Księga rzeczy utraconych

Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
The Book of Lost Things
baśń

"Księga rzeczy utraconych" to fantastyczna, pełna literackich odniesień baśń dla dorosłych autorstwa Johna Connolly'ego, wcześniej cenionego autora thrillerów i horrorów. Dwunastoletniego Davida właśnie osierociła matka. Ojciec założył nową rodzinę, w której pozornie nie ma dla niego miejsca. Zrozpaczonemu chłopcu towarzyszą w samotności książki. Gdy realny świat rozpada się, Davida wchłania...

Dwunastoletniego Davida właśnie osierociła matka. Ojciec założył nową rodzinę, w której pozornie nie ma dla niego miejsca. Zrozpaczonemu chłopcu towarzyszą w samotności książki. Gdy realny świat rozpada się, Davida wchłania baśniowa kraina - groźny, podstępny świat zaludniany przez bohaterskie postacie i potwory. Czeka go podróż pełna wyzwań i niebezpieczeństw, którą podejmuje każdy, kto niechętnie wkracza w dorosłość, pozostawiając za sobą wiek niewinności.
"Księga rzeczy utraconych" jest dla wszystkich, którzy wierzą w życie zaklęte w książkach i w siłę tego, co zostało zapisane.

źródło opisu: Wydawnictwo Niebieska Studnia, 2007

źródło okładki: http://www.niebieskastudnia.pl/

Calamitas | 2014-09-12

Piękna, mroczna, klimatyczna i tajemnicza opowieść serwowana nam przez John'a Connolly'ego wprowadziła mnie w świat, którego dobrowolnie nie chce się opuszczać. Poczułam się trochę tak, jakbym znów po raz pierwszy czytała ukochane baśnie braci Grimm, jak debiutantka w krainie historii snutych szeptem wieczorem przy kominku. Autor z niezwykłą sprawnością żongluje motywami znanymi nam z bajek, umiejętnie wprowadzając do nich nowe, ciekawe wątki. I tak obok lubieżnego Czerwonego Kapturka, Robotniczej Partii Krasnoludków, trolli, harpii i Garbusa chcącego poznać imię dziecka (skąd my to znamy?) pojawia się dzielny rycerz, zła czarownica i Łowczyni... Ach, Łowczyni, czapki z głów za tę budzącą grozę i odrazę postać, w której, przynajmniej wg mnie, pobrzmiewają echa doktora Moreau. Gorąco zachęcam, aby udać się w tę literacką podróż z Davidem na poszukiwanie tego, co utracone!

lullaby | 2011-12-07

John Connolly – autor serii pięciu kryminałów, thrillera „Bad Man” i zbioru opowiadań „Nokturny”, tym razem zaproponował czytelnikom coś zgoła innego. Coś z pogranicza klechdy, fantasy i horroru. Specyficznego rodzaju gra wyobraźni połączona z rzeczywistością o tytule „Księga rzeczy utraconych”. Powieść pełna literackich odniesień, metafor, z wojną i magią w tle. Ni mniej, ni więcej, jak przedziwna baśń dla dorosłych.

Opis jej treści można by zacząć od słów: „Dawno, dawno temu” – w końcu tak się rozpoczyna wiele tego typu opowieści… Ja jednak zacznę tak: Matka nastoletniego Davida umiera. Po jej śmierci ojciec powtórnie się żeni. Nowa mama, nowy brat, nowy dom – zbyt wiele tych nowości, jak dla zagubionego chłopca. Sytuacji nie polepszają trudne kontakty z macochą, zapracowany ojciec i zbliżająca się wojna. Osamotniony David zaczyna zatracać się we własnym świecie. Coraz częściej słyszy głosy książek, które mówią, chrapią, niczym ludzie. W jego snach pojawia się postać...

freesoul1705 | 2012-04-15
Przeczytana: styczeń 2012

Ta książka jest niesamowita, bardzo inna i niezwykle baśniowa. Autor stworzył wspaniały świat - a komunistyczne Krasnoludki po prostu skradły moje serce (genialne!). Opowieść niezwykle klimatyczna, magiczna i przenosząca nas w miejsce, do którego chyba każdy fan bajek i baśni chciałby trafić - nawet pomimo swojej grozy - bo jest nim coś, za czym tęsknimy :)

srututu | 2011-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Nie dajcie się zwieść niepozornej okładce! Pod nią czai się niesamowita opowieść, która przeraża.

Mówiąc "Baśń dla dorosłych" myślimy "taka tam bajeczka". A po przeczytaniu kilku stron zapala się żarówa, że to może nie do końca tak.
Czytając tę "bajeczkę" kilka razy naprawdę się przestraszyłam czy prawie popłakałam czując wielkie zrozumienie dla Davida.

A jeżeli nadal nie interesuje Was "Księga Rzeczy Utraconych" to powiem tylko, że warto się nią zainteresować ze względu na wspaniałe złote myśli w niej wyrażone.

Polecam.

Nifelinord | 2015-09-04
Przeczytana: sierpień 2015

Książkę tę powinno moim zdaniem przeczytać każde dziecko w drugiej (lub nawet trzeciej) dekadzie swojego życia. I to raczej później niż wcześniej. Ma wysoką wartość terapeutyczną, lecz zarazem i traumatyczną (co w świecie zdominowanym przez bezstresowy model wychowania i wszelkiej maści "bajki bez przemocy", nie przekazujące żadnej mądrości poza banalnym morałem, może być dla młodego człowieka nieocenionym suplementem jego literackiej diety).

