Cztery dni w styczniu

Okładka książki Cztery dni w styczniu Jordi Sierra i Fabra
Okładka książki Cztery dni w styczniu
Jordi Sierra i Fabra Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Mascarell (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Mascarell (tom 1)
Cuatro días de enero
Albatros
2011-06-29
2011-06-29
Elżbieta Sosnowska
literatura hiszpańska kryminał wojna Barcelona Franco policjant prostytutka intryga śmierć

Historia to krótka i niezbyt skomplikowana, jednak klimat mrocznej, pogrążonej w beznadziejnym oczekiwaniu Barcelony, gdzie drugoplanową rolę gra śródziemnomorskie światło i cień, zbudowany w pierwszorzędny sposób - i stąd zapewne porównania do Zafona, od których rzeczywiście tak bardzo bym nie uciekał. Wątek kryminalny to jedno, ale na pierwszy plan wysuwa się historia dni przed wkroczeniem wojsk frankistowskich do Barcelony. Polecam poszukać w Internecie wydań "La Vanguardii" z tamtych dni, co dodatkowo pozwoli przenieść się w klimat tamtych dni. Opowieść warta poznania.

Cykl do tej pory obejmuje 12 części i co roku ukazuje się kolejna. Inspektor policji republikańskiej w Barcelonie Miquel Mascarell, szczęśliwie żonaty z Quimetą, jeden syn. Ogromną zaletą tej serii jest pokazanie Barcelony i trudnego życia jej mieszkańców po wejściu do miasta wojsk frankistowskich oraz odmalowanie realiów życia w kolejnych latach. Szkoda, że przetłumaczono tylko 5 pierwszych części. Bardzo polecam!

Raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym niż kryminał jako taki. Udane przedstawienie Barcelony w przededniu wkroczenia wojsk frankistowskich, oddanie swoistej klaustrofobii i upadku morale.
Wszelkie porównania do Zafona li tylko marketingowym zabiegiem ze strony chytrych wydawców.

,,Stary, samotny policjant. Zjawa w wymarłym mieście. Nie wiem, czy należy pana podziwiać, czy się z pana podsmiewac."

To nie jest tylko kryminał, choć jest tu inspektor i makabryczna zbrodnia. Ale nie sama zagadka jest tu ważna. To opowieść o człowieku w czasie wojny. O zasadach, uczciwości i sprawiedliwości.
Książka konkret. Takie lubię.
Polecam

Książka konkret. Takie lubię.
Polecam

Dobra, ale przygnębiająca. Zwłaszcza, gdy za oknem nazi bojówki. Dobre zakończenie - lubię, gdy sprawiedliwości staje się zadość.

Strasznie smutna, przygnębiająca i dołująca. Bardzo wartościowa, prawy bohater. Nie sięgnę jednak po kolejne części, nie chcę się pakować w taki bolesny klimat.

"Barcelona była jak osamotniona i zagubiona kobieta, porzucona i za chwilę ujarzmiona."

Jedyny policjant, który ostał się w Barcelonie prowadzi samotne śledztwo zaginionej piętnastolatki. A to wszystko ma miejsce tuż przed wkroczeniem wojsk generała Franco, na opustoszałych przez miejscową ludność ulicach.

Ah co to była za książka!
Wciągająca i niezwykle realistyczna powieść, ukazująca wojnę domową w Barcelonie. Razem z komisarzem wędrujemy po ulicach zagubionego miasta, które powoli umiera... Może i sam wątek kryminalny nie jest porywający i sama zagadka nie należy do trudnych, to jednak wcale mi to nie przeszkadzało. Jestem zachwycona!
Lekka lecz wzruszająca powieść kryminalna osadzona w zagubionej, targanej bombami i splamionej krwią stolicy Katalonii. Idealna dla fanów Carlosa Ruiza Zafóna :-)

Ah co to była za książka!
Wciągająca i niezwykle realistyczna...

Nie czytam kryminałów. Nie interesuje mnie kto kogo i dlaczego. Nie sprawia mi to też żadnej przyjemności. A jednak historia opisana przez Jordiego Sierrę i Fabrę wciągnęła mnie i zafascynowała. Nie wątek kryminalny był tu jednak decydujący, a obraz Barcelony jaki wyłania się z jej łam.... smutek, żal, strach i poczucie klęski. Gorycz porażki. Wszystko to co unosi się nad Barceloną tuż przed wkroczeniem faszystów Franco....

Inspektor policji Mascarell mimo szalejącej wojny domowej szuka zabójców córki prostytutki. Łatwo nie jest, tym bardziej że w sprawę zamieszana jest elita Barcelony...

Inspektor Miguel nie ucieka z Barcelony przed wojskami generała Franco, zostaje na miejscu ze swoją nieuleczalnie chorą żoną. Mimo nieczynnego komisariatu prowadzi sprawę morderstwa znajomej i zniknięcia jej córki. Książka mówi o trudnych czasach wojennych, kiedy meble pali się by się ogrzać i ludziach gotowych zrobić wszystko wzamian za jedzenie. Ciekawa, niedługa lektura. Jak tytuł wskazuje akcja powieści toczy się w ciągu czterech dni.

• Kryminały
  • Barcelona