Sofonisba. Pierwsza dama malarstwa

Tłumaczenie: Piotr Drzymała
Wydawnictwo: Rebis
historyczna
allison

Porywająca opowieść o życiu niepowtarzalnej postaci włoskiego renesansu. Sofonisba Anguissola jest niepowtarzalną postacią włoskiego renesansu. Obdarzona niezwykłym talentem, który zaintrygował samego Michała Anioła, z racji swego arystokratycznego pochodzenia nie mogła ze sztuki uczynić zawodu. To jednak pierwsza Włoszka, która zdobyła międzynarodową sławę jako malarka. Zaowocowało to...

Porywająca opowieść o życiu niepowtarzalnej postaci włoskiego renesansu.

Sofonisba Anguissola jest niepowtarzalną postacią włoskiego renesansu. Obdarzona niezwykłym talentem, który zaintrygował samego Michała Anioła, z racji swego arystokratycznego pochodzenia nie mogła ze sztuki uczynić zawodu. To jednak pierwsza Włoszka, która zdobyła międzynarodową sławę jako malarka. Zaowocowało to zaproszeniem od Filipa II na królewski dwór hiszpański. Po śmierci swej protektorki i uczennicy, królowej Elżbiety, Sofonisba pożegnała Madryt. Musiała stawić czoło kolejnym etapom długiego, burzliwego życia, naznaczonego dwoma małżeństwami (i jedną skrytą miłością), które powiodły ją przez całe Włochy, od Palermo do Genui, i z powrotem.

Na geniuszu artystki, nazywanej malarką dusz, poznali się jej współcześni - sam van Dyck wybrał się do niej po rady, gdy miała już ponad dziewięćdziesiąt lat.

Daniela Pizzagalli po raz pierwszy podejmuje temat życia artystki, której dzieła są lepszym od dokumentów kluczem do poznania jej osobowości i odtworzenia jej codziennej egzystencji. Autorka wykorzystuje detale z obrazów Sofonisby jako narracyjne preteksty i błyskotliwie rekonstruuje scenerię epoki. Zachowując dyscyplinę w posługiwaniu się źródłami historycznymi, składa hołd kobiecie, która miała odwagę wyzwolić się z więzów społecznych, aby narzucić światu racje własnej sztuki.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.rebis.pl