Sypienie

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-177-8
Kamila

Jan na skraju załamania psychicznego próbuje odnaleźć sens dalszej egzystencji w miejscu, gdzie spędził młodość i czuł się kiedyś szczęśliwy. Okazuje się jednak, że oprócz obecnych, czekają na niego nierozwiązane problemy sprzed lat. Kiedy spotyka Konrada, swojego najlepszego przyjaciela, któremu umiera żona, nie jest w stanie na trzeźwo rozpocząć z nim dyskusji. Zaczyna rozumieć, że musi rozprawić się z demonami przeszłości. Doprowadzony na skraj szaleństwa podejmuje konfrontację nie tylko z przeciwnościami losu, lecz przede wszystkim ze swoją psychiką.

Gdy był już za furtką, przypomniał sobie o Konradzie. „Muszę się koniecznie z nim skontaktować”. Stał na piaszczystej drodze z komórką w ręce i usiłował sobie przypomnieć, kiedy widział się z nim ostatni raz. „To już prawie rok temu. I te okoliczności!”. Świeżo po rozwodzie z Anną zapragnął jak najszybciej zapomnieć o całym zamieszaniu, okropnym wyciąganiu brudów, sprzedaży domu i wreszcie o przeprowadzce. Postanowił wyjechać gdzieś daleko, najlepiej tam, gdzie nikt go nie zna. Zobaczył w mieście ogłoszenie last minute, jakaś Costa Brava czy Del Sol, to było coś dla niego. Nie namyślając się długo, wykupił wczasy. Byle gdzie, byle dalej! „Ucieczka! Ona zawsze będzie mi towarzyszyć”. Gdy stał na lotnisku, czekając na pilota, zaczął zastanawiać się, przed czym tak ucieka. „Przecież nie ucieknę przed pamięcią, przed nią nie ma ucieczki. Co z tą cholerną pamięcią?”.

Autorka o sobie:
Praworęczny mańkut wychowany na przeciągu. Również dziejowym. Pracuję w ludzkiej dżungli, ale wolałabym przebywać w lesie. Te dwa kontrastujące światy są dla mnie źródłem cennych spostrzeżeń. Mimo że poznałam kilka języków „dżungli” i staram się nimi posługiwać, czasami nadal trudno się porozumieć. Las jest mi zdecydowanie bliższy, choć stale się go uczę. Czasem napiszę o tym wiersz lub bajkę, coś namaluję. Meandrowatość moich-nie moich wyborów nie pozwala mi na przedstawienie dyplomów i osiągnięć. Debiutant to dobre określenie dla mojej osoby. W wolnych chwilach studiuję filozofię, dociekając prawdy i starając się ocalić swoją godność.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

źródło okładki: http://novaeres.pl

magda | 2011-09-08

Maria Cecylia Rajchel- sama o sobie mówi: „Debiutant to dobre określenie dla mojej osoby. W wolnych chwilach studiuję filozofię, dociekając prawdy i starając się ocalić swoją godność”.

Sypienie to pierwsza książka tej autorki i opis na okładce niewątpliwie zachęcił mnie do lektury. Bohaterem jest Jan, który właśnie przeżywa bardzo trudne chwile. Bezpłodność jego żony, brak czułości i chłód, który ostatecznie zagościł w ich związku sprawił, że coraz bardziej się od siebie oddalali. Jedynym rozwiązaniem okazał się rozwód, sprzedaż wspólnego mieszkania i przeprowadzka. To wszystko sprawia, że Jan czuje się zagubiony i trudno mu odnaleźć sens w życiu. Coraz bardziej się zadręcza i pragnie o wszystkim zapomnieć. Postanawia odwiedzić miejsca, w których kiedyś, jeszcze jako młody mężczyzna, czuł się szczęśliwy. Bohater jednak będzie musiał zmierzyć się nie tylko z obecnymi problemami, ale także ze sprawami z odległej przeszłości. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się kobieta, którą...

LadyBoleyn | 2011-09-23
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Czy można czuć się samotnym, funkcjonując i przebywając wśród tłumów? Autorzy książek nieraz ukazali, że samotność to stan ducha, który niekiedy jest niewidoczny dla społeczeństwa, jednak bolesny i trudny do zwalczenia dla osoby, jaka zmaga się z własnymi lękami. Często pod przykrywką milczenia bądź też wymuszonego uśmiechu skrywa się prawdziwa maska człowieka zmęczonego i pragnącego innego życia. Niejednokrotnie pisałam, że mam słabość do powieści, w których pisarze z niezwykłą starannością i dokładnością ukazują emocje wykreowanych przez siebie bohaterów. Po opisie debiutanckiej książki Marii Cecylii Rajchel „Sypienie” doszłam do wniosku, że ta lektura może podbić mój gust czytelniczy.

Główny bohater powieści to Jan, mężczyzna w średnim wieku, który rozwiódł się kilka lat temu. Wiedzie życie samotne i ceni sobie swój własny spokój, będąc na skraju załamania psychicznego. Pisze powieści, jednak nie potrafi znaleźć wydawcy, przez co większość jego prac trafia do szuflady. Jan...

Jędrzej Dudkiewicz | 2013-08-16

Sypienie to książka ciekawa i warta przeczytania. Przez większą część jest tajemnicza, zmusza do myślenia, co sprawia, iż co jakiś czas trzeba oderwać się na chwilę i zastanowić. Czułem się trochę jakbym płynął żabką - 2 sekundy w wodzie (książce), 1 sekunda oddechu (zastanowienia się). Niestety im dalej, tym mniej tajemniczo, a bardziej wprost i łatwo. Szkoda. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest dobrze napisana i jest bardzo ładną opowieścią o tym, że podział na czerń i biel nie jest łatwy, jeśli w ogóle możliwy, o tym, że często nie wiadomo, co ze sobą zrobić, gdy już przestanie się walczyć. O tym, że prawie nigdy nie jest za późno, ale też o tym, że czasem jest. I o czasie. Mimo że główny bohater twierdzi, że czas nie istnieje.

Ania | 2013-07-02
Przeczytana: 05 lipca 2013