Zuzanna nie istnieje

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Ona – niebanalnie piękna, smukła, pewna siebie. On – elegancki, „wysoki jak wieża Eiffla”, trochę nieśmiały. Ona – artystka. On – informatyk. Ona podziwia jego umięśnione pośladki. On pożera wzrokiem jej idealne usta, w kształcie „przewróconej trójki”. Zuzanna i Paweł… Była szczęśliwa w małżeństwie, w kochaniu, w łóżku. Była… do czasu śmierci Tadeusza. Błądził, nie umiał znaleźć wyjścia z...

Była szczęśliwa w małżeństwie, w kochaniu, w łóżku. Była… do czasu śmierci Tadeusza. Błądził, nie umiał znaleźć wyjścia z niefortunnego narzeczeństwa. Wyswobodził go wypadek Alicji. Zuzanna i Paweł… Samotni, zagubieni, odcięci od świata i ludzi. Spotykają się na jedną, przypadkową noc, by zapomnieć i… zapomnieć już nie mogą. Ale czy tych dwoje może być razem? Czy się odnajdą? A może to tylko sen? Może Zuzanna nie istnieje…

Nowa książka Marty Fox to przepełniona erotyzmem opowieść o dawaniu i czerpaniu, cierpieniu i niesłychanym szczęściu, dojmującej samotności i wielkiej miłości, która zdarza się co najmniej dwa razy w życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Przygody w świecie książek rozpoczęłam właśnie od Marty Fox i wracam do niej z ogromnym sentymentem dlatego też z wielką przyjemnością wypatrzyłam tą książkę w bibliotece. Wciągnęła mnie już od pierwszych liter, pierwszego znania, rozdziału... Byłam jak zaczarowana, czytałam ją z wielkim namaszczeniem.
To nie tylko powieść erotyczna, to historia namiętności, z której rodzi się miłość. To opowieść o tym, że za rogiem może nas czekać niewiadome. To historia o tym, że przypadek nie istnieje, bo im ich więcej, tym bardziej obrazują los. To wreszcie wnikliwa, psychologiczna opowieść o akceptowaniu własnej seksualności o tym, że jak się walczy z demonami, to dodaje im się mocy. To magiczna książka, która daje nadzieję na odmianę życia, na to, że miłość może się zdarzyć dwa razy albo i więcej, bo miłość nie umiera.
Z powieści wynika, ze co ma być, to będzie, co im jest dane, to ich spotka. Ale jeśli byli sobie przeznaczeni, czy to znaczy, ze nie powinni podjąć trudów poszukiwań? Czy mamy...

kasandra_85 | 2011-08-08
Przeczytana: sierpień 2011

Isadora | 2011-08-23
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Trudno jest mi się przekonać do powieści obyczajowych z wątkiem romansowym, które - koncentrując się na relacjach i uczuciach, jakie rodzą się między dwojgiem ludzi oraz ich stanach emocjonalnych - zbyt często wpadają w utarte koleiny banału, powtarzalności i sentymentalizmu, czego po prostu nie znoszę.
Miałam nadzieje, że w przypadku tak wychwalanej powieści Marty Fox "Zuzanna nie istnieje" autorka będzie miała do zaoferowania czytelnikowi coś nowego i odkrywczego w tej materii, wniesie powiew świeżości w tę niemiłosiernie wyeksploatowaną tematykę, która już nie tylko nie robi na mnie większego wrażenia, ale wręcz nudzi i irytuje swoją trywialnością i przewidywalnością.
Jakie są moje wrażenia po lekturze? O tym za chwilę.

W pewnym wrocławskim pubie przypadkowo spotyka się dwoje ciężko doświadczonych przez los ludzi.
Zuzanna jest młodą, piękną, bogatą i samotną kobietą o artystycznej duszy, która nie radzi sobie z żałobą po nagłej śmierci ukochanego męża oraz z własną...

keys | 2012-12-19

Piękna, niebanalna opowieść o samotności kobiety i jej szukaniu zaspokojenia.

Zuzanna to młoda dziewczyna, która dwa lata temu straciła męża. Trudno jest jej pogodzić się z utratą ukochanego, jej wspomnienia wciąż powracają, a niemal każdy przedmiot przypomina jej o szczęśliwym małżeństwie. Przepełnia ją rozpacz i smutek, ale narastają też cielesne potrzeby. Paweł jest spokojnym informatykiem, którego los również nie oszczędził. Jego życie nie potoczyło się wyznaczonym torem. Związek z Alicją nie przyniósł oczekiwanych rezultatów – narzeczona dostarcza mu wiele wątpliwości i jest bliski zakończenia tej znajomości. Nieszczęśliwy wypadek, w którym ginie Alicja stanowi bolesne rozwiązanie w tej sprawie. Zuzanna i Paweł to główni bohaterowie powieści Marty Fox "Zuzanna nie istnieje". Pozornie mogłoby się wydawać, że przedstawiona historia będzie zwyczajnym tłem dla zwyczajnej fabuły. Powieść jednak kryje w sobie wiele emocji i niejednokrotnie zaskakuje.

