Koty. Kompendium wiedzy

2011-07-01
978-83-7495-980-3
Małgorzata Chudzik
kot koty

Na pewno nie polecam na początek przygody wiedzy o kotach. Ma szkodliwe porady, typu serek wiejski na wymioty, zakładanie dzwoneczka itp. Było kilka wartościowych informacji ale trzeba je umiejętnie oddzielić od bzdur. Reszta to oczywiste rzeczy lub mało dokładnie opisane informacje.
Na początek polecam grupy o kotach, kocie mojo i ewentualnie dopiero tą książkę. Mimo wszystko jeśli jej nie przeczytasz to nic nie stracisz. Osobiście czuję, że zmarnowałam czas.

Wszystkie porady, zdjęcia, opinie, zachowania kotów są w niej zawarte szczegółowo. Książka została sprawnie dopracowana w związku z czym, doskonale sprawdza się w formie ciekawostek. Dużo informacji w niej zawartych pozwala na powiększenie swojej wiedzy o kilkadziesiąt przydatnych zdań.

No cóż, ponieważ uwielbiam koty to myślałam że wiem o nich dużo, okazuje się, że dopiero teraz po przeczytaniu tej książki wiem naprawdę dużo. Jest fajnie napisana, prostym i przyjemnym językiem. Szybko się czyta i można z niej wiele wynieść. Oczywiście jeśli ktoś interesuje się kotami, to zostanie pochłonięty bez reszty. Ja jestem bardzo zadowolona i z czystym sumieniem polecam.

Moja ocena jest z punktu widzenia osoby, która ma koty. A nie osoby, która zamierza je mieć, bo w tym drugim przypadku oceniłabym ją jako bardzo dobrą. Czyli jeśli chcemy mieć kota powinniśmy co nieco o nim wiedzieć. Do zakupu zachęciła mnie wzmianka " Rady dotyczące zdrowia i sposobów rozwiązywania trudnych problemów". Wszystko to- jest liźnięciem tematu. Ogólnikowe.Opowiada o stresie- jego rodzajach, konieczności rozpoznania stresora, a potem radź sobie sam. Mówi o agresji przekierowanej i rada, by nie transportować zwierząt razem. Mówi o karaniu, jednak mało pomysłów jak. Opowiada o charakterach ras dosłownie w kilku słowach- słabo. Może gdyby podzielić ją na dwie książki i zrobić to jak trzeba. Konkretnie i wyczerpująco to byłabym pierwsza w kolejce do księgarni. Chyba za wiele oczekiwałam...

Dzięki temu kompendium o kotach, udało mi się dobrze wychować swojego kota.

Dzięki temu kompendium o kotach, udało mi się dobrze wychować swojego kota.

Podobno najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Ja mimo wszystko jestem bardziej zakumulowana i zaprzyjaźniona z moim kotem. Chciałabym wiedzieć o nim jak najwięcej, jak mu pomóc gdy coś mu dolega, jak się z nim bawić, jak dbać o jego potrzeby. Wprawdzie do części zachowań dochodzę przypadkowo i instynktownie, ale mimo wszystko brak mi wiedzy uporządkowanej, brak mi naukowego wyjaśnienia czegoś co chyba się sprawdza, no ale zawsze jest pytanie. Dlaczego?

Dla ludzi zakochanych w kotach, którzy chcą o swoich milusińskich wiedzieć więcej. To także książka dla tych którzy do adopcji się przymierzają, książka to jak wskazuje tytuł kompendium wiedzy o tych magicznych czworonogach. Pomoże wybrać odpowiedniego kota do naszego charakteru i warunków.
Książka jest przepięknie wydana, ręce aż same się wyciągają do głaskania tych ślicznych kotków. Ja wzbogaciłam się o wiedzę potrzebną, aby lepiej współpracować z moją Melanią, wiem że każdy kociarz kocha swojego Kocurka, ale często sama miłość nie wystarczy trzeba coś wiedzieć, aby dobrze móc się opiekowac tym stworzonkiem, którego los w danej chwili zależy od nad. I dla ludzi którym nie jest obojętny los ich stworków ta książka jest obowiązkowa. Wprawdzie ja nie czytałam jej jak leci, ale wybierałam sobie fragmenty i wsiąkałam w lekturę tekstów dla laików, ale z których można naprawdę wiele wynieść.