O czym jest "Księga rzeczy utraconych"?
Connolly odwiedza nas w naszym małym światku. Światku, w którym każdy z nas się kiedyś znalazł, uciekając przed komplikującym się i przekształcającym wbrew naszej woli w dorosłe życiem. Światku naszych wczesnonastoletnich rozpaczy i tęsknot. Światku niechęci do dorosłych i zawiści o inne dzieci. Światku tęsknoty za prostym, pięknym dzieciństwem i utraconą (dosłownie lub w naszym mniemaniu) bezwarunkową miłością matki, a także - co dotyczy już nie nas, a tylko głównego bohatera - będącym ucieczką od II...

Medzison | 2011-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 września 2011

Ta książka ma w sobie "coś". Baśń dla dorosłych to idealne dla niej określenie. Wydaje mi się jednak, że sporo straciła ona poprzez tłumaczenie na nasz język- niektóre momenty wydają się nie tyle dziecinne, co sztuczne. O ile dziecinność jak najbardziej pasuje mi tu do bohatera, który mężnieje z każdym rozdziałem o tyle sztuczność wydaje mi się małą, ale dość częstą katastrofą. Polecam tym, którzy kochali i nadal kochają braci Grimm(z ich brutalnością i krwawymi wydarzeniami w każdej baśni), tym którzy tęsknią za wędrówką, za ciemnym lasem... Do mnie bardzo mocno "trafiają" Wilki- koszmar mojego dzieciństwa wracający w snach do dziś- idealne czarne charaktery...

antanakotte | 2015-12-12
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka całkiem łatwa i przyjemna. Mimo, iż początek dłużył mi się straszliwie do tego stopnia, że byłam bliska porzucenia lektury, cieszę się, że tego nie zrobiłam.
Kiedy chłopiec wkracza w świat baśni cała akcja nabiera tempa, a kolejne postacie, miejsca, opowieści i nawiązania do znanych nam, mniej lub bardziej opowieści, sprawia że czytanie staje się naprawdę przyjemne. Czuję jednak niedosyt związany niekoniecznie z samym właściwym zakończeniem, które moim zdaniem ładnie spięło całą treść, lecz z tym jak David zakończył swoją przygodę wśród bajek. To było takie... Mało baśniowe. Moim zdaniem powinno być tam coś więcej.
Wielki plot twist książki był dla mnie dość oczywisty, czym jestem odrobinę rozczarowana. Ale czego można oczekiwać od pozycji zaczynającej się od słów: "Dawno, dawno temu - bo tak powinny zaczynać się wszystkie opowieści - żył sobie chłopiec, który stracił matkę." Dziś klasyczne bajki są dla nas przewidywalne, a nawet re-tellingi przestały nas zaskakiwać,...

Alexandra Zaboklicka | 2014-06-28

Książka zakupiona jako młodzieżowo dziecięca zdecydowanie przeznaczona jest dla dojrzałych czytelników. Ma w sobie to coś co porusza i zostawia po sobie ślad na długo. Polecam :)

Aleksandra | 2011-05-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Dwunastoletni David bardzo tęskni za zmarłą matką. Nie może zaakceptować nowej miłości ojca, Rose, i przyrodniego brata, Georgiego. Nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, a jego omdlenia, w czasie których dzieją się dziwne rzeczy, wcale mu tego nie ułatwiają. Pomagają mu za to książki. Do pewnego momentu są odskocznią od problemów, ale z czasem stają się ich źródłem. Wkrótce okaże się, że chłopiec będzie musiał stawić czoło rzeczywistości, przed która tak bardzo chciał uciec...

Chłopak trafia do świata, który przeczy wszystkim bajkowym prawidłom. Tworzą go baśnie, legendy, mity – ale jakże odmienne od tych, które znamy. Odwrócone schematy, przekształcone fabuły, przeinaczone zasady, wypaczone interpretacje... To mroczna i upiorna kraina, gdzie dobro wydaje się bezsilne. Granice między szlachetnością i hańbą uległy zatarciu. To, co zwierzęce pomieszało się z tym, co ludzkie; instynkty dominują nad rozumem. Rozum zaś potrzebny jest po to, by obmyślać sposoby na utrudnianie...

Charm | 2013-07-12
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Bardzo smutna opowieść napisana tak lekko i niewinnie, że aż trudno uwierzyć. Bohater przechodzi od przygody do przygody bez większych problemów i to jest właśnie jedyny problem - choć cały czas byłem ciekawy, co będzie dalej, przez większą część książki mogłem być spokojny o małego chłopca w dzikim świecie.
Po całości, w której kilka razy chłopak przeżywa dramat, zakończenie i tak uderza najmocniej. A co najważniejsze - jest napisane niezwykle lekko i dobitnie. Bezpośrednio, prosto, zwyczajnie. Przez co uderza w człowieka jeszcze silniej.
Na okładce bądź we wstępnie można przeczytać - baśń dla dorosłych. I zgadzam się w stu procentach. Tylko samemu najlepiej odpowiedzieć sobie: dlaczego?

Samodzielne powieści fantasy – gatunek zagrożony

Zajrzyjcie do zapowiedzi. Bywają miesiące, gdzie każda interesująca pozycja fantastyczna to kolejna odsłona jakiegoś monumentalnego cyklu. Na polu science fiction nie brakuje historii, które autor zamknął w pojedynczej książce, za to przy fantasy poszukiwanie takiej powieści przypomina polowanie na jednorożca.