Kobiecy Eunuch

Okładka książki Kobiecy Eunuch Germaine Greer
Okładka książki Kobiecy Eunuch
Germaine Greer Wydawnictwo: Rebis Seria: Biblioteka Nowej Myśli nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Nowej Myśli
The Female Eunuch
Rebis
2001-01-01
2001-01-01
8371209185
Bożena Umińska-Keff, Joanna Gołyś
feminizm kobieta gender płeć

Pierwszy raz od dawna nie wiem jak ocenić książkę. Przede wszystkim jest już trochę nieaktualna. Poza tym momentami dość mocno kontrowersyjna, a z niektórymi twierdzeniami wręcz się nie zgadzam (również jako feministka),chociaż autorka chyba do tego dążyła, żeby książka wszystkich oburzyła i poruszyła, (o czym wspomniano we wstępie). Mimo wszystko cel został chyba osiągnięty - książka skłania do myślenia i krytycznej oceny rzeczywistości, więc nie jest zła.

Bardzo dosadna książka. Ostra. Czasem może za ostra, ale momentami boleśnie celna w tym waleniu prosto z mostu. Nie dziwię się, jeśli ludzi wkurza albo jeśli ktoś interpretuje ją jako dzieło skrajnego feminizmu (oj, daleko Greer do skrajności, zresztą sama się od nich odcina)

Książka trudna. Należy ją chyba czytać w drobnych kawałkach, z przerwami, bo pożarta w całości spowoduje niestrawność objawiającą się nienawiścią do mężczyzn. Przywoływane przez autorkę fakty i wypowiedzi innych kobiet budzą ogromne emocje. Germaine Greer opisuje sytuację kobiet z lat 60. i 70., a czytanie tej lektury uświadamia, jak wiele w życiu kobiet się zmieniło do tej pory, a przy tym - jak wiele jeszcze powinno być zmienione. Jednym z cytatów przytoczonych przez Greer są słowa "Kobiety muszą poznać swoją historię, ponieważ mają swoją historię, z której mogą być dumne, i z której dumne będą ich córki" (tłumaczenie własne). I właśnie choćby z tego względu jest to niezwykle wartościowa lektura - poznanie dziejów kobiet z poprzednich pokoleń jest pierwszym krokiem do pełnego uświadomienia sobie tego, gdzie teraz znajduje się współczesna kobieta i gdzie powinna się znajdować.

• Feminizm
  • Inne