Traktat o miłości

Al-Futuhat al-makkiyya
978-83-01-15986-3
filozofia i etyka
Sybille

„Byłem ukrytym skarbem” - w tradycji islamu te poruszające słowa Boga, który pragnie, by go poznano i dlatego tworzy istoty zdolne poznawać, były punktem centralnym rozważań o miłości. Ibn ‘Arabi, XII-wieczny filozof i mistyk, pod wpływem uniesienia, które przeżył w Mekce, zbudował wokół tego boskiego wyznania spójną koncepcję miłości. Opisy różnych rodzajów miłości ukazują czytelnikowi...

Opisy różnych rodzajów miłości ukazują czytelnikowi wyrafinowaną kulturę uczuć, która powstała i rozwinęła się na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie Traktat o miłości ma dla współczesnego czytelnika niespodziewanie nowoczesny wydźwięk, w arabski średniowiecznym tekście kryją się bowiem zaskakujące analizy języka i badania nad budową słów. Bo to właśnie słowa - imiona, przez które objawia się Bóg - wyznaczają drogę do tajemnicy miłości.

źródło opisu: ksiażka, Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN) 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/10576/traktat-o-milosci.html

czees | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

znakomite dzieło wybitnego myśliciela.
ogromna szkoda, że został przez swoich współwyznawców potępiony jaki panteista.
gdyby tak się nie stało, zapewne zupełnie inaczej wyglądałby współczesny świat islamski.

przygodka | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Rzeczywiście traktat...Lekko mnie zmęczyło to naukowe podejście bo oczekiwałam więcej poetyzmu, mimo wszystko świetna jakościowo z interesującym podejściem do tematu.
Czy można Miłość rozłożyć na czynniki pierwsze i poddać analizie?

Andrzej | 2014-07-06
Przeczytana: 26 sierpnia 2014