Trzydzieści Wyznań

mhm

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Msz | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Bardzo ciekawa pozycja. Autor w interesujący sposób przedstawia dogmatykę poszczególnych wyznań, ich historię (zwłaszcza na Ziemiach Polskich) i teraźniejszość (niestety wtedy były lata 70). Obecnie można by pokusić się o aktualizację; chociażby Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich nie ma już kaplicy w Zełwągach na Mazurach za to posiada okazałą kaplicę w Warszawie na Woli i przyciągnął w stosunku do czasów książki kilkuset wiernych. Ze względu na sytuację polityczną autor "po macoszemu" potraktował Świadków Jehowy. Niemniej jest to ciekawa podróż dokonywana z dobrym przewodnikiem. Pewnie wrócę.

mhm | 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Zawsze z obawy nie sięgałam po książki z zakresu religii napisane w czasach jeszcze nie tak wolnej Polski. Bałam, się że będą czystą ateistyczną nagonką i mało w niej będzie o samej wierze. Na szczęście bardzo się myliłam w tym przypadku. Pan Andrzej Tokarczyk stworzył ciekawą panoramę Polskich "innowierców" (choć o wiodącym kościele Rzymskokatolickim również wspomina). Oprócz samej teorii każdej z religii pisze również skąd w Polsce wzięli się jej wyznawcy, o funkcjonowaniu wspólnot, oraz porusza konteksty historyczne. Wszytko w lekkim, niemal powieściowym stylu. Warto sięgnąć choćby po to by na głos o tym, że nasz sąsiad, kolega z pracy czy ktoś z rodziny "wierzy inaczej" nie przyklejać mu od razu plakietki "sekciarza".

cerata | 2015-09-11
mistan | 2014-11-04