Rok 1948

2001-01-01
2001-01-01
Paweł Korombel

Szanowni państwo,

Oto jest książka o raczej prostej konstrukcji, osadzona w realiach historii alternatywnej. Moim zdaniem, jest to utwór, który przypadnie do gustu przede wszystkim ludziom szukającym przystępnej, lecz nie żenującej rozrywki pod postacią lektury utworu, w którym dominuje sensacja.

Pozdrawiam.

Szanowni państwo,

Pozdrawiam.

Rok 1948 to moje pożegnanie z autorem . Pierwszą jego powieść przeczytałem na początku lat dziewięćdziesiątych. W 2023 przeczytałem ostatnią z wydanych w Polsce.
Rok 1948 to apokaliptyczna wizja Londynu po zakończeniu II wojny światowej. Nowa broń Hitlera doprowadza do wyginięcia większości ludzi , przetrwała tylko nieliczna grupa z nietypową grupą krwi . Toczy się pojedynek o przetrwanie pomiędzy odpornymi , a umierającymi brytyjskimi faszystami .
Książka dość ciężka w odbiorze, ale warto przeczytać . Aktualna , gdy za naszą granicą trwa wojna . Do czego jest zdolny dyktator faszysta w obliczu klęski ?

Gdybym miał typować kto jest moim ulubionym brytyjskim pisarzem mój wybór padłby na Jamesa Herberta.
"Rok 1948" czy jak ktoś woli "48" to wspaniałe połączenie post-apokaliptycznej przyszłość,sensacji i grozy dzięki czemu czytelnik otrzymuje całkiem świetną historie.Plusem jest to ze czytelnik nie dostaje wszystkiego "na tacy" lecz dopiero w trakcie fabuły poznaje motywy bohaterów.

Bardzo dobra powieść. Świetny klimat post-apokaliptycznego świata zrujnowanego przez II wojnę światową. Bohaterowie są świetnie nakreśleni szczególnie ci główni, faszyści są pokazani tak sobie po za może ich przywódcą. Podoba mi się też sposób narracji, oraz to że autor przedstawia na nam stworzone przez siebie uniwersum stopniowo. Nie ma tu przedmowy czy czegoś takiego. Wszystkiego dowiadujemy się podczas lektury. Do tego zwroty akcji i stałe trzymanie napięcia. Nigdy nie wiemy co się wydarzy dalej i tak jest do samego końca. Szkoda jedynie że potyczki z faszystami są opisane miejscami nieco chaotycznie, ale i to powieść czyta się świetnie z wypiekami na twarzy. Bardzo dobra książka polecam.

Przeczytałem kilka książek tego autora i podobały się, dlatego sięgnąłem po "rok 1948", ale niestety jak w opinii beznadziejna. Nie polecam.

• Mam
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt