Antropologia strukturalna

Tłumaczenie: Krzysztof Pomian
Wydawnictwo: Aletheia
Anthropologie structurale
hstr

Gdy w 1958 ukazała się „Antropologia strukturalna”, Claude Lévi-Strauss (ur. 1908) miał za sobą kilka ważnych publikacji, w tym bestsellerowy „Smutek tropików”. Zapewne dzięki „Antropologii” został rok później powołany do Collège de France. Tom ten już samym tytułem ukształtował pewną perspektywę poznawczą w tej dziedzinie. Wzorem amerykańskim Lévi-Strauss mówi raczej o antropologii kulturowej niż o etnologii, tę zaś jako teoretyczną naukę porównawczą odróżnia od etnografii. Antropologia-etnologia ma poszukiwać struktur organizujących różne dziedziny życia społeczności ludzkich. Ma się sytuować między jałową ogólnością teorii a równie jałowym banałem szczegółowego opisu etnograficznego. Inspirowany fonologią Jakobsona i lingwistyką de Saussure’a, Lévi-Strauss za pomocą prostych środków algebraicznych rozwija skomplikowane teorie wyjaśniające m.in. struktury relacji pokrewieństwa zarówno wśród grup etnicznych, jak i w mitologii. Strukturalizm był w naukach humanistycznych znakiem czasu, a „Antropologia strukturalna” przyczyniła się do upowszechnienia tej orientacji w latach sześćdziesiątych XX wieku. Inaczej jednak niż dogmatyczni pozytywiści odcinający badania formalne od empirycznych Lévi-Strauss pojmował etnologię jako drugą obok historii twarz Janusowego oblicza nauki.

źródło opisu: Aletheia, 2013

źródło okładki: Aletheia, 2013

comafan | 2015-04-16

Książka obok której nie można przejść obojętnie. Jest to dzieło wybitne, które bardzo fajnie się czyta. Niestety teorie w nim zawarte bardzo ciężko zastosować. W każdym razie trzeba tę książkę przecztać kilka razy by ją pojąć.

rekopisynieplona | 2016-08-23
Bjorn | 2016-08-21