Ja nic więcej poza tym, ze polecam, rzec niemogę

Autorka tej niezwykłej książki z wykształcenia jest weterynarzem, specjalizującym się w terapii behawioralnej. Pozostali współautorzy to nie tylko pasjonaci kotów, ale dziennikarze piszący do branżowych czasopism. "Koty" to bogato ilustrowany przewodnik po świecie tych czworonogów.

Na początku zapoznajemy się z ich psychiką i zachowaniami społecznymi. Jak rozwinięta bywa u nich agresja i jak reagują w sytuacjach stresowych. Szczególnie figlarny jest rozdział poświęcony zabawom. Ze zdjęć spogląda na nas uroczy dachowiec i z dumą prezentuje mimikę i ostrzega nas przed jej znaczeniem. W kolejnych rozdziałach poznajemy rasy kociaków. Na tej podstawie możemy wybrać tą dla nas najodpowiedniejszą - czy ma być on rasowy czy tzw "przegląd ulicy";). Kiedy już zdecydujemy się na kotka, najważniejsza będzie jego pielęgnacja i opieka nad nim. Oczywiście każda rasa wymaga innego podejścia. Wiemy przecież, że koty za wodą nie przepadają. Autorzy wspominają o najważniejszych i podstawowych szczepieniach ochronnych i chorobach, które mogą dotknąć nasze zwierzaki. Poza tym wszystkim w książce znajdziemy bezcenne porady na temat podejścia do wychowania małego psotnika. Czy koty można nagradzać za dobre zachowanie? I czy w ogóle takie pojęcie jak "wychowywanie kota" ma racje bytu?

Cudowny przewodniko-albumo-książka o kocurkach. Z każdej strony patrzy na nas jakaś piękna, futrzana istotka. Idealny nie tylko dla posiadacza kota.

Każda osoba, która posiada w swoim domu, mieszkaniu czy też na podwórku kota lub koty powinna poznać te stworzenia nieco lepiej. Autorki książki " Koty. Kompendium wiedzy" postanowiły przybliżyć nam, kocim opiekunom, zachowania tych czworonożnych pupilów. Koty nie należą do bardzo miłych i potulnych, o nie! Jeśli ktoś tak myśli, bardzo się myli. Kot jak człowiek, ma indywidualny charakter, własne przyzwyczajenia, zachowania, nałogi, przysmaki czy też ulubione pieszczoty. Mając dwa koty, dowiedziałam się z samej obserwacji bardzo wiele, odkryłam wiele wspaniałych cech, jednak cały czas się douczam, by nie zawieść pewnym momencie własnego małego, czworonożnego przyjaciela. Wiem sporo, ale chcę dowiedzieć się jeszcze więcej.

"Koty" to wspaniała książka, która zawiera wiele interesujących rozdziałów. Autorki stopniowo wprowadzają nas w koci świat. Zapoznają nas przede wszystkim z historią kotów, ich zachowaniami w różnych sytuacjach, począwszy od narodzin, poprzez rozwój, skończywszy na zachowaniach podczas polowania. Powszechnie wiadomo, że koty bywają różne, najbardziej znanymi są zwyczajne dachowce, jednak nie brakuje też kotów rasowych, które znacznie się wyróżniają. Są wymagające, charakterne, ale przede wszystkim piękne. Właściciele tych kotów, uważają je za wyjątkowe, osobiście jako właścicielka zwykłych dachowców wiem, że każdy uważa własne koty za najpiękniejsze, najmądrzejsze, więc rasa nie ma tu wielkiego znaczenia. Najważniejsze, by właściciel jak i kot był zdrowy i szczęśliwy, a przede wszystkim czuł się dobrze we własnym towarzystwie.

