Akwarium. Moja pasja

Galaktyka
2010-01-01
2010-01-01
akwarium ryby woda rośliny

Okładka książki Nanoakwarium. Zwierzęta, technika, aquascaping Paweł Maciaszek, Paweł Zarzyński
Nanoakwarium. ... Paweł Maciaszek, Pa...
Okładka książki Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze Krzysztof Borkowski, Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński
Drzewa Polski.... Krzysztof Borkowski...
Okładka książki Piesek preriowy Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński
Piesek preriowy Joanna Zarzyńska, P...
Okładka książki Jak założyć akwarium Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński
Jak założyć ak... Joanna Zarzyńska, P...

Książka jest nieco inna od typowych poradników akwarystycznych i oprócz wiedzy zawiera anegdoty i mniej lub bardziej luźne uwagi dotyczące omawianego tematu. Takie podejście (celowe) pozwala moim zdaniem na bardziej naturalne i swobodniejsze przyswajanie informacji, "dobrze się czyta", zwłaszcza że Autor opisuje swoje doświadczenia, w tym i swoje błędy, jakie w swojej (na pewno bogatej) karierze popełnił, co pozwala podejść z pewnym dystansem do własnych.
Niestety, z tego powodu część rzeczy jest omówione dość pobieżnie lub wcale (np. choroby roślin czy w ogóle jak zapewniać im dobre warunki). Jasne, że Autor zgrabnie wybrnął parę razy odsyłając do "fachowej literatury" i trudno mieć o to do Niego pretensje, ale z kolei niektóre tematy opisał z kolei zbyt szczegółowo jak na luźne opowiadanie.
Uważam, że książka nie jest dobra dla początkujących i chyba dla bardzo zaawansowanych akwarystów też nie. Myślę, że będzie to dobry prezent dla kogoś, kto akwarium ma już jakiś czas, ale niezbyt długi, kiedy już ochłonął, opanował pierwsze błędy, wytrzymał, nie poddał się i nie zrezygnował, a teraz jest już gotowy na kolejny krok do przodu. Dla kogoś, kto zaczyna, też będzie dobra, ale chyba należy ją czymś jeszcze uzupełnić (może jakimś bardziej "naukowym" poradnikiem).
Książka jest ładnie wydana, ale nie do czytania w łóżku ani (o zgrozo...) w wannie - kredowy papier, twarda okładka i duży format raczej wymuszają lepsze warunki do czytania.

Książkę otrzymałem w prezencie od mojej siostry na Święta i jestem z niej bardzo zadowolony - znaczy z książki (z siostry też :P) Jestem aktualnie w trakcie reaktywacji mojego hobby jakim było akwarium i w sumie tej książce zawdzięczam uniknięcie kardynalnych błędów, jakie zdarzało mi się popełniać w przeszłości.

Akwarystyka nie jest moją pasją. Książkę kupiłam komuś w prezencie i przed wręczeniem pozwoliłam sobie poczytać. Książka wydaje się być napisana z pasją i bardzo szczegółowo i chyba wystarczająco dużo, żeby pomóc stworzyć i utrzymać piękne akwarium. Opisy roślin, zwierząt, sprzętu... Obdarowana osoba bardzo zadowolona i zaczytana, a i mnie trochę zaciekawiła akwarystyka.

Bardzo fajny poradnik. Napisany tak, że lekko się go czyta i na każdym kroku widać, że przez pasjonata. Spora ilość informacji tak dla zupełnie początkujących, jak i już zaznajomionych z podstawami akwarystyki. Od porad ogólnych, po całkiem konkretne dotyczące szczególnych gatunków roślin i ryb. Wszystko to poprzeplatane anegdotami i historiami z życia autora. Warto przeczytać.

Świetny poradnik akwarystyczny, na dzień dzisiejszy odpowiada naszym realiom.

Świetny poradnik akwarystyczny, na dzień dzisiejszy odpowiada naszym realiom.

Jedna z najlepszych książek akwarystycznych na rynku, jakie pojawiły się w ciągu minionej dekady. Przystępnie i prosto napisana, a zarazem niezłym stylem, co wśród pasjonatów akwarystyki częste wcale nie jest.

P. Zarzyński nie tylko opisuje, ale dzieli się własnym doświadczeniem. Nie tylko dzieli się własnym doświadczeniem akwarystycznym, ale szczodrze użycza łamów autorom innym, których zasługi ceni i wylicza. Zdaje relacje z własnych wpadek i pomyłek, a opisy poszczególnych gatunków wyposaża niejednokrotnie w kontekst historyczny (kwestie związane z odkryciem itp.). Świetna, mądra książka, autor zaś - skromny. POLECAM.

• AKWARYSTYKA
  • Przeczytane w 2019