Zuzanna i Paweł poznają się w pubie, z którego wychodzą razem na zwykły, niezobowiązujący seks. Jak się...

TINA | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: maj 2013

"Zuzanna nie istnieje to tylko ja..."
Książka zaczyna się trochę nachalnie. Napalona kobieta podchodzi w barze do spłoszonego nieznajomego faceta i mówi mu, że chce się z nim kochać – on w szoku – ja w szoku! Ok. Gładko poszło godzi się, idą do niej i lądują przy kolacji a następnie w łóżku.
Choć akcja jest niby szybka i ma na celu jedynie zaspokojenie potrzeb, to jednak pozostaje po niej jakaś siła, iskra, moc z której oboje nie mogą się otrząsnąć.
Zuzanna po śmierci męża, pozwala sobie w ciągu roku na kilka numerków z nieznajomymi.
Paweł informatyk po śmierch rodziców i narzeczonej pogrąża się w samotności.
Historia ta wydaje się być opisem przypadku psychologicznego, jakby ucieczki od rzeczywistości i strachu przed ponowną miłością. Smutno patrzyłam na jej postępowanie ale w końcu zrozumiałam co było nie tak. Wcześniej Zuza pozwalała sobie na to by zapomnieć o tych jednorazowych facetach – tym razem nie potrafiła. Dotyk Pawła ją poraził, tak jak wcześniej robiły to dłonie jej...

| 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Książka do przeczytania na raz. Pozwala uwierzyć, że miłość czai się dosłownie wszędzie. Pozwala uwierzyć, że choć stracimy swoją Wielką Miłość, to na naszej drodze los może postawić kolejną-równie Wielką. Powieść z przesłaniem-takie lubię

Anna Maciocha | 2013-07-03
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Ta książka jest dobra. Miejscami banalna, ale szybko się ją czyta, lekka, czasami porywająca. Tylko "dobra", bo zakończenie absolutnie przewidywalne, ale napisane w fajny sposób i dlatego nie "przeciętna"

jjon | 2011-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Wbrew temu, że książkę przypisano do kategorii "powieść erotyczna", moim zdaniem erotyzm, wyłuskany spomiędzy licznych zalet tej książki, nie jest w niej najważniejszy. Hasło „powieść erotyczna” jednych zachęci, innych odstraszy. Mnie dużo bardziej zachęciłoby stwierdzenie „pełna subtelnej zmysłowości”, „pełna niezwykłej wrażliwości”, „eteryczna”, ale niekoniecznie „erotyczna”, powieść o splątanych losach dwojga ludzi spragnionych miłości. Owszem, autorka bardzo szczegółowo opisuje intymną noc, która odmieni życie Pawła i Zuzanny, ale robi to w tak subtelny, zmysłowy i poetycki sposób, że nie budzi to ani odrobiny niesmaku. Autorka koncentruje się na opisaniu bogactwa doznań, uczuć i pragnień bohaterów. Ich spontaniczna bliskość i zrozumienie pokazane są jako gra zmysłów i emocji.

Sama fabuła do najbardziej oryginalnych nie należy – ona i on, oboje samotni, szukają spełnienia i miłości – sposób, w jaki została pokazana, zasługuje na uznanie. Mimo że początkowo obojgu bohaterów...

knigoholiczka | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Czasami zdarza mi się, że mimo ciekawego tematu czyta się ciężko. W przypadku tej książki nie jest to sprawa języka tylko psychiki. Dlaczego, nie wiem. Nie wiem co się stało, co nie pozwoliło mi się do końca "zanurzyć" w lekturze.
Książka mi się podobała.
Bohaterką jest Zuzanna, młoda wdowa. Pewnego dnia poznaje Pawła- mężczyznę po przejściach. Ich znajomość zaczyna się trochę inaczej niż wiele innych historii miłosnych bowiem Zuzanna w barze proponuje Pawłowi by poszli do apartamentu i uprawiali seks. Tak, dobrze widzicie.
Ale "coś idzie nie tak" i nie mogą o sobie zapomnieć. Czy uda im się odnaleźć? A może nie ma to szans?
Okładka mi się bardzo podoba i to dzięki niej zainteresowała mnie ta książka. Niestety- mimo ciekawej treści zakończenie nie przypadło mi do gustu- jest strasznie banalne.

Mariacka czyta

15 książek, 15 lektorów, 15 miejsc – w sobotę 1 września ulica Mariacka w Katowicach zamieni się w raj dla książkowych moli.