Zdrowie i pielęgnacja kota są bardzo ważne w życiu tych stworzeń. W książce znajdziemy rewelacyjnie opisany rozdział o profilaktyce zdrowotnej, rozpoznawaniu chorób i szybkiej pierwszej pomocy. Równie ważne jest też wychowanie kota, jak i zabawa z nim, autorki i tymi zagadnieniami postanowiły się podzielić z czytelnikami. Nie zapominajmy, że szczęśliwy kot to zdrowy kot.

Mnie zaciekawił rozdział o doborze kotów, o tym co jest potrzebne i co powinno się wiedzieć w momencie, gdy decydujemy się na adopcję kociaka czy tez jego zakup. Myślę, że wiele osób, które myślą nad zabraniem kotka czy kotków do własnych domów z pewnością dowiedzą się wielu podstawowych i interesujących rzeczy. Autorki książki się o to postarały.

"Koty. Kompendium wiedzy" to wspaniała, ogromna pigułka wiedzy, którą z pewnością wykorzystają właściciele kotów, jak i ci, którzy zastanawiają się dopiero czy warto mieć kota? Książka jest pięknie wydana, papier najwyższej jakości, dodatkowym atutem z pewnością są liczne, cudowne fotografie. Koty na zdjęciach są ujęte w różnorakich sytuacjach, co wywołuje z pewnością uśmiech na twarzach osób oglądających. Świetna książka pełna porad, zdjęć, ciekawych informacji i podpowiedzi, idealna dla tych, którzy posiadają już te ciekawe i charakterne czworonogi, ale również dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie potrafią się zdecydować na przyjęcie pod swój dach kota lub kotów, ta książka z pewnością rozwieje wszelakie wątpliwości. Zdecydowanie polecam, tego tytułu nie powinno brakować na naszym regale, pamiętajmy, że w domu mieszkają koty, które bywają różne! Polecam!

Czy wiecie, że koty nie tolerują krowiego mleka? Albo, co zaskakujące, mogą nauczyć się korzystać z sedesu? Czasem też, podobnie jak ludzie, cierpią na fobie i stany lękowe. Jeśli chcecie poznać więcej kocich sekretów, ten poradnik z pewnością was zaciekawi.

Sama jestem wielka miłośniczką kotów, dlatego do tej pozycji podeszłam z ogromnym zainteresowaniem i nie zawiodłam się. Autorami są Renate Jonesi Anna Laukner, które ukończyły weterynarię, a także Gabriele Metz i Marc Heppner, właściciele dwóch kotów i autorzy artykułów do czasopism specjalistycznych.

Cały poradnik składa się z siedmiu rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innej tematyce. W pierwszym możemy dowiedzieć się wszystkiego o naturalnych kocich zachowaniach, począwszy od rozmnażania, aż po zabawę i polowanie. W kolejnych przeczytamy o tym, jak jest różnica między kotem rasowym, a zwykłym dachowcem. Dowiemy się w jaki sposób wybrać kota, pasującego do nas i naszego stylu życia. Znajdziemy przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji i odżywiania. Dowiemy się jak niepokornego czworonoga zamienić na „wychowanego” kota oraz jakie zabawy są najlepsze dla naszych pupili. Nie zabraknie też informacji na temat kocich chorób, musimy przecież pamiętać, że aby nasz mały przyjaciel był szczęśliwy, musimy dbać o jego kondycję i zdrowie.

Poradnik jest doskonałym kompendium wiedzy na temat kotów. Jako wieloletnia posiadaczka kilku dachowców mogę z całą pewnością powiedzieć, że książka dostarcza ogromnej ilości przydatnych informacji i czytając ją byłam przekonana, że napisana jest przez znawców tematu. Niewątpliwą zaletą tego poradnika jest też jego przepiękne wydanie. Znajdziemy tu ponad 300 fotografii prezentujących kocie zabawy, portrety i przygody. Do lektury zachęcam wszystkich, którzy tak jak ja kochają koty oraz tych którzy dopiero przymierzają się do kupna swojego Mruczka. Na wszystkie nurtujące pytania, dotyczące kociego życia, odpowiedzi znajdziecie w tym poradniku.

• Koty
  • W biblioteczce