20833881
czasopisma
Róża_Bzowa

"Książki. Magazyn do czytania" W numerze: Zbigniew Mikołejko: Showmani nowego ateizmu Dawkins, Hitchens, Howking próbują sprawić łomot „Istocie Boskiej” by zająć jej miejsce. Nie tak łatwo! Janusz Rudnicki: Też bym „Dziady” zdjął z afisza! Ciało pedagogiczne dopuszcza się gwałtu na nieletnich umysłach. Co dziś robić z bzdurami, które wypisywali Mickiewicz, Konopnicka i Sienkiewicz? Irena...

"Książki. Magazyn do czytania"

W numerze:
Zbigniew Mikołejko: Showmani nowego ateizmu

Janusz Rudnicki: Też bym „Dziady” zdjął z afisza!

Irena Grudzińska-Gross: Szok Domosławskiego
W nowych biografiach dyskrecja przestała obowiązywać. Polityczne wybory, seks, związki, tożsamość - o naszych wielkich chcemy wiedzieć wszystko

Zadie Smith zmęczona fikcją
Coraz więcej osób nienawidzi powieści. Żyjemy w świecie non-fiction.

Tony Judt: Witajcie w niebezpiecznym wieku
Ludzie ponownie będą zdani na łaskę państwa. Od przywódców zaczną się domagać ochrony; pojawi się presja, by społeczeństwa otwarte zamknęły się, poświęcając wolność na rzecz „bezpieczeństwa”.

Jan Gondowicz: Wszystkie panienki do salonu!
Guillaume Apollinaire poszukiwał zaginionych „120 dni Sodomy” de Sade’a a sam napisał prawdziwe hard porno

Mariusz Zawadzki: To oni zabili Osamę
Kiedy marynarka wojenna wysyła z misją swoją elitę, wzywają komandosów SEAL. Kiedy komandosi SEAL wysyłają swoją elitę, wzywają Drużynę Szóstą, wyspecjalizowaną w operacjach przeciw terrorystom. Pierwszy raz historia snajpera z Drużyny Szóstej została ujawniona

7. grzechów Janusza L. Wiśniewskiego
AIDS. Wypadki drogowe i katastrofy lotnicze. Tsunami. Zamach na WTC. Holocaust. Nie ma takiego nieszczęścia, którego by nie przerobił na wyciskacz łez.

Mariusz Szczygieł: Krew Kafki
Siostrzenica Kafki w wieku 90 lat udzieliła pierwszego wywiadu. Pewien badacz poważnie ją pytał, czy Kafka nie trzymał moczu

Michel Houellebecq: Czego Polacy nie są w stanie?
Polski kelner postawił na stole butelkę chablis w temperaturze pokojowej. – Nie są w stanie... – jęknął powieściopisarz. – Nie są w stanie serwować białego wina odpowiednio schłodzonego. Fragment najnowszej, niepublikowanej jeszcze w Polsce książki Michela Houellebecqa

Marshall McLuhan i gorące majtki Dody
Urodzony 100 lat prorok globalnej wioski popkulturę usiłował rozumieć tak jak amerykańscy sowietolodzy próbowali zrozumieć państwo celujące w nich swoimi głowicami.

Witold Szabłowski: Spadajcie z raju
Każdego dnia tysiące ludzi wsiada do samolotów i opuszcza swoje kraje tylko po to, by poniżać, okradać z kultury i zmuszać do niewolniczej pracy tysiące innych ludzi. Kto to taki? Turyści.

Joanną Olczak-Ronikier: Nie opowiadaj głupstw, doktorku
Lepiej maszerować dziarskim krokiem na Umschlagplatz, czy wlec się tam bez sił i bez nadziei?

Olga Tokarczuk: Wikipedysta sarmacki
Autor pierwszej polskiej encyklopedii Benedykt Chmielowski uchodzi za prowincjusza i idiotę zasługującego tylko na rechot. Będę go bronić!

