aktora, poeta, pomysłodawca i autor wydania Wspomnień o Wojciechu Siemionie.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 2011

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/wieza-malowana-p-485.html