Koniec wakacji

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Inne wydania

Wspaniałe wakacje, cudowna dziewczyna... i nagle tę sielankę przerywa wiadomość o rozwodzie rodziców. Po czyjej stronie stanie Jurek? Czy potrafi zachować się dojrzale i odpowiedzialnie?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2007

źródło okładki: www.nk.com.pl

Jurek, główny bohater książki Janusza Domagalika, jest zwyczajnym chłopcem mieszkającym w małej miejscowości, w której spędza również wakacje. Brzmi okropnie nudno, prawda? Na szczęście takie dzieciaki, do których należałam również ja, potrafiły sobie zorganizować czas wolny. To były wspaniałe dni, od rana do późnego wieczora na świeżym powietrzu, bez głowy pełnej obowiązków i trosk. Torba z kanapkami, koc, książka i cały dzień był zorganizowany. Bez zbędnej elektroniki, za to z setkami pomysłów na minutę. To już nie wróci, a szkoda, bo chętnie przeżyłabym ponownie chociaż jeden taki upalny, letni dzień. Książki takie jak ta pozwalają mi chociaż na trochę przenieść się w tamten świat i odpocząć od trudów dnia codziennego.

"Koniec wakacji" to książka skierowana raczej do dorastającej młodzieży. To nie tylko historia pewnych wakacji, to również opowieść o symbolicznym końcu dzieciństwa i wkraczaniu w dorosłość, która jest stanowczo przereklamowana.

Profesorek | 2014-07-17

Fantastyczna książka!!!
Takiego czegoś szukałem może nawet i dwa lata, a odpowiedź znalazłem na jednej z półek w moim domu.
Zacząłem ją czytać dawno - w czwartej klasie i aż się dziwię, że wtedy nie przypadła mi do gustu. Może byłem jeszcze zbyt młody? Sięgnąłem po niej drugi raz w gimnazjum i zwyczajnie się tam przeniosłem.
Książka na pozór o zwyczajnych rzeczach; beztroskie wakacje w małej miejscowości, pierwsza dziewczyna, jezioro, rower, koledzy, przyjaźnie i kłótnie. Po prostu zwykłe codzienne życie, ale paradoksalnie właśnie niezwykłe!
Tę książkę uwielbiam za to, że nie ma tu miejsca na nudne rozwinięcia. Od początku do końca trwa akcja, wciąż się coś dzieje i to ciągle coś nowego. Książka mająca wiele warstw, rozległą fabułę, mnóstwo pojedynczych wątków. Często wplecione są przemyślenia Jurka - głównego bohatera. Zmuszały mnie one do zatrzymania się i przemyślenia - uśmiechałem się wtedy i musiałem przyznać mu rację.
Książka dla wszystkich szukających czegoś o...

Marysieńka | 2011-09-01
Przeczytana: 1972 rok

Tę powieść Janusza Domagalika przeczytałam będąc w VIII klasie, tak myślę. Jest to historia w sam raz dla dorastającej młodzieży, ponieważ opowiada o pierwszych miłościach, pierwszych rozczarowaniach, o przyjaźni...wśród nastolatków właśnie...Przy tym jest niezwykle wzruszająca. Polecam ją choć zapewne dla współczesnej młodzieży trąci myszką. Dziś czyta się co innego, ale mimo wszystko warto sięgnąć po taką życiową historię, która zdarza się chyba każdemu w wieku nastu lat...Polecam.

kamyk576 | 2014-01-05

Polecam, szczególnie dla młodzieży :)) Super książka.

Dominika | 2011-08-17
Przeczytana: 2011 rok
Kate | 2013-05-21
Przeczytana: 22 maja 2013

Moja pani bibliotekarka nieładnie mówiąc "wepchnęła" mi tę książkę mówiąc abym ją przeczytała. Początkowo nie byłam zachwycona. Myślałam, że to kolejna nudna obyczajówka o "niczym" tzn. nie poruszająca żadnych ważnych tematów. Bardzo się zdziwiłam. Książka jest cudowna. Mimo że pisana lekko to daje do myślenia. A przynajmniej mi dała... Warto po nią sięgnąć. Przyznam, że nie byłam przygotowana na tak nieoczekiwany zwrot fabuły. Zakończenia również się nie spodziewałam.

Michał Jaszczur | 2014-03-11

Jedna z niewielu książek które z chęcią czytałem nie przymuszany że to lektura. Pewna osoba mi ją poleciła i czytałem ją jakiś czas temu, a niedawno chciałem znowu ją przeczytać celem przypomnienia sobie. Po przeczytaniu drugi raz inaczej ją postrzegam bo już więcej lat na karku. Dla mnie jest niesamowita i polecam ją każdemu.

"Koniec wakacji" – powieść młodzieżowa Janusza Domagalika wydana w roku 1966. Zekranizowana w r. 1974 przez Stanisława Jędrykę. Znajduje się na Liście Honorowej IBBY.

Jurek kończy szkołę podstawową. Zafascynowany swoją dziewczyną, nie zauważa rozkładu swojej rodziny i odejścia matki. Nowa miłość tymczasem doprowadza do pogorszenia relacji z dotychczasowymi przyjaciółmi. Po nieporozumieniach z ojcem wyjeżdża do swojej matki.

Lemma | 2010-01-21
Na półkach: Przeczytane, Własne

Gdy byłam w wieku odpowiednim do takich książek, to bardzo mi się podobała.

| 2014-09-08

Fajna książka szczególnie dla młodzieży. Mówi o dobrym podejmowaniu decyzji i pierwszej miłości w wakacje. Dobra na wakacyjne popołudnia.