A także: najważniejsze książkowe premiery kwartału, lista bestsellerów, 50 książek, które właśnie czyta świat, najważniejsze książki Marii Janion

Format – 240x310 mm

• Bilet do szczęścia
  • Przesyłka
Roland
Stephen King

6,91 (5667 ocen i opinii)
Fobos. Tom 2

Sebastian Fitzek

7,51 (41 ocen i opinii)
Melancholia | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

Chociaż czasopism w kioskach i salonikach prasowych jest zatrzęsienie, to tych o książkach raczej jak na lekarstwo. Osobiście znam i regularnie czytuję dwa miesięczniki:
1) "Nowe Książki" - jeden duży wywiad w każdym numerze i sporo długich recenzji, w zasadzie miniesejów, traktujących głównie o literaturze popularno-naukowej i literaturze faktu, niestety bez nowości;
2) "Książki. Magazyn literacki" - także dużo recenzji, krótkich aczkolwiek treściwych, z przewagą beletrystyki, niestety z zaporową ceną 14,50.
Wadą obu jest trudna dostępność, nabyć je można chyba tylko w empiku.

"Książki. Magazyn do czytania" przywitałam więc z entuzjazmem i czytałam z rosnącym zainteresowaniem. Uważam, że ten tytuł świetnie wpasowuje się w lukę wydawniczą. Znajdziemy tu wywiady z autorami, recenzje krótsze i dłuższe, eseje krytyczno-literackie, rankingi i "50 książek, które czyta świat". Jedne artykuły są lepsze ("Palę lektury" to hit numeru), inne gorsze, z pewnymi tezami można się zgodzić, z...

aklime | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Właśnie zaczęły się wakacje, pora podróży, plażowania, wylegiwania się na słońcu. To dobra okazja do nadrobienia czytelniczych zaległości, a jeśli miejsca brakuje to na wciśnięcie lekkiej gazetki z wartościowym środkiem.

Pod koniec czerwca wyszedł pierwszy numer kwartalnika Gazety Wyborczej poświęcony książkom. Z zaciekawieniem sięgnęłam po ten całkiem obszerny (74 strony) dodatek i przeczytałam go od deski do deski. W środku wiele bardziej i mniej ciekawych artykułów na przeróżne tematy - od rozważań na temat kanonu lektur w polskich szkołach po podsumowanie 50 najważniejszych książek czytanych na świecie. Wszystkie artykuły łączą oczywiście książki. Wśród nich są publikacje naukowców, albumy z reprodukcjami najpiękniejszych obrazów, najnowsze twory naszych rodzimych pisarzy, a także biografie słynnych ludzi ze świata literatury i sztuki. Wszystko to tworzy swoisty misz-masz, ale zjadliwy i można powiedzieć, że "dla każdego coś miłego".

Czy warto? Bardzo! Polecam zwłaszcza...

Kupić tego nie kupię (posiedziałam chwile w EMPiKu), bo jak na kwartalnik to nędza straszna. Gazeta "jedzie" na znanych nazwiskach i bardzo mi przykro, że znalazła się tam również Pani Janion.
Za 8 zł mam miesięcznik "Nowe książki" w pełni profesjonalny i bardzo przejrzysty.

gregorick | 2011-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2011

Biorąc pod uwagę wydawcę, to właściwie zaskoczenia nie było. Parę fajnych artykułów, z "Palę lektury" Rudnickiego jako lokomotywą, sporo recenzji. Generalnie takie "Wysokie obcasy" dla czytających. Jak dla mnie OK.

frycu | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Po jego przeczytaniu znalazłem kilka książek, które zasiliły półkę "Chcę przeczytać".
Znajdują się w nim artykuły i tezy z którymi się nie zgadzam, jednak odbieram to za plus, ponieważ zmuszają one do refleksji i polemiki z autorem :)

Anna Szozda | 2011-07-05

Cieszę się, że pojawił się taki magazyn. W końcu można kupować książki z namysłem, nie zdając się wyłącznie na okładkę:)

Alicja | 2011-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Bardzo wysoki poziom artykułów. Uzyskałam wiele informacji o nowych książkach (wartych przeczytania)

ouLIPOgram | 2011-08-03

Ciekawy pomysł.

Ksiądz Pistolet | 2017-01-14
Przeczytana: sierpień 2011

Świetny artykuł o Dawkinsie.

Magdzik | 2011-07-18

ciekawe