religia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

koemata | 2016-08-09
Na półkach: A w 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

VIVIMUS EX UNO żyjemy w jednym --- Luter był wybitnym agitatorem --- Zwingli krytyka --- Kalwin predestynacje --- 1566 wyznanie helweckie kościoła kalwińskiego, czyli ewangelickiego reformowanego, - w odróżnieniu od luterańskiego ewangelickiego augsburskiego --- II przykazanie dekalogu wg Kalwina: NIe czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są nz niebie w górze... --- reformowani odrzucają katolicką wiarę w nieomylność kościoła --- anglikanie uważają Pismo Święte za najistotniejsze dla zbawienia, ale w życiu codziennym decyduje tradycja czyli kościół -- prezbiterianie czyli purytanie to zwolennicy czystego chrześcijaństwa poddani niezależnym prezbitrom -- kongregacjoniści nie uznają żadnej ogólnokrajowej organizacji kościelnej, uprawnione jest jedynie istnienie samodzielnych gmin religijnych -- unitarianie ( w Polsce arianie) wierzyli, że jedynym Bogeim jest Bóg Ojciec, Chrystus jest człowiekiem , który stał się Bogiem po śmierci -- u baptystów:...

dintah | 2014-07-07

bardzo krótkie wprowadzenie do świata protestantyzmu, charakterystyka głównych odłamów. dobrze ukazane tło historyczne

Witold Lisek | 2013-10-30
Juanita | 2011-06-20