Kobiecy Eunuch

The Female Eunuch
8371209185
feminizm, kobieta, gender, płeć
Achajka

Kobieta Eunuch to światowy bestseller (ponad milion sprzedanych egzemplarzy), książka wyjątkowa w historii ruchu wyzwolenia kobiet.
Czerpiąca swobodnie z historii, literatury, kultury popularnej, przeszłości i czasów obecnych analiza ucisku kobiety dokonana przez Germaine Greer stanowi niezwykle potrzebny komentarz społeczny oraz arcydzieło sztuki polemicznej, które wywołało gorące reakcje.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

WhiteRabbit | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Feminizm

Książka trudna. Należy ją chyba czytać w drobnych kawałkach, z przerwami, bo pożarta w całości spowoduje niestrawność objawiającą się nienawiścią do mężczyzn. Przywoływane przez autorkę fakty i wypowiedzi innych kobiet budzą ogromne emocje. Germaine Greer opisuje sytuację kobiet z lat 60. i 70., a czytanie tej lektury uświadamia, jak wiele w życiu kobiet się zmieniło do tej pory, a przy tym - jak wiele jeszcze powinno być zmienione. Jednym z cytatów przytoczonych przez Greer są słowa "Kobiety muszą poznać swoją historię, ponieważ mają swoją historię, z której mogą być dumne, i z której dumne będą ich córki" (tłumaczenie własne). I właśnie choćby z tego względu jest to niezwykle wartościowa lektura - poznanie dziejów kobiet z poprzednich pokoleń jest pierwszym krokiem do pełnego uświadomienia sobie tego, gdzie teraz znajduje się współczesna kobieta i gdzie powinna się znajdować.

opersefona | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Pierwszy raz od dawna nie wiem jak ocenić książkę. Przede wszystkim jest już trochę nieaktualna. Poza tym momentami dość mocno kontrowersyjna, a z niektórymi twierdzeniami wręcz się nie zgadzam (również jako feministka), chociaż autorka chyba do tego dążyła, żeby książka wszystkich oburzyła i poruszyła, (o czym wspomniano we wstępie). Mimo wszystko cel został chyba osiągnięty - książka skłania do myślenia i krytycznej oceny rzeczywistości, więc nie jest zła.

An-Nah | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Bardzo dosadna książka. Ostra. Czasem może za ostra, ale momentami boleśnie celna w tym waleniu prosto z mostu. Nie dziwię się, jeśli ludzi wkurza albo jeśli ktoś interpretuje ją jako dzieło skrajnego feminizmu (oj, daleko Greer do skrajności, zresztą sama się od nich odcina)

nekomata | 2018-08-05
annishere | 2017-10-15