Do They Hear You When You Cry ?

Wydawnictwo: Bantam Books
0385319940
angielski
Karolina

Dramatyczna historia Fauziyi Kassindji, która w swoim rodzinnym Togo cieszyła się radosnym dzieciństwem pod opieką kochającego ojca. Jednak kiedy ten umiera, w wieku siedemnastu lat zostaje zmuszona do poślubienia mężczyzny, który ma już trzy żony i ma zostać poddana rytualnemu obrzezaniu. Na kilka godzin przed ceremonią ucieka z kraju i szuka azylu w Stanach Zjednoczonych. W dniu przyjazdu zostaje jednak zatrzymana przez Urząd Imigracyjny i uwięziona. Książka opowiada historię jej walki o uwolnienie i nie odsyłanie do kraju, w którym czeka mąż.

źródło opisu: Wydawnictwo Bantam Books, 1998

źródło okładki: goodreads.com

Karolina | 2011-06-19
Przeczytana: 31 lipca 2010

Natknęłam się na tą książkę na pchlim targu w Malezji: poszarpaną i poplamioną. Zainteresowała mnie kolorowa okładka i ten dramatyczny tytuł. Dokładnie oddaje beznadziejną sytuację Fauziyi, która w pewnym momencie sama nie wie, czy ktoś ją w ogóle wysłucha i woli poddać się i wracać do męża na bycie obrzezaną w Togo.

Poznajemy Fauziyę jako młodą dziewczynkę dorastającą szczęśliwie w swojej ojczyźnie. Rysuje nam krótką historię swojej rodziny i togijskie obyczaje. Wspaniale przygotowuje do zrozumienia tamtejszej kultury, a także pokazuje różnice kulturowe z Zachodem (uwydatnione zwłaszcza przy rozmowach z amerykańskimi urzędnikami).

Po dość długim wstępie następują już dramatyczne wydarzenia: śmierć ojca, przymusowy ślub, ucieczka, uwięzienie w Stanach i walka o wolność. Wszystko z perspektywy Fauziyi, która nie orientuje się do końca co robią dla niej daleki kuzyn i jej młoda adwokatka.

Książka napisana jest bardzo prostym językiem, ale to przecież wspomnienia, więc nie chodzi...

nikki09 | 2015-04-10
Beata | 2014